przestrzeń badawcza

LivingLAB

LivingLab to nietypowa grupa eksponatów w Centrum Nauki Kopernik. Tu możesz eksperymentować, odkrywając świat nauk społecznych: psychologii, socjologii i nauk o uczeniu się. Jednocześnie bierzesz udział w badaniach naukowych prowadzonych przez badaczy z całego świata. Twoje wyniki pomogą nam tworzyć wiedzę i dokonywać odkryć.

LivingLab znajduje się na parterze, tuż za bramkami wejściowymi na teren Wystaw, po prawej stronie. W oznaczonej przestrzeni znajduje się pięć stacji badawczych, do których zaproszeni przez nas naukowcy zaprojektowali badania dotyczące mechanizmów ludzkiej współpracy, ciekawości i kreatywności. W LivingLabie można wziąć udział w badaniu, a także obejrzeć krótkie filmiki, w których autorzy badań przybliżają swoją pracę naukową.

Aby Twój udział w eksperymentach był ważny, będziemy potrzebowali kilku informacji o Tobie. Podane przez Ciebie dane będą wykorzystane anonimowo i wyłącznie w celach naukowych. Udział w badaniach jest całkowicie dobrowolny.

Uwaga! Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w badaniach jedynie za zgodą opiekuna.

Jakie badania są realizowane? / Menu badawcze

 • Badanie: Myślenie rzeczami
  Dr Wendy Ross
  (London Metropolitan University)
  Prof. Thomas Ormerod
  (University of Sussex)
 • Badanie: Rysowanie z AI
  Prof. dr hab. Maciej Karwowski
  (Uniwersytet Wrocławski)
 • Badanie: ORTHO
  Prof. Dor Abrahamson
  (University of California, Berkeley)
 • Badanie: Misinformacja
  Anna Kovbasiuk
  Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak
  (Akademia Leona Koźmińskiego)
 • Badanie: Połącz kropki
  Dr Brenda Jensen
  (University of Amsterdam)

Co dalej?

Twoje anonimowe wyniki zostaną przesłane bezpośrednio do zespołów badawczych, które je przeanalizują. Wnioski z badań zostaną upowszechnione w postaci prezentacji i artykułów naukowych.


Strefa Living Lab jest częścią Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, która została wybudowana i wyposażona w ramach rozbudowy Centrum Nauki Kopernik.

Więcej o projektach badawczych można przeczytać tutaj: https://www.kopernik.org.pl/wspolpraca/zamow-badanie

logotypy partnerów