„Przyszłość jest dziś” pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi.
Trzy odsłony przyszłości
Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, której doświadczy większość z nas. Goście Kopernika na własne oczy zobaczą koniec XXI wieku. Przyszłość jest dziś. Ktoś jeszcze w to wątpi?
Wystawa składa się z trzech części. Można zwiedzać już dwie z niech – „Cyfrowy mózg?” oraz otwartą 24 listopada 2022 r. „Misję: Ziemia”. Wkrótce podamy datę otwarcia ostatniej części („Człowiek 2.0”).
Jak „myśli” sztuczna inteligencja? Czy można jej zaufać? Skąd czerpie natchnienie komputerowy artysta?
Pierwsza część wystawy skłania do przemyśleń o granicach zaufania, prywatności, intymności, poczuciu bezpieczeństwa oraz o nowych definicjach sztuki i kreatywności. Eksponaty podzielone są na cztery strefy tematyczne:
Jak będzie wyglądać przyszła Ziemia? Czy wciąż pozostanie tą samą planetą? Jakie mamy szanse na dalsze komfortowe życie? A jakie szanse mają następne pokolenia?
Druga część wystawy koncentruje się na wyobrażeniach o przyszłym świecie jako naszym miejscu do życia. Mówi o degradacji środowiska naturalnego, globalnym ociepleniu, miastach przyszłości. Eksponaty podzielone są na trzy strefy tematyczne: Klimat, Populacja, Bioróżnorodność.
Eksponat spajający wszystkie wątki to Glob, który pozwala spojrzeć na Ziemię z kosmicznej perspektywy. Na powierzchni półtorametrowej sfery można oglądać zmiany stężenia CO2, zmiany średniej temperatury na świecie, zanik bioróżnorodności, procesy migracyjne.
Udostępnione dane przestrzenne i statystyczne pozyskane zostały w ramach współpracy z UNEP i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. UNEP to Program ONZ ds. Środowiska, a warszawskie Centrum jest jednym z pięciu ośrodków GRID na świecie, które agregują dane o zasobach Ziemi i podnoszą świadomość społeczną na temat kryzysu klimatycznego czy ochrony różnorodności biologicznej. Prezentowane dane zintegrowane są z „World Environment Situation Room” (WESR) – platformą danych i wiedzy na temat zmian zachodzących w światowym środowisku, prowadzoną przez UNEP.
Na wystawie zobaczymy też możliwą zieloną transformację miasta przyszłości i zdemaskujemy wszechobecny na naszej planecie mikroplastik.
#KLIMAT #POPULACJA #BIORÓŻNORODNOŚĆ
Otwarcie: 2023 (termin podamy wkrótce)
Jak będzie wyglądać medycyna przyszłości? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla dobrej kondycji swoich ciał? A ile będziemy musieli?
Trzecia część wystawy związana będzie z medycyną przyszłości, projektowaniem człowieka i cyborgizacją. Skłoni nas do zastanowienia się nad granicami troski o zdrowie i jakość życia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym możemy bezinwazyjnie zaglądać do wnętrza ludzkiego ciała, precyzyjnie je badać, diagnozować choroby i planować zabiegi. Jesteśmy o krok od kuszących możliwości ulepszania samych siebie. Jak daleko możemy się posunąć? Czy modyfikacje genetyczne i implanty wyostrzające zmysły powinny pozostać domeną jedynie cyberpunkowej literatury? Co definiuje nas jako ludzi? Wśród eksponatów znajdzie się biodrukarka 3D drukująca tkanki, interfejs mózg-komputer oraz laboratorium biohakera.
Wystawa powstaje w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.
