Wydarzenie specjalne

Wieczór dla nauczycieli

Zapraszamy nauczycieli przedmiotów ścisłych i humanistycznych, edukatorów oraz inne osoby pracujące z młodzieżą, wraz z osobami towarzyszącymi, na bezpłatny Wieczór dla nauczycieli w ramach wystawy „Przyszłość jest dziś. Misja Ziemia”. Wydarzenie odbędzie się 16 marca 2023 r. o godz. 18.00 w Centrum konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik.

W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojawiły się tematy przyszłości jedzenia. O jedzeniu lubimy rozmawiać, mamy swoje przyzwyczajenia, jedzenie jest nie tylko sposobem na dostarczanie nam energii do życia, ale buduje też bliskość, sprawia przyjemność, wyraża troskę. Dlatego często myśl o zmianie stylu jedzenia budzi w nas niepokój. Zmiana klimatyczna wpływa na produkcję żywności, a więc i na nas. Czy wszyscy zostaniemy weganami? Czy herbata będzie towarem luksusowym? Jak wygląda nasza żywnościowa przyszłość i jakie rozwiązania należy wprowadzić, żeby nikt nie cierpiał głodu? 

Wystawa „Przyszłość jest dziś”

Zagadnienia, o których mówi wystawa, dotyczą wyzwań współczesnego świata w całej ich złożoności. Wątki otwartej niedawno drugiej części wystawy koncentrują się wokół degradacji środowiska naturalnego, zmian klimatycznych i miast przyszłości. Zwiedzający nie dostają tu gotowych odpowiedzi. Wystawa ma zainspirować do zadawania pytań. Jak będzie wyglądać przyszłość tworzona z wykorzystaniem nowoczesnych technologii? Jakie są szanse na dalsze komfortowe życie na Ziemi? Co czeka następne pokolenia?

Wieczór dla nauczycieli

W ramach Wieczoru spotkacie się z ekspertami do spraw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego oraz będziecie mieli możliwość zwiedzenia wystawy „Przyszłość jest dziś. Misja Ziemia” w towarzystwie Animatorów Centrum Nauki Kopernik.

Gośćmi Wieczoru będą prof. Zbigniew Karaczun oraz dr Ruta Śpiewak.  

Prof. dr hab. Zbigniew Karaczun pracuje w Instytucie Nauk Ogrodniczych SGGW. Zajmuje się bezpieczeństwem żywnościowym w świetle zmiany klimatu i działa na rzecz ochrony środowiska w rolnictwie. Jest współzałożycielem i ekspertem Koalicji Klimatycznej – unii organizacji ekologicznych na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. 

Dr Ruta Śpiewak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN bada alternatywne sieci dystrybucji żywności i zwyczaje konsumentów, którzy angażują się w kooperatywy i spółdzielnie. Jako aktywistka przeciwdziała marnowaniu jedzenia, tworząc i wspierając jadłodzielnie w Warszawie.  

Rozmowę poprowadzi Beata Kenig, popularyzatorka nauki, założycielka Fundacji Wega.

Na Wieczór obowiązują zapisy przez formularz. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisz się

Jeżeli zapiszecie się, ale okaże się, że nie będziecie mogli uczestniczyć w Wieczorze, prosimy o informację na adres: agnieszka.wichrowska@kopernik.org.pl


Program edukacyjny działa w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.