wystawa

AirBubble

Czysta zabawa i czyste powietrze.

Spacerując wzdłuż Wisły, przy Centrum Nauki Kopernik zobaczycie dużą drewnianą altanę. Zajrzyjcie do środka! To AirBubble – plac zabaw z mikroklimatem. W środku znajdziecie rożnej wielkości „bąbelki” do skakania oraz połączone rurkami bioreaktory, w których żyją algi chlorella. Możecie im się przyjrzeć i pooddychać oczyszczonym przez nie powietrzem.

Algi zamieszkują środowisko wodne. Mimo tego potrafią wychwytywać energię słoneczną nawet 50 razy skuteczniej, niż rośliny lądowe. Wykorzystują cząsteczki dwutlenku węgla oraz tlenków azotu jako pokarm i zwiększają swoją biomasę. Jak wszystkie rośliny, uwalniają również tlen. W AirBubble zainstalowane są 52 bioreaktory. W każdym z nich mieści się 10 litrów żywych kultur chlorelli. Dzięki temu na terenie placu zabaw powinien zostać osiągnięty prawidłowy Wskaźnik Jakości Powietrza (Air Quality Index), zgodny z zaleceniami WHO.

AirBubble zaprojektowano w taki sposób, aby angażować dzieci w proces oczyszczania powietrza. Jednym ze źródeł zasilania placu zabaw jest energia słoneczna, a drugim – ruch. ”Bąbelki” do skakania są jednocześnie pompkami, które stymulują pracę bioreaktorów.

AirBubble będzie dostępny do 31 października 2021, w godzinach otwarcia Wystaw Centrum Nauki Kopernik. Zabawa jest bezpłatna.

Jeśli chcecie bliżej przyjrzeć się chlorelli i lepiej poznać jej oczyszczający potencjał, przyjdźcie na nasze Wystawy. Znajdziecie tam nową instalację związaną z algami i AirBubble.


Plac zabaw powstał w ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto. Więcej o Air Bubble i kampanii: www.otrivin.pl/airbubble/.