zajęcia

Letnie zajęcia w Wytwórni

Podczas wakacji robimy rzeczy, o których zwykle nie mamy czasu nawet pomyśleć. Jesteśmy też bardziej otwarci na nowości i szukamy oryginalnych pomysłów spędzenia wolnego czasu. Mamy dla Ciebie idealną propozycję na lato! Zapraszamy na warsztaty łączące majsterkowanie ze sztuką i nauką.

Podczas zajęć zatytułowanych „Światło w słoiku” własnoręcznie stworzysz klimatyczną, spersonalizowaną i działającą lampkę nocną. Jeśli wolisz sztukę wizualną, zdecyduj się na warsztaty cyjanotypii pt. „Świat w odcieniach oceanu”. Poznasz podczas nich oryginalną technikę fotograficzną i wykonasz własny obraz. Warsztaty w Wytwórni uczą kreatywności, posługiwania się narzędziami, planowania pracy, a dodatkowo działają odstresowująco. Zapewnimy potrzebne narzędzia, pomoc techniczną oraz sporą dawkę praktycznych ciekawostek.

Zapraszamy dorosłych oraz nastolatków. Osoby poniżej 13. roku życia mogą uczestniczyć w zajęciach tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna. Każdy z uczestników (także opiekun) musi posiadać bilet.

  • Warsztaty odbywają się od środy do piątku.
  • Warsztaty z cyjanotypii dostępne są w dwóch wariantach: porannym podstawowym, trwającym 2,5 godziny oraz popołudniowym rozszerzonym, trwającym 4 godziny.
  • Zajęcia prowadzone są wyłącznie w języku polskim.
  • Bilety w cenie 40 zł (krótsze warsztaty) oraz 80 zł (dłuższe warsztaty) można kupić wyłącznie w kasach Centrum Nauki Kopernik. Bilet można kupić z wyprzedzeniem - dostępne są wszystkie terminy do końca wakacji.
  • W pojedynczym warsztacie może wziąć udział maksymalnie 16 osób.

Świat w odcieniach oceanu. Warsztaty cyjanotypii

Wiek: 10+
Czas trwania: podstawowe 2,5 godz. oraz rozszerzone 4 godz.
Terminy: 10-12 lipca, 24-26 lipca, 7-9 sierpnia, 21-23 sierpnia
Godziny warsztatów: 9.30-12.00, 14.30-18.30

Cyjanotypia, zwana też fotografią słoneczną, to stara technika fotograficzna. Wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, powstającą w wyniku reakcji chemicznej. Po naświetleniu powstaje błękit pruski – charakterystyczny, głęboki odcień koloru niebieskiego, kojarzący się z oceanem. Obrazy tworzy się, układając przedmioty bezpośrednio na papierze pokrytym substancją światłoczułą. Pozwala to na uzyskanie oryginalnych kompozycji z wykorzystaniem zasuszonych kwiatów, liści, tkanin ażurowych.

Światło w słoiku. Warsztaty tworzenia lamp

Wiek: 13+
Czas trwania: 4 godz.
Terminy: 3-5 lipca, 17-19 lipca, 31 lipca-2 sierpnia, 14-16 sierpnia, 28-30 sierpnia
Godziny warsztatów: 9.30-13.30, 14.30-18.30

Tworzenie lamp w słoikach, to zajęcia konstruktorskie w nurcie upcyklingu. Podobnie jak recykling, upcykling, jest formą przetwarzania wtórnego odpadów. W jego wyniku powstają jednak produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte – np. meble z palet. Na warsztatach wykorzystywane będą stare słoiki, kable, resztki sklejki. Z tych materiałów stworzysz własną lampkę nocną. Warsztaty trwają 4 godz. i przeznaczone są dla osób, które ukończyły 13 rok życia, z zamiłowaniem do majsterkowania.

Regulamin Zajęć Warsztatowych w Wytwórni
Plik pdf, rozmiar 100 kilobajtów
Front budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

Spotykamy się w Wytwórni – edukacyjnym Fab Labie, znajdującym się w nowo otwartym budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Powstał on w ramach rozbudowy Centrum Nauki Kopernik dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy oraz Funduszy Europejskich przyznanych przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

logotypy partnerów