spotkania z naukowcami

Prosto z nieba

Raz w miesiącu zapraszamy na niezwykłe, multimedialne wykłady w Planetarium. Tylko tutaj łączymy wyjątkową wiedzę z interaktywnymi wizualizacjami na kopułę. Nasi specjaliści są otwarci na pytania i chętni do rozmowy.

Najbliższe spotkanie

Podsłuchiwanie grawitacji
Dr hab. Michał Bejger

Czwartek 13 października, godz. 19.00

Bilet normalny 27 zł
Bilet ulgowy 19 zł

Bezpośrednie detekcje fal grawitacyjnych – efektu przewidzianego przez ogólną teorią względności – otwierają zupełnie nowe możliwości obserwacyjne Wszechświata i obiecują postęp w eksperymentalnym weryfikowaniu teorii grawitacji, teorii populacji gwiazd, materii jądrowej i kosmologii. Podczas najbliższego spotkania z cyklu „Prosto z nieba” astrofizyk Michał Bejger opowie o idei detekcji fal, o najczulszych obecnie urządzeniach zdolnych wykrywać fale grawitacyjne (laserowych interferometrach LIGO i Virgo), o planach na przyszłość, a przede wszystkim o detekcjach astrofizycznych źródeł fal grawitacyjnych, których do tej pory zarejestrowaliśmy już blisko 100.

Dr hab. Michał Bejger – astrofizyk związany z Centrum Astronomicznym im. Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN) oraz włoskim Instytutem Fizyki Jądrowej w Ferrarze (INFN Ferrara). Zajmuje się badaniem bardzo gęstej materii we wnętrzach gwiazd neutronowych, badaniem efektów silnej grawitacji w okolicach czarnych dziur oraz analizą danych fal grawitacyjnych z użyciem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Poprzednie spotkania


Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.