Przyszłość w Centrum

Odkrywaj. Myśl. Działaj.

Przyszłość w Centrum

Odkrywaj. Myśl. Działaj.

Kiedy ponad rok temu rozpoczynaliśmy planowanie obchodów dziesiątej rocznicy otwarcia Centrum Nauki Kopernik, nie spodziewaliśmy się, że rok 2020 dla nas wszystkich będzie wielkim testem. Pandemia okazała się próbą nie tylko dla nauki, naukowczyń i naukowców próbujących zrozumieć i pokonać wirusa. To także egzamin z bycia razem w sytuacji, w której nie możemy się spotkać, żeby wspólnie działać.

Hasłem obchodów naszego dziesięciolecia jest „Przyszłość w centrum” – tymczasem okazało się, że już tegoroczna rzeczywistość przyniosła Kopernikowi ogrom wyzwań. W 2020 roku był i czas, kiedy nawet nie mogliśmy otwierać drzwi Centrum dla naszych gości. Przestrzenie Wystaw były smutnie ciche, bez codziennego gwaru zwiedzających. Większość wydarzeń planowanych na urodziny Kopernika nie odbyła się – jednak hasło tej rocznicy stało się jeszcze bardziej aktualne. W tym specjalnym roku chcemy dzielić się z Wami naszym przekonaniem, że ludzie mogą kształtować świat przyjazny dla siebie i natury, rozwijając i stosując naukę. Teraz, jak nigdy, musimy być razem i działać zgodnie z najlepszą naukową wiedzą, żeby kształtować naszą wspólną przyszłość. Przyszłość, która dzisiaj wydaje się być bliżej niż jeszcze rok temu, a nasz wpływ na nią jest dużo wyraźniejszy.

Te urodziny to także nasz sposób podziękowania za wspólne dziesięć lat. Podziękowania dla milionów osób, które nas odwiedziły. Dla tysięcy nauczycieli i nauczycielek, uczniów i uczennic działających w naszych sieciach edukacyjnych. Dla setek naukowców i naukowczyń, którzy w naszych progach spotykali się ze zwiedzającymi, by dzielić się pasją do odkrywania świata. Dla partnerów i sponsorów, którzy od lat nas wspierają. Dla naszych przyjaciół i sympatyków w Polsce i za granicą. Dla naszego zespołu, dzięki któremu mimo trudnego czasu wciąż działamy i dajemy naszym gościom i gościniom, na żywo i online, to wyjątkowe Kopernikowe doświadczenie.

I dlatego właśnie nie rezygnujemy ze wspólnego świętowania. Ten jubileusz to święto nauki, która jest źródłem inspiracji, wiedzy, ale i zabawy. Zapraszamy Was na weekend urodzinowy. Bądźcie z nami, wstęp wolny. Jeżeli to będzie możliwe, zobaczymy się u nas, w Centrum Nauki Kopernik, jeżeli codzienność roku 2020 nam na to nie pozwoli, spotkamy się w sieci.

Kopernik to Wy. Dziękujemy!

Wiktor Gajewski,
Dyrektor Wydarzeń