spotkania z naukowcami

Prosto z nieba

Masz pytania dotyczące kosmosu? Raz w miesiącu zapraszamy na niezwykłe, multimedialne wykłady w Planetarium. Spotkasz naukowców i dowiesz się więcej o najnowszych osiągnięciach nauki, badaniach kosmosu i gwiezdnych ciekawostkach. Tylko tutaj łączymy wyjątkową wiedzę z interaktywnymi wizualizacjami na kopułę. Nasi specjaliści są otwarci na pytania i chętni do rozmowy.

Misja do Jowisza i jego księżyców

dr Tomasz Barciński
15.06.2023, godz. 19.00

Dlaczego znów wybieramy się do tajemniczego świata Jowisza i jego księżyców? W kwietniu tego roku swoją podróż rozpoczęła sonda kosmiczna JUICE (ESA), a w przyszłym wystartuje sonda Europa Clipper (NASA). Co wiemy o tej odległej planecie i jej naturalnych satelitach? Czego chcemy się dowiedzieć? Jak wyglądają prace nad stworzeniem sondy kosmicznej i wreszcie same badania? Na te pytania odpowie podczas najbliższego spotkania w Planetarium dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Dr Tomasz Barciński – kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Specjalizuje się w teorii sterowania i mechatronice. Kieruje zespołami inżynierskimi pracującymi nad najważniejszymi misjami kosmicznymi z udziałem Polski, w tym nad budową podróżującej właśnie do Jowisza sondy JUICE, europejskiego kosmicznego teleskopu rentgenowskiego ATHENA czy sondy Comet Interceptor mającej przechwycić kometę spoza Układu Słonecznego. Zaangażowany jest również w projekt kosmicznej śmieciarki w programie ESA ClearSpace oraz polskiego satelity obserwacyjnego Eagle Eye.

Zapraszamy na kolejne spotkania

  • 6 lipca 2023, godz. 20:00 – „Copernicus - satelitarne oczy Europy" z dr Andrzej Kotarba

Poprzednie spotkania