wydarzenie

Noc spadających gwiazd

Spójrzcie z nami w niebo! Jak zwykle w sierpniu spadnie deszcz Perseidów, a my zapraszamy na wspólne obserwacje. Wygasimy światła Warszawy, zaprosimy ciekawych gości, rozstawimy teleskopy, będzie muzyka, foodtrucki, a także wyjątkowa świecąca niespodzianka. Przyjdźcie ze znajomymi i rodzinami.

12 sierpnia 2023, godz. 21.00–00.00

Zielony teren nad Bulwarami między Centrum Nauki Kopernik a Pracownią Przewrotu Kopernikańskiego

Wstęp wolny

Astronomiczny spektakl poprzedzimy bezpłatnym koncertem na naszej scenie plenerowej. Jazzowe szlagiery zagra Witold Janiak. Dwukrotny laureat „Oscara Jazzowego”. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.

Rozpoczęcie koncertu: godz. 20.00 - 20.45

Noc Spadających Gwiazd 2019

Noc Spadających Gwiazd przed Centrum Nauki Kopernik w 2018 roku zgromadziła kilka tysięcy warszawiaków przy wspólnym oglądaniu nieba.

Czym są Perseidy?

W nocy z 12 na 13 sierpnia, gdy Ziemia przedziera się przez kosmiczną chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle, można podziwiać niezwykły astronomiczny spektakl. To maksimum roju Perseidów – meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami.

Ich obserwacje są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu lub leżaku i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Oczywiście, najwięcej widać tam, gdzie jest najciemniej. Jeśli jednak akurat będziecie w Warszawie, przyjdźcie do nas. Postaramy się, by i tu dało się coś dostrzec. Wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium, okolicznych mostów i innych obiektów.