Koncerty

Resina: koncerty w Planetarium

  • Co: koncerty
  • Kiedy: 8.10 i 9.10 o godz. 20.00
  • Gdzie: Planetarium
  • Bilety na koncert można kupić na bilety.kopernik.org.pl

Resina, a właściwie Karolina Rec, to jedna z najbardziej błyskotliwych i konsekwentnych artystycznie postaci na polskiej scenie muzycznej. Łączy wiolonczelę z prostymi narzędziami elektronicznymi (głównie looper) oraz oszczędnymi partiami wokalnymi. Zapętlając je i nakładając na siebie, buduje napięcie i dramaturgię swoich kompozycji i występów na żywo. Poza sceną skromna, podczas koncertów przemienia się w fenomenalnie charyzmatyczną one woman army.

Dała się poznać jako kompozytorka, aranżerka, wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej. Zadebiutowała w brytyjskiej oficynie Fat Cat Records, pozycjonując się w katalogu obok takich artystów jak Sigur Rós, Animal Collective, Hauschka czy Max Richter. Jej kompozycje pojawiły się min. w nominowanym do Oscara filmie Królik po berlińsku i grze RPG Vampire: The Masquerade - Shadows of New York. Współpracowała dotąd z Nicolasem Jarr’em, Scott’em McCloudem, Christiną Vantzou, Maćkiem Cieślakiem, Natalią Zamilską, Natalią Fiedorczuk, Piotrem Kurkiem, Tobiaszem Bilińskim, Hubertem Zemlerem, Mateuszem Rychlickim, Noon’em.

Jej pierwsze albumy, Resina i Traces, wydane przez neoklasyczny oddział Fat Cat Records – 130701, zebrały entuzjastyczne recenzje min. w The Guardian czy Resident Advisor. Najnowsza odsłona działań Resiny to album Speechless, na którym artystka poszerzyła środki kompozytorskie o warstwę chóralną. Nagrany przez Michała Kupicza i wyprodukowany przez Daniela Rejmera (Ben Frost, Foals) materiał, łączący głos, wiolonczelę, perkusję i elektronikę, zawędrował bardzo wysoko w polskich i zagranicznych podsumowaniach muzycznych roku 2021. Jak przekonuje Jędrzej Słodkowski w „Gazecie Wyborczej”: Nie wiem, ilu muzyków na świecie potrafi połączyć wyobraźnię niczym u młodego Pendereckiego, brutalność i pasję noise-rockowej awangardy oraz wizjonerstwo godne mistrzów muzyki filmowej.

Podczas Festiwalu Przemiany usłyszymy utwory ze wszystkich trzech albumów. Odbędą się dwa przekrojowe koncerty: solo (sobota, 8 października) oraz w duecie z perkusistą Mateuszem Rychlickim (niedziela, 9 października).

Towarzyszący Karolinie Rec Mateusz Rychlicki od ponad dwóch dekad współtworzy grupę Kristen – ikonę polskiej sceny noise i post-rockowej. W duecie Kobieta z Wydm współpracuje z Błażejem Królem. Peregrynuje pobrzeża dub’u i ambientu w projektach Dynasonic oraz MEF.

Koncertom towarzyszyć będą wizualizacje pod kopułą planetarium, inspirowane różnorodnością, organicznością i ciągłą zmianą przestrzeni miejskiej. Ich autorem jest Bartosz Wyszyński wraz z zespołem (Sonia Kaźmierczak, Michał Rusnarczyk).


Kurator muzyczny: Michał Hajduk

Kuratorzy wizualni: dr Anna Klimczak i Tomasz Miśkiewicz, Pracownia Multimediów PJATK

Partner koncertu: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Patryk Zakrocki: Le Corbusier's Shower

  • Co: muzyczny live act
  • Kiedy: 7.10, godz. 21
  • Gdzie: poziom 1

Patryk Zakrocki - muzyk nierozerwalnie związany z Warszawą, od ćwierć wieku tworzy swoisty, aktualny soundtrack tego miejsca. Multiinstrumentalista, producent muzyczny, kompozytor, muzyczny kameleon. Sięga po breakbeat, ambient, IDM, kameralistykę, bluesa, muzykę filmową i współczesną, improwizację i eksperymenty dźwiękowe. Chętnie łączy muzykę z obrazem i słowem mówionym.

Na festiwalu Przemiany Patryk Zakrocki zaprezentuje siebie w otoczeniu syntezatorów firmy Moog, proponując doświadczenie z pogranicza koncertu, słuchowiska oraz soundtracku. Wysłuchamy kompozycji Le Crobusier's Shower wzbogaconej o cytaty z manifestu Le Corbusiera i dźwięki syntezatorów modularnych.

http://patrykzakrocki.com