spotkanie online

Galaktyka kobiet

Jak bada się organizmy uśmiercone przez uderzenie asteroidy? Kto jest potrzebny, by wysłać satelitę w kosmos? Czym zajmuje się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych? Co wiesz o projektowaniu i produkcji autonomicznych samochodów? Czy można swoją pasję przekuć w kosmicznie interesujący zawód?

Na te pytania odpowiedzą trzy niezwykłe badaczki, które 2 grudnia wspólnie stworzą galaktykę kobiet. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (i czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego mniemania, pozostają domeną mężczyzn.

Spotkanie jest organizowane z myślą o wsparciu dziewczyn, które pragną zajmować się naukami ścisłymi oraz zainspirowaniu tych jeszcze szukających swoich pasji. To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z kobietami, które już przetarły ścieżki kariery w różnych branżach. Dzięki własnej pracy odniosły sukces i dalej zmieniają oblicze badań naukowych, osiągnięć inżynieryjnych, przemysłu samochodowego, sektora kosmicznego czy wysokich technologii.

Wydarzenie kierujemy szczególnie do uczennic liceum lub technikum, interesujących się nauką, badaniami, projektowaniem i konstruowaniem, motoryzacją, najnowszymi technologiami, branżą kosmiczną. To one stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej, a często nie mają pewności, co dalej po maturze robić. Nawet jeśli uważają, że ich zainteresowania to zupełnie inna galaktyka, nasze spotkanie jest także dla nich.

Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, konstruktorki pojazdów autonomicznych w przemyśle samochodowym i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości. Nauczycielu – koniecznie powiedz o tym swoim uczennicom, uczniom też – chłopcy jak najbardziej mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu online. Każdy młody człowiek powinien mieć szansę spotkać kogoś, kto podpowie, zainspiruje, stworzy szansę do rozwoju młodzieńczych pasji.

Więcej przeczytasz na stronie esero.kopernik.org.pl/galaktyka-kobiet

Czym jest „Galaktyka kobiet”

„Galaktyka kobiet” to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Ich celem jest wspieranie dziewcząt pragnących zajmować się naukami ścisłymi oraz inspirowanie tych, które jeszcze szukają swoich pasji.

To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z osobami, które już przetarły ścieżki w branży kosmicznej. Dzięki własnej pracy odniosły sukces i dalej zmieniają oblicze przemysłu kosmicznego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

„W trakcie każdego spotkania rozmawiam z kilkoma zaproszonymi ekspertkami związanymi z edukacją STEM, ze szczególnym uwzględnieniem sektora kosmicznego. Nie tylko przedstawiam ciekawe zawody i sylwetki kobiet, ale przede wszystkim staram się pokazać ich drogę do miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Ich dokonania mogą być źródłem prawdziwej inspiracji. Każdy kiedyś staje przed wyborem co robić w życiu i nie ma niczego smutniejszego, niż myśl, że się do czegoś nie nadaję, bo ktoś inny tak powiedział.” - mówi Justyna Średzińska, organizatorka „Galaktyki kobiet”.

Jak ważne jest świadome wybranie własnej ścieżki?

„W moim otoczeniu nikt nie chciał nawet latać samolotem, a moje marzenia sięgały wysoko poza atmosferę Ziemi.” - mówi dr Anna Chrobry, która była gościem poprzedniej edycji wydarzenia. „Nie było łatwo, ale udało się. Skonstruowane przeze mnie w ramach doktoratu urządzenie pomiarowe do badań atmosfery lata samolotem HALO, a pojazd kosmiczny, nad którym pracowałam, czyli

Orion, zaniesie pierwszą kobietę na Księżyc. Chcę coś powiedzieć wszystkim kobietom, wszystkim młodym dziewczętom szukającym swojej drogi: to jest wasz czas, czas kobiet. Możecie być astronautkami, inżynierkami, zdobywać nagrody Nobla i robić wszystko, czego zapragniecie. Macie też oparcie w nas, w kobietach, które znają wasze wątpliwości i problemy. Powinnyśmy i będziemy sobie pomagać.”


„Galaktyka kobiet” to projekt realizowany przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska) w Centrum Nauki Kopernik.