Spotkania dla nauczycieli

O kosmosie przy kawie

Projekt ESERO-Polska dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich etapów edukacji oraz wszystkich przedmiotów – nie tylko przyrodniczych i ścisłych, pragnących udostępniać uczniom interdyscyplinarną i innowacyjną wiedzę o kosmosie. 

Będziemy spotykać się co dwa tygodnie – w formule online – by w luźnej atmosferze przy kawie porozmawiać, od czego zacząć i jak zbudować zainteresowanie dzieci i młodzieży zagadnieniami kosmicznymi. Towarzyszyć nam będą edukatorzy, eksperci i nauczyciele, z którymi współpracujemy. 

Będzie to przestrzeń do rozmów o wprowadzaniu tematyki kosmicznej na zajęcia przedmiotowe oraz kół zainteresowań. Poznacie w szczegółach konkursy Biura Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA): Astro Pi czy CanSat, wyzwania Moon Camp, Climate Detectives, Mision X oraz inne projekty edukacyjne. 

Zaprosimy edukatorki i edukatorów, którzy te projekty już wykorzystują w codziennej pracy szkolnej. Przedstawią swoje doświadczenia, opowiedzą, które najbardziej „wciągają” dzieci i młodzież, jak powodują rozwój różnorodnych umiejętności.

„Odczarujemy” tematykę kosmiczną, pokazując, że ma interdyscyplinarne zastosowanie i może być szeroko wykorzystywana na wszystkich poziomach edukacji. Umożliwimy Wam:

 • nawiązanie współpracy z ambasadorami i ambasadorkami kosmicznego Programu ESERO-Polska
 • bezpośrednie rozmowy o praktycznym korzystaniu z zasobów edukacyjnych ESERO-Polska
 • szeroką wymianę kontaktów 
 • wyposażymy w wiedzę o projektach Biura Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Zachęcamy Was do proponowania zagadnień z tematyki kosmicznej, które Was szczególnie interesują.

Zdobywanie wiedzy o kosmosie poszerza horyzonty myślowe, pobudza wyobraźnię i inspiruje do współpracy. Ta wiedza służy młodym ludziom do poznawania, badania i zrozumienia zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Zaś eksploracja kosmosu dostarcza coraz więcej danych, pozwalających lepiej zrozumieć złożoność procesów zachodzących na Ziemi. A wszystko razem kształtuje myśli i postawy młodzieży. Ma wpływ na ich wybór dalszej drogi rozwoju. 

Lista spotkań

Co piszczy w ESA – relacja z konferencji Teach with Space

22 lipca (czwartek), godz. 18.00

Link do spotkania na zoom

W dniach 6-8 lipca odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja online Biura Edukacji ESA dla nauczycieli i edukatorów – „Teach with Space”. Z ogromną przyjemnością zrelacjonujemy Wam, co działo się podczas tego kosmicznego święta.

Trzydniowy program konferencji „Teach with Space” dostarczył wszystkim uczestniczącym inspiracji do ciekawych zajęć w szkole. Eksperci ESA m.in. pokazali, jak i jakich narzędzi internetowych używać, by wykorzystać zagadnienia kosmiczne w kontekście uczenia się i nauczania przedmiotów z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Zaprezentowano wykłady tematyczne, wygłoszone przez najwyższej klasy ekspertów i ekspertki kosmiczne. W programie nie zapomniano o zapewnieniu przestrzeni do spotkań i swobodnej interakcji oraz nawiązywania kontaktów między uczestniczącymi z całej Europy a ekspertami/ekspertkami kosmicznymi z ESA.

Na spotkaniu z cyklu „O kosmosie przy kawie” podzielimy się z Wami tą wiedzą. Może macie swoje pomysły na kosmiczne zajęcia, które chcielibyście z nami skonsultować? To spotkanie będzie idealną okazją do przeanalizowania wszelkich pomysłów, a szczególnie aktywności zaproponowanych przez Biuro Edukacji ESA, które pomogą Wam zaplanować „kosmiczne lekcje” w nowym roku szkolnym.

Co nas czeka na czwartkowym spotkaniu:

 • Przekażemy materiały z konferencji do wykorzystania w Waszej pracy edukacyjnej
 • Omówimy wybrane aktywności i inspiracje
 • Omówimy eksperymenty i scenariusze lekcji, od których warto zacząć nowy rok szkolny

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pojawiające się wątpliwości. Bądźcie z nami 22 lipca o 18.00.

Więcej o spotkaniu

 

Halo, ISS… słyszycie nas… over!

8 lipca (czwartek), godz. 18.00

Chcielibyście porozmawiać z załogą przebywającą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ale nie wierzycie, że to jest możliwe? Spotkajmy się online 8 lipca o godz. 18.00, dowiecie się, jak spełnić to marzenie.

Spotkanie zaczniemy od rozmowy o projekcie radiowym ARISS (Amateur Radio on the International Space Station), dzięki któremu szkoły lub inne placówki edukacyjne mogą nawiązać łączność i porozmawiać w czasie rzeczywistym z załogą przebywającą aktualnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mogą też pobrać obrazy z obserwacji prowadzonych z orbity ISS, czy wręcz sami zrobić zdjęcia za pomocą kamer umieszczonych na orbitującej stacji.

Podczas spotkania porozmawiamy o:

 • Jak przygotować się do projektu
 • Jak nawiązać współpracę z krótkofalowcami z twojego środowiska lokalnego
 • Jak złożyć wniosek o przystąpienie do projektu
 • Jakie korzyści mają uczniowie i uczennice biorący udział w projekcie

Kosmiczne inspiracje na wakacje

25 czerwca 2021, godz. 18.00

Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku, ale także szukania inspiracji, planowania nowych aktywności i projektów. Zdobywanie wiedzy o kosmosie, o wynikach badań prowadzonych na Księżycu czy Marsie, korzystanie z danych, dotyczących obrazowania Ziemi i zdjęć satelitarnych, które pomagają tu i teraz rozwiązywać konkretne problemy naszej planety – to poszerzanie wiedzy, niezbędnej do tego, by dostarczać uczniom wartościowych treści edukacyjnych.

Więcej o spotkaniu.

Europejskie wyzwanie Moon Camp – spotkanie z zespołem Moon Base Kernel

11 czerwca 2021

Polscy uczniowie zaprojektowali w tym roku najlepszą bazę księżycową i wygrali konkurs Moon Camp Explorers, organizowany przez Biuro Edukacji ESA. Kolejna edycja tego konkurs przed nami. Warto porozmawiać o nim przy kawie i powalczyć o kolejne trofea. Zapraszamy edukatorów!

Więcej o spotkaniu

Kurs „Zdjęcia satelitarne w szkole”

28 maja 2021 

Zdjęcia satelitarne w szkole” to kurs online dla nauczycielek i nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych w swojej pracy dydaktycznej.

Więcej o spotkaniu

Wszystko o europejskim wyzwaniu Astro Pi

14 maja 2021

Porozmawiamy o jednym z wyzwań Biura Edukacji ESA. Europejskie Wyzwanie Astro Pi to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzony we współpracy z Fundacją Raspberry Pi. Udział w nim daje uczennicom i uczniom możliwość korzystania z mikrokomputerów Raspberry Pi i poznania zasad programowania w języku Python. Efekty pracy zespołów uczniowskich są potem wysyłane astronautom i astronautkom, znajdującym się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (SS).

Więcej o spotkaniu