spotkanie online

Galaktyka kobiet

Co to jest sektor space? Jak wygląda projektowanie architektoniczne dla kosmosu? Czym zajmuje się projekt managerka w sektorze kosmicznym? Jaką rolę pełni Ambasador Projektów Biznesowych Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce, co my możemy dzięki temu osiągnąć? Co to znaczy być liderką Mission Operations i Inżynierem Systemów w firmie kosmicznej?

Na te i inne pytania odpowiedzą trzy niezwykłe badaczki:

  • Wiktoria Dziaduła, która specjalizuje się w architekturze kosmicznej
  • Martyna Gatkowska, ekspertka w dziedzinie teledetekcji satelitarnej
  • Adrianna Gaja, obecnie lider Mission Operations i Inżynier Systemów w firmie SatRev

Już 1 grudnia o godzinie 18.00 wspólnie z Wami stworzą Galaktykę kobiet. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (a czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego myślenia pozostają domeną mężczyzn. Możesz posłuchać ekspertek oraz porozmawiać z nimi.

Wyślij swoje pytanie

X edycja „Galaktyki Kobiet” to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności. Pytania już można przesyłać na adres: esero@kopernik.org.pl

Forma przesłania pytań:

  • imię
  • szkoła
  • pytanie do ekspertki, z zwróceniem uwagi do której ekspertki jest ono kierowane

Więcej przeczytasz na stronie esero.kopernik.org.pl/galaktyka-kobiet

Czym jest „Galaktyka kobiet”

„Galaktyka kobiet” to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Ich celem jest wspieranie dziewcząt pragnących zajmować się naukami ścisłymi oraz inspirowanie tych, które jeszcze szukają swoich pasji.

To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z osobami, które już przetarły ścieżki w branży kosmicznej. Dzięki własnej pracy odniosły sukces i dalej zmieniają oblicze przemysłu kosmicznego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

„W trakcie każdego spotkania rozmawiam z kilkoma zaproszonymi ekspertkami związanymi z edukacją STEM, ze szczególnym uwzględnieniem sektora kosmicznego. Nie tylko przedstawiam ciekawe zawody i sylwetki kobiet, ale przede wszystkim staram się pokazać ich drogę do miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Ich dokonania mogą być źródłem prawdziwej inspiracji. Każdy kiedyś staje przed wyborem co robić w życiu i nie ma niczego smutniejszego, niż myśl, że się do czegoś nie nadaję, bo ktoś inny tak powiedział.” - mówi Justyna Średzińska, organizatorka „Galaktyki kobiet”.

Jak ważne jest świadome wybranie własnej ścieżki?

„W moim otoczeniu nikt nie chciał nawet latać samolotem, a moje marzenia sięgały wysoko poza atmosferę Ziemi.” - mówi dr Anna Chrobry, która była gościem poprzedniej edycji wydarzenia. „Nie było łatwo, ale udało się. Skonstruowane przeze mnie w ramach doktoratu urządzenie pomiarowe do badań atmosfery lata samolotem HALO, a pojazd kosmiczny, nad którym pracowałam, czyli

Orion, zaniesie pierwszą kobietę na Księżyc. Chcę coś powiedzieć wszystkim kobietom, wszystkim młodym dziewczętom szukającym swojej drogi: to jest wasz czas, czas kobiet. Możecie być astronautkami, inżynierkami, zdobywać nagrody Nobla i robić wszystko, czego zapragniecie. Macie też oparcie w nas, w kobietach, które znają wasze wątpliwości i problemy. Powinnyśmy i będziemy sobie pomagać.”


„Galaktyka kobiet” to projekt realizowany przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska) w Centrum Nauki Kopernik.