program edukacyjny

ESERO

ESERO to program edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, skierowany do nauczycieli i uczniów na wszystkich poziomach edukacyjnych. Wspieramy nauczanie przedmiotów ścisłych - pokazujemy je w kontekście wiedzy o kosmosie. Inspirujemy młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią. 

Program ESERO powstał w 2006 roku i stopniowo obejmował coraz więcej krajów: obecnie działa w 17 europejskich państwach, realizując działania dostosowane do lokalnych systemów edukacji. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne upowszechnianie wypracowanych idei i rozwiązań. Polskim partnerem programu jest Centrum Nauki Kopernik.

Biuro ESERO-Polska to miejsce, w którym inspirujemy młodzież do rozwijania zainteresowania naukami ścisłymi w kontekście eksploracji kosmosu i w którym wspieramy nauczycieli, promując aktywizujące metody nauczania. Organizujemy szereg praktycznych warsztatów, w trakcie których nauczyciele mogą zdobyć cenną wiedzę i umiejętności. Nasze warsztaty to także znakomita platforma wymiany pomysłów i doświadczeń dla osób zainteresowanych nauczaniem z wykorzystaniem tematyki kosmicznej.

Scenariusze zajęć opracowane przez ESERO-Polska oraz ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej można z powodzeniem wykorzystywać na lekcjach. Doświadczenia inspirowane eksploracją kosmosu nie tylko stanowią atrakcję dla uczniów, ale ułatwiają też zrozumienie wielu poznawanych w szkole zjawisk, np. grawitacji, promieniowania optycznego czy topnienia lodowców.

Organizując konferencje i wydarzenia takie jak „Kosmos w szkole” czy „Galaktyka kobiet”, przybliżamy młodym ludziom możliwości rozwoju zawodowego w sektorze kosmicznym. Zapraszamy ich do udziału w wyzwaniach i konkursach (np. CanSat czy Climate Detectives), w których mają szansę realizować własne kosmiczne projekty lub badania.

Niebieskie tło, w centrum koło z literą A otoczone pierścieniami jak Jowisz

Program Ambasadorski

Wprowadzasz wiedzę o kosmosie na lekcje lub zajęcia pozaszkolne? Jesteś studentem zaangażowanym w jakiś kosmiczny projekt?  Jesteś inżynierem, konstruktorem, astrobiologiem, astrofizykiem i pracujesz dla sektora kosmicznego? Zostań ambasadorem edukacji kosmicznej!

Przeczytaj więcej

Esero Poland
CNK
Esa