spotkania z naukowcami

Prosto z nieba

Masz pytania dotyczące kosmosu? Raz w miesiącu zapraszamy na niezwykłe, multimedialne wykłady w Planetarium. Spotkasz naukowców i dowiesz się więcej o najnowszych osiągnięciach nauki, badaniach kosmosu i gwiezdnych ciekawostkach. Tylko tutaj łączymy wyjątkową wiedzę z interaktywnymi wizualizacjami na kopułę. Nasi specjaliści są otwarci na pytania i chętni do rozmowy.

Uratować noc

16.05.2024, godz. 19:00
Dr hab. Andrzej Kotarba

Po dniu zawsze przychodzi noc, prawda? Niekoniecznie. Ponad 80% ludzkości żyje pod sztucznie rozświetlonym niebem! Na całym świecie są miejsca, w których prawdziwa noc nie ma szans, by pokazać swoje oblicze. Około 30% mieszkańców Ziemi nie może oglądać Drogi Mlecznej. W Krakowie (przy dobrych warunkach) widać zaledwie 200 gwiazd, podczas gdy w Bieszczadach można ich zobaczyć nawet 7 tysięcy. Za brak naturalnej ciemności odpowiada nadmiar światła, generowanego przez nas samych.

Zanieczyszczenie światłem, tak jak każda inna forma zanieczyszczenia środowiska, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie – powoduje zaburzenia snu, zmęczenie wzroku, może nawet przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Brak nocnych ciemności zmienia także cykle dobowe roślin i zwierząt. Wpływa na zwyczaje migracyjne, okresy żerowania.

Jaki jest poziom zanieczyszczenia świetlnego na terenie Polski, a zwłaszcza dużych miast?  Czy istnieją rozwiązania, dzięki którym można redukować intensywność oświetlenia, bez konieczności rezygnacji z bezpieczeństwa na ulicach? Na pytania odpowie dr hab. Andrzej Z. Kotarba podczas spotkania Prosto z nieba w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Dr hab. Andrzej Z. Kotarba – ekspert w dziedzinie satelitarnych obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Najbardziej pasjonują go badania chmur (zwłaszcza za pomocą kosmicznych radarów i laserów) oraz problemy związane z zanieczyszczeniem światłem. Członek grupy eksperckiej Light Pollution Think Tank. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset popularnonaukowych. Fascynuje go poznawanie Ziemi z kosmosu i kosmosu z Ziemi, o czym chętnie opowiada lub pisze – ostatnio na autorskiej stronie www.czarneswiatlo.pl


Bilet wstępu na multimedialne wykłady Prosto z nieba można zakupić przez internet na naszej stronie lub w kasach. Bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 22 zł.

Sprawdź, o czym były poprzednie spotkania