wydarzenie

Noc spadających gwiazd

Spójrz w niebo! Nadlatują Perseidy!

W nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemię otoczy chmura drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Wówczas rozpocznie się wielki astronomiczny spektakl – na niebie rozszaleje się rój Perseidów, czyli meteorów, zwanych potocznie spadającymi gwiazdami.

Tej nocy zapraszamy wszystkich do parku przy Centrum Nauki Kopernik. Będziemy tam w piątek 12 sierpnia od godz. 21.00. Przygotujemy teleskopy, rozstawimy leżaki i, co najważniejsze, wygasimy część okolicznych iluminacji i jaśniejszych świateł, by stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne w Warszawie.

Zarząd Dróg Miejskich wyłączy dla nas iluminację mostu Świętokrzyskiego. Zgaśnie również iluminacja Skweru Kahla znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Kopernika oraz na Skwerze Skibniewskiego, będącego w gestii Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Ten ostatni przygasi również światła na Bulwarach Generała George'a Smith'a Pattona na wysokości Centrum Nauki Kopernik. Zarządca Tunelu Wisłostrady wygasi oświetlenie w szklanych wyjściach z tunelu znajdujących się na terenie naszego Parku. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminacje stadionu. Zarząd Metra Warszawskiego na naszą prośbę wyłączy też kilka lamp w wyjściach ze stacji Centrum Nauki Kopernik. Zgasną również kominy Elektrowni Powiśle.

Jak oglądać Perseidy? To bardzo proste! Wystarczy się położyć i wpatrywać się w niebo. Warto wziąć ze sobą kocyk, żeby nie leżeć na gołej ziemi.

Razem z nami Perseidy będą też oglądać specjalnie zaproszeni goście i gościnie, będzie muzyka i foodtrucki.

Przyjdźcie koniecznie! Spadające gwiazdy najlepiej ogląda się razem.