Program ESERO powstał w 2006 roku i stopniowo obejmował coraz więcej krajów: obecnie działa w 17 europejskich państwach, realizując działania dostosowane do lokalnych systemów edukacji. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne upowszechnianie wypracowanych idei i rozwiązań. Polskim partnerem programu jest Centrum Nauki Kopernik.
Biuro ESERO-Polska to miejsce, w którym inspirujemy młodzież do rozwijania zainteresowania naukami ścisłymi w kontekście eksploracji kosmosu i w którym wspieramy nauczycieli, promując aktywizujące metody nauczania. Organizujemy szereg praktycznych warsztatów, w trakcie których nauczyciele mogą zdobyć cenną wiedzę i umiejętności. Nasze warsztaty to także znakomita platforma wymiany pomysłów i doświadczeń dla osób zainteresowanych nauczaniem z wykorzystaniem tematyki kosmicznej.
Scenariusze zajęć opracowane przez ESERO-Polska oraz ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej można z powodzeniem wykorzystywać na lekcjach. Doświadczenia inspirowane eksploracją kosmosu nie tylko stanowią atrakcję dla uczniów, ale ułatwiają też zrozumienie wielu poznawanych w szkole zjawisk, np. grawitacji, promieniowania optycznego czy topnienia lodowców.
Organizując konferencje i wydarzenia takie jak „Kosmos w szkole” czy „Galaktyka kobiet”, przybliżamy młodym ludziom możliwości rozwoju zawodowego w sektorze kosmicznym. Zapraszamy ich do udziału w wyzwaniach i konkursach (np. CanSat czy Climate Detectives), w których mają szansę realizować własne kosmiczne projekty lub badania. Nauczycieli zapraszamy m.in. do udziału w projekcie „Lekcje nie z tej Ziemi!”.

O kosmosie przy kawie
Spotykamy się raz w miesiącu w formule online, w środę o godzinie 18.00, by w luźnej atmosferze przy kawie porozmawiać, od czego zacząć i jak zbudować zainteresowanie dzieci i młodzieży zagadnieniami kosmicznymi. Towarzyszyć nam będą edukatorzy, eksperci i nauczyciele, z którymi współpracujemy.


