wystawa

Patrz: Ziemia

Wyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie Patrz: Ziemia w Planetarium możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie.


Ze względu na remont nieczynne będą: 

  • wystawa „Bzzz!”, Teatr Robotyczny, Laboratoria — od 1 sierpnia; 
  • Planetarium i wystawa „Patrz: Ziemia” — od 19 sierpnia; 
  • całe Wystawy — od 1 września. 

Jak wygląda Ziemia, widziana z kosmosu? Astronauta Jean-François Clervoy powiedział: „Ten widok wywołuje łzy wzruszenia. Planeta robi ogromne wrażenie, jest przepiękna! Patrząc na nią, uświadamiamy sobie także, jak krucha jest nasza egzystencja na Ziemi”. Tego wrażenia i emocji towarzyszących pobytowi w przestrzeni kosmicznej na pewno nie da się zastąpić niczym innym. Spojrzenie z dystansu pozwala jednak dostrzec więcej i ułatwia wzięcie odpowiedzialności za Ziemię i jej mieszkańców. 

Patrz: Ziemia to 20 eksponatów, ulokowanych na trzech piętrach Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Całość podzielona jest na 2 części.  

Pierwsza dotyczy kosmicznych obserwacji i możliwości ich wykorzystania. Wielu rzeczy nie widać z naszej ziemskiej perspektywy. By je dostrzec, trzeba spojrzeć z góry. Na wystawie można popatrzeć na Ziemię „oczami” różnych satelitów. W ten sposób  sprawdza się stan atmosfery i oceanów, prognozuje pogodę, przewiduje potencjalne pożary lasów, czy ocenia aktualne stadium wegetacji roślin. 

Druga część wystawy skupia się na technologiach wykorzystywanych do obserwacji Ziemi z kosmosu. Można tu odkryć tajniki działania systemu nawigacji satelitarnej GPS i dowiedzieć się, skąd kosmonauci biorą wodę i jak korzystają z kosmicznej toalety. Kilka eksponatów przybliża pracę osób pozyskujących i analizujących dane satelitarne. 

Zwiedzanie rozpoczynamy na Ziemi, zarządzając start rakiety. Następnie, w stacji kontroli lotów możemy się przekonać, jak złożonym przedsięwzięciem jest misja kosmiczna, wymagająca wyjątkowej precyzji, kompetencji i wykorzystania technologii. Po udanym locie podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki, uwiecznione przez pracujące na orbicie teleskopy. Uczymy się prognozować pogodę i czytać dane satelitarne. Poznajemy satelity i odbiorniki satelitarne (takie urządzenie można samodzielnie wykonać w domu!). Zaglądamy do wnętrza silnika rakietowego, obserwujemy Słońce i najbliższe planety. Na koniec możemy dotknąć Kosmosu, podziwiając kolekcję meteorytów. 

Zachęcamy nauczycieli klas 6–8 i pierwszych liceum, by robili Kosmiczne Lekcje w przestrzeni wystawy.