Bezpłatne zwiedzanie Kopernika

Dzień Odkrywców z Samsung

Mamy dla Ciebie wakacyjny prezent. 14 lipca zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie z Samsung – partnerem strategicznym Kopernika. Dostępne będą nasze Wystawy oraz atrakcje specjalne

dekoracja

RozwijAI umiejętności

Odkryjesz sztuczną inteligencją w urządzeniach, które towarzyszą nam najczęściej, czyli telefonach i tabletach.

Wypróbujesz aplikację do edycji zdjęć z funkcją Photo Assist umożliwiającą dorysowywanie, usuwanie elementów, przestawianie, kadrowanie.  Przy pomocy Samsung Note Assist sprawdzisz, jak szybko AI poradzi sobie z przekształceniem długiego tekstu w prostą i czytelną notatkę. Wypróbujesz też lodówkę wyposażoną w technologię sczytywania obrazów, angażującą AI.

GrAI na najwyższym poziomie

W strefie gamingowej wcielisz się w kierowcę rajdowego i weźmiesz udział w wyścigu o atrakcyjne nagrody, m.in. kody do Steam, czy monitor Odyssey OLED G8 34''. Na najmłodszych czekać będą klocki. Z pomocą AI i aplikacji Brickit dzieci stworzą konstrukcje, które potem zabiorą ze sobą do domu.

DoświadczAI nowych możliwości

Stworzenie animacji postaci wymagało kiedyś wielu godzin pracy całej grupy specjalistów. Dziś możemy zrobić to już w kilka minut!  Na stanowisku z ekranami Flip Pro narysujesz postaci i błyskawicznie je zanimujesz z pomocą odpowiedniej aplikacji. Będziesz też mieć okazję, by przekształcać swoje rysunki w obrazy w wybranym stylu malarskim. W ten sposób odkryjesz możliwości, jakie AI wnosi do świata grafiki i designu. Rysownicy poprowadzą także mini warsztat dla dzieci, podczas którego pokażą, jak kiedyś w tradycyjny sposób animowało się postaci rysunkowe.​

OglądAI świat w nowych barwach

Jak bardzo zmieniła się telewizja w ciągu ostatnich 30 lat? Zobaczysz to na własne oczy, porównując jakość obrazu w dwóch telewizorach Samsung: 19 – calowym sprzed kilkunastu lat oraz ultranowoczesnym o rozdzielności 8K, wyposażonym w technologię AI. Na obu ekranach prezentowany będzie ten sam film rysunkowy w oryginalnej oraz odświeżonej wersji.

OdkrywAI świat (Warsztaty)

W przestrzeniach Wystaw odbywać się będą różnorodne warsztaty:

Samsung Stacja Galaxy

Zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat dotyczące sztucznej inteligencji. Ich uczestnicy stworzą zabawne i kreatywne obrazy na podstawie tekstu (np. żyrafę z truskawkowymi uszami czy słonia chodzącego po tęczy).

Narzędzia pomiarowe w urządzeniach mobilnych

Jakie możliwości dają nam współczesne tablety i smartfony? Poznasz nieoczywiste zastosowania tych urządzeń i sprawdzisz, czy mogą one pełnić rolę precyzyjnych przyrządów pomiarowych. Spróbujesz dostrzec zjawiska niewidoczne na pierwszy rzut oka. Obejrzysz także aplikacje wspomagane przez sztuczną inteligencję i przetestujesz ich użyteczność edukacyjną.

Biometria i biometryka

Jak to się dzieje, że smartfon rozpoznaje naszą twarz? Czy można odblokować cudzy telefon swoim palcem? Co odkryła sztuczna inteligencja, badając odciski palców? Podczas warsztatu dowiesz się, jak systemy identyfikacji cech biometrycznych zbierają dane i czy można je oszukać. Poznasz bliżej kod binarny, sprawdzisz, jak można zmienić go na dziesiętny i przekonasz się, co łączy biometrię z wszechobecnymi kodami QR. Przyjrzysz się także swoim odciskom linii papilarnych, odnajdziesz w nich minucje i zabierzesz na pamiątkę własną kartę daktyloskopijną.

Mikroświat

Jak wygląda w dużym powiększeniu pawie pióro? Skóra węża? Sierść lwa? Ten warsztat to unikatowa okazja, by obejrzeć pod mikroskopem nietypowe próbki, pochodzące z warszawskiego ZOO. Nie zabraknie także części roślin, pyłków, nasion. Przekonasz się, jakie sekrety kryją bursztyny zbierane nad morzem. Przyjrzysz się także piaskowi. Czym różni się ten z plaży w Gdańsku od tego z Pizy i wybrzeża Irlandii? Wszystkie próbki będą identyfikowane za pomocą opcji Circle to search, dostępnej w telefonach Samsung.

Wejściówki

Dzień Odkrywców w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 14 lipca, w godzinach 9.00 – 19.00.

Wszystkie bezpłatne wejściówki zostały już rozdane.

Regulamin udziału w wydarzeniu (plik pdf)

Dostępność

Wybrane atrakcje będą tłumaczone na polski język migowy PJM. Tłumacze będą dostępni dla Państwa przez cały dzień przy wybranych atrakcjach.