spotkanie online

Galaktyka kobiet

Jak od badania oceanu przejść do badania kosmosu? Jak praca naukowa wygląda od kuchni? Jak ją przekuć w biznes? Skąd wziąć odwagę do podejmowania decyzji i wprowadzania zmian w karierze? Dlaczego warto inwestować w interdyscyplinarne kierunki studiów?

Trzy niezwykłe badaczki 8 marca o godzinie 18.00 wspólnie z Wami stworzą Galaktykę kobiet. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (a czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego myślenia pozostają domeną mężczyzn. Jeszcze nie zdecydowałaś co chcesz studiować? Nie odkryłaś pasji do nauki – posłuchaj ekspertek i porozmawiaj z każdą podczas Galaktyki kobiet.

Bożena Czerny jest profesorem fizyki. Skupia się na modelowaniu procesów fizycznych w pobliżu czarnych dziur. Dr Noemi Zabari jest astrofizyczką i prezeską firmy Astrotectonic, zajmującej się badaniami nad promieniowaniem kosmicznym w odniesieniu do trzęsień Ziemi. Ewa Borowska jest oceanografką i założycielką startupu Extremo Technologies. Jest członkiem grupy badawczej Venus Life Finder Mission Concept Study w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i współpracuje z NASA. Bada organizmy ekstremofilne ze szczególnym uwzględnieniem mikroglonów i sinic.

Patron medialny: URANIA

 

Patroni honorowi: 
Polska Agencja Kosmiczna POLSA
Fundacja Kobiety Nauki

Więcej przeczytasz na stronie esero.kopernik.org.pl/galaktyka-kobiet

 

Czym jest „Galaktyka kobiet”

„Galaktyka kobiet” to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Ich celem jest wspieranie dziewcząt pragnących zajmować się naukami ścisłymi oraz inspirowanie tych, które jeszcze szukają swoich pasji.

To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z osobami, które już przetarły ścieżki w branży kosmicznej. Dzięki własnej pracy odniosły sukces i dalej zmieniają oblicze przemysłu kosmicznego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

„W trakcie każdego spotkania rozmawiam z kilkoma zaproszonymi ekspertkami związanymi z edukacją STEM, ze szczególnym uwzględnieniem sektora kosmicznego. Nie tylko przedstawiam ciekawe zawody i sylwetki kobiet, ale przede wszystkim staram się pokazać ich drogę do miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Ich dokonania mogą być źródłem prawdziwej inspiracji. Każdy kiedyś staje przed wyborem co robić w życiu i nie ma niczego smutniejszego, niż myśl, że się do czegoś nie nadaję, bo ktoś inny tak powiedział.” - mówi Justyna Średzińska, organizatorka „Galaktyki kobiet”.

Jak ważne jest świadome wybranie własnej ścieżki?

„W moim otoczeniu nikt nie chciał nawet latać samolotem, a moje marzenia sięgały wysoko poza atmosferę Ziemi.” - mówi dr Anna Chrobry, która była gościem poprzedniej edycji wydarzenia. „Nie było łatwo, ale udało się. Skonstruowane przeze mnie w ramach doktoratu urządzenie pomiarowe do badań atmosfery lata samolotem HALO, a pojazd kosmiczny, nad którym pracowałam, czyli

Orion, zaniesie pierwszą kobietę na Księżyc. Chcę coś powiedzieć wszystkim kobietom, wszystkim młodym dziewczętom szukającym swojej drogi: to jest wasz czas, czas kobiet. Możecie być astronautkami, inżynierkami, zdobywać nagrody Nobla i robić wszystko, czego zapragniecie. Macie też oparcie w nas, w kobietach, które znają wasze wątpliwości i problemy. Powinnyśmy i będziemy sobie pomagać.”


„Galaktyka kobiet” to projekt realizowany przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska) w Centrum Nauki Kopernik.