ogród

Ogród na dachu

Każdy ogród na dachu jest trochę tajemniczy: dachy są zwykle niedostępne, wymagają zdobycia. Co kryje zielona przestrzeń na budynku Kopernika? Dlaczego nałożyliśmy na dach zielony kapelusz? I co możecie z niego zobaczyć? 

Ogród na dachu Kopernika przypomina niektórym krajobraz wulkaniczny, innym nadrzeczny teren ulegający erozji, jeszcze innym – japońskie ogrody skalne. Ścieżki spacerowe – jak strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików. Wokół mijamy klomby i donice z różnokolorowymi roślinami, a w tle rozpościera się piękna panorama Warszawy. Spacer w naturalnym otoczeniu to wspaniały relaks, ukojenie dla zmysłów i miłe oderwanie od zgiełku miasta. Nasz dach to również świetny punkt obserwacyjny nieba – zapraszamy na wspólne obserwacje przez teleskopy. Informacje o aktualnych wydarzeniach znajdują się na stronie głównej Kopernika.

W ogrodzie Kopernika – mimo sąsiedztwa Wisły – warunki klimatyczne nie sprzyjają wzrostowi roślin typowo nadrzecznych. Znajdziemy tu gatunki, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, są przyjazne dla owadów i ptaków. Wiele z tutejszych roślin jest genetycznie przystosowanych do życia w niesprzyjających warunkach – jak byliny (goździk, rozchodnik ostry i okazały), krzewy (pięciornik, hortensja bukietowa, kosodrzewina), trawy (kostrzewa sina, rozplenica) i krzewinki... Ich liście pokryte są włoskami (np. jukka karolińska, która podczas kwitnienia wygląda wyjątkowo ze swoimi wysokimi kwiatostanami) lub woskiem (goździki, kostrzewa sina). Niektóre rośliny jak sukulenty czy rozchodniki, w okresach dobrego zaopatrzenia w wodę gromadzą jej zapasy, są mięsiste i soczyste. Przez jakiś czas w naszym ogrodzie kaczka miała swoje gniazdo. Mamy nadzieję, że wróci na nasz dach...

Dbałość o środowisko jest Kopernikowi szczególnie bliska. Dzięki naszemu ogrodowi pokazujemy, jak ważną funkcję ekologiczną mogą pełnić zielone dachy. Rośliny zatrzymują i przetwarzają pyły oraz substancje szkodliwe dla zdrowia, a także obniżają hałas o około 8 decybeli. Zielone dachy poprawiają mikroklimat: nawilżają powietrze i hamują jego ruchy. Pozwalają zmniejszyć smog i zredukować zjawisko miejskich wysp ciepła. Poza tym, że są ostoją dla roślin, owadów i ptaków, takie ogrody polepszają również jakość życia mieszkańców miast.

Zdobywanie szczytów nie jest łatwe, podobnie jak wspinanie się rampą na dach Kopernika. Ale dobrze wiemy, że kiedy już dotrzemy do celu, wysiłek zostanie wynagrodzony. Naszym oczom ukaże się Wisła i gwarne życie na bulwarach, w tle zobaczymy Most Świętokrzyski i Stadion Narodowy. Po drugiej stronie ceglane dachy Starego Miasta i nowoczesne biurowce w centrum z Pałacem Kultury i Nauki. Odkrywajcie tajemnice naszego ogrodu jak najczęściej, będzie nam miło, jeśli zdjęcia zrobione w ogrodzie oznaczycie hashtagiem #dachkopernika. 


Wejście na dach znajduje się od południa (od strony budynku PPK / od strony metra) zaś zejście z dachu od strony północnej (od strony skweru Cubryny / od strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej). 

Ważna informacja dla osób ze szczególnymi potrzebami (a przede wszystkim z niepełnosprawnością ruchową): niektóre alejki mają szerokość mniejszą niż 90cm.  

Ogród na dachu - opis w Polskim Języku Migowym