spotkania z naukowcami

Prosto z nieba

Masz pytania dotyczące kosmosu? Raz w miesiącu zapraszamy na niezwykłe, multimedialne wykłady w Planetarium. Spotkasz naukowców i dowiesz się więcej o najnowszych osiągnięciach nauki, badaniach kosmosu i gwiezdnych ciekawostkach. Tylko tutaj łączymy wyjątkową wiedzę z interaktywnymi wizualizacjami na kopułę. Nasi specjaliści są otwarci na pytania i chętni do rozmowy.

Spadki meteorytów

11.07.2024, godz. 19.00

To ziemski kamień czy meteoryt? Często słyszymy to pytanie w Planetarium, z ust właścicieli nietypowych fragmentów skał. Nie zawsze łatwo jest zidentyfikować meteoryt. Nasz gość – prof. Szymon Kozłowski jest prawdziwym mistrzem zarówno w ich rozpoznawaniu, jak i odszukiwaniu!

Najnowszy element swojej kolekcji znalazł w 2024 roku, po spektakularnym spadku meteorów nad Niemcami w styczniu. Zdarza się, że naukowcy odkrywają planetoidę w przestrzeni kosmicznej, przewidują jej trajektorię lotu i moment zderzenia z Ziemią, a następnie poszukują w określonej okolicy jej fragmentów – meteorytów. Tak właśnie było w tym przypadku. Podczas spotkania prof. Kozłowski opowie fascynujące historie o meteorytach, które spadły na Ziemię w Polsce i w innych zakątkach świata.

Prof. dr hab. Szymon Kozłowski – członek założyciel Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W serwisie YouTube prowadzi kanał „W Gabinecie Astronoma”. Prowadzi badania związane z astronomią pozagalaktyczną. Interesują go także poszukiwania i analiza gwiazd supernowych oraz analiza zmienności okresowej i nieokresowej gwiazd naszej Galaktyki i Obłoków Magellana.


Bilet wstępu na multimedialne wykłady Prosto z nieba można zakupić przez internet na naszej stronie lub w kasach. Bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 22 zł.

Sprawdź, o czym były poprzednie spotkania