W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojawiły się tematy przyszłości jedzenia. O jedzeniu lubimy rozmawiać, mamy swoje przyzwyczajenia, jedzenie jest nie tylko sposobem na dostarczanie nam energii do życia, ale buduje też bliskość, sprawia przyjemność, wyraża troskę. Dlatego często myśl o zmianie stylu jedzenia budzi w nas niepokój. Zmiana klimatyczna wpływa na produkcję żywności, a więc i na nas. Czy wszyscy zostaniemy weganami? Czy herbata będzie towarem luksusowym? Jak wygląda nasza żywnościowa przyszłość i jakie rozwiązania należy wprowadzić, żeby nikt nie cierpiał głodu?
Wystawa „Przyszłość jest dziś”
Zagadnienia, o których mówi wystawa, dotyczą wyzwań współczesnego świata w całej ich złożoności. Wątki otwartej niedawno drugiej części wystawy koncentrują się wokół degradacji środowiska naturalnego, zmian klimatycznych i miast przyszłości. Zwiedzający nie dostają tu gotowych odpowiedzi. Wystawa ma zainspirować do zadawania pytań. Jak będzie wyglądać przyszłość tworzona z wykorzystaniem nowoczesnych technologii? Jakie są szanse na dalsze komfortowe życie na Ziemi? Co czeka następne pokolenia?
Wieczór dla nauczycieli
W ramach Wieczoru spotkacie się z ekspertami do spraw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego oraz będziecie mieli możliwość zwiedzenia wystawy „Przyszłość jest dziś. Misja Ziemia” w towarzystwie Animatorów Centrum Nauki Kopernik.
Gośćmi Wieczoru będą prof. Zbigniew Karaczun oraz dr Ruta Śpiewak.
Prof. dr hab. Zbigniew Karaczun pracuje w Instytucie Nauk Ogrodniczych SGGW. Zajmuje się bezpieczeństwem żywnościowym w świetle zmiany klimatu i działa na rzecz ochrony środowiska w rolnictwie. Jest współzałożycielem i ekspertem Koalicji Klimatycznej – unii organizacji ekologicznych na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
Dr Ruta Śpiewak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN bada alternatywne sieci dystrybucji żywności i zwyczaje konsumentów, którzy angażują się w kooperatywy i spółdzielnie. Jako aktywistka przeciwdziała marnowaniu jedzenia, tworząc i wspierając jadłodzielnie w Warszawie.
Rozmowę poprowadzi Beata Kenig, popularyzatorka nauki, założycielka Fundacji Wega.
Na Wieczór obowiązują zapisy przez formularz. Liczba miejsc jest ograniczona.
Jeżeli zapiszecie się, ale okaże się, że nie będziecie mogli uczestniczyć w Wieczorze, prosimy o informację na adres: agnieszka.wichrowska@kopernik.org.pl.
Program edukacyjny działa w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.
