Dlaczego gwiazdy mają różne kolory? Czemu niektóre z nich wybuchają? Zapraszamy Was do świata gwiazd. Przekonacie się, jak bardzo jest on zróżnicowany. Pokażemy Wam gwiazdy zupełnie niepozorne i prawdziwe olbrzymy. Świecące bardzo jasno i nieco słabiej.
10.01.2021
Pluton i kosmiczny gruz
Pamiętacie jeszcze Plutona? Kiedyś był planetą, częścią Układu Słonecznego. Dlaczego został zdegradowany? Podczas pokazu polecimy na Plutona, dokładniej go poznamy i spojrzymy mu prosto w „serce”. Obejrzymy także inne kosmiczne głazy, np. komety.
31.12.2020
Kosmiczny Sylwester
Sylwester na niebie? To nie muszą być efekty pirotechniczne! Pokażemy Wam znacznie bardziej wystrzałowe obiekty – supernowe, spadające gwiazdy, mgławicę Krab i galaktykę o nazwie Fajerwerk. Sprawdzimy, jak świętują astronauci na stacji kosmicznej i jakie zjawiska astronomiczne przyniesie nam nowy rok.
20.12.2020
Pierwsza gwiazdka
Czym w rzeczywistości była Gwiazda Betlejemska? Jakie ciało niebieskie najjaśniej zaświeci wieczorem 24 grudnia w tym roku? Jak znaleźć je na niebie? Dowiesz się tego podczas specjalnego pokazu. Gwarantujemy także wyjątkowy, świąteczny klimat.
13.12.2020
Grudniowa noc spadających gwiazd
Spadające gwiazdy to nie tylko Perseidy! Meteory z roju Geminidów są poszkodowane, bo widać je zimą i nikt nie ma ochoty na długie obserwacje w chłodzie. Będziemy je zatem oglądać na ekranach, w domowym zaciszu.
6.12.2020
Gwiazdka z nieba od Mikołaja
Czy gwiazdka może wpaść przez komin, razem z Mikołajem? Jak zostać właścicielem gwiazdy? Dlaczego na obrazkach wszystkie gwiazdy wyglądają tak, a nie inaczej? Podczas Mikołajkowego pokazu przyjrzymy się wspólnie znanym gwiazdom i zabierzemy najmłodszych w najbardziej zagadkowe miejsca Układu Słonecznego.
29.11.2020
Czarne dziury i galaktyki
Jeden z najbardziej intrygujących obiektów w kosmosie to...? Zgadza się, czarna dziura! Wydają się straszne, ale wcale nie muszą takie być! Wystarczy, że nie będziemy się do nich za bardzo zbliżać. Te niesamowicie ciekawe obiekty pełnią bardzo ważną rolę w galaktykach, a w ich pobliżu czas płynie w innym tempie. Okazuje się, że czarne dziury nie są aż tak czarne jak nam się wydaje, wysyłają silne promieniowanie i m.in. dzięki temu jesteśmy w stanie je dostrzec. Więcej o czarnych dziurach oraz galaktykach, które bez nich wyglądałyby zupełnie inaczej dowiecie się w naszym najbliższym pokazie online na żywo!
22.11.2010
Najdziwniejsze księżyce pod Słońcem
Wśród gwiazdozbiorów, które widać jesienią, jest kilka związanych z żywiołem wody. Zastanawialiście się, dlaczego? Spojrzymy też na planety i Księżyc widoczne tej nocy i przypomnimy legendę o pierwszym Polaku na Księżycu.
Potem wybierzemy się w podróż na Księżyc i dalej w Układ Słoneczny. Miniemy Marsa i polecimy do Jowisza i Saturna, które mają mnóstwo niezwykłych księżyców! Czy wiecie, który księżyc wygląda jak pizza, a który jak pierożek cappeletti? Że jest księżyc z atmosferą i księżyc z gejzerami, które tworzą pierścień wokół Saturna? Na koniec odwiedzimy też Plutona i jego księżyc, tak duży, że właściwie można nazwać te ciała podwójną planetą karłowatą.
15.11.2020
Noc Leonidów i Smoka
Zobaczycie, jakie gwiazdozbiory można zobaczyć na niebie przez całą noc, a jakie będą pojawiały się w kolejnych godzinach. Opowiemy o deszczach meteorów, które widać w listopadzie, szczególnie o Leonidach i skąd się one biorą. Dowiecie się też, o jakich porach nocy można oglądać pięć planet widocznych gołym okiem. Wybierzemy się także poza Ziemię. W nocy 16 listopada wystartował statek Crew Dragon z załogą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Opowiemy o tej stacji i pokażemy, jak przebiegał lot tego pojazdu. Odwiedzimy także Marsa, żeby obejrzeć go z bliska.
8.11.2020
Urodzinowy pokaz nieba z Planetarium