Zestaw powstał w ramach prac badawczo-rozwojowych Centrum Nauki Kopernik i firmy Samsung. Wybrane szkoły będą testować zestawy i dzielić się swoimi doświadczeniami. To będzie prawdziwy poligon dla ORBIUM.
Jury konkursu było zachwycone kreatywnością i różnorodnością przedstawionych przez szkoły pomysłów. Doceniło innowacyjność, zaangażowanie uczniów, uniwersalność pomysłów oraz wartość edukacyjną i realność pomysłów na wykorzystanie tabletów w edukacji. Do naboru zgłosiło się aż 810 szkół, czyli co 15 szkoła podstawowa w Polsce.
Jest to imponujący wynik i bardzo cieszy nas zainteresowanie projektem, ale jeszcze bardziej, że tak wiele szkół twórczo wykorzystuje nowoczesne technologie w edukacji, przy wsparciu Centrum Nauki Kopernik.
Gratulujemy zwycięzcom:
- Szkoła Podstawowa nr 38 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu
- Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa im. H.CH. Andersena Giebułtowie
- Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu
- Szkoła Podstawowa w Słomkowie Mokrym
- Szkoła Podstawowa nr 319 im. Marii Kann z Warszawy
- Szkoła Podstawowa im. ppor. Klemensa Wickiego w Pępowie
- Szkoła Podstawowa nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach
- Szkoła Podstawowa nr 20 w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy
- Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie
- Szkoła Podstawowa w Staszkówce
- Autorska Szkoła Podstawowa Jaskółka
- Szkoła Podstawowa im. Józefa Kulli w Mąkoszycach
- Specjalna Szkoła Podstawowa nr 137 w Warszawie
- Szkoła Podstawowa nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy w Tychach
- Szkoła Podstawowa im. Józefa Dambka w Leśniewie
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Brodowie
- Szkoła Podstawowa Nr 12- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Przemyślu
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
- Samorządowa Szkoła Podstawowa w Lisewie
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu
- Prywatna Szkoła Podstawowa "Kuźnia Talentów" w Lusówku
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brzegu Dolnym
- Zespół Szkół w Moryniu
- Zespół Szkół Specjalnych w Zawadzkiem
Nauczyciele ze zwycięskich szkół otrzymają kompleksowe wsparcie merytoryczne – wezmą udział w warsztatach wprowadzających, spotkaniach z ekspertami oraz skorzystają ze wsparcia badaczy. Projekt zakłada również badania w duchu action research – nauczyciele, wspólnie z zespołem ekspertów, wypracują narzędzia badawcze i nauczą się prowadzenia obserwacji, dzięki czemu staną się aktywnymi badaczami procesu dydaktycznego. Wnioski pomogą im samym oraz kolejnym nauczycielom w doskonaleniu scenariuszy zajęć i aktywności edukacyjnych.
Najbardziej zaangażowani nauczyciele zostaną nagrodzeni wejściówką na płatną konferencję „Pokazać – Przekazać”, organizowaną corocznie w sierpniu przez Centrum Nauki Kopernik, a poświęconą w tym roku nowoczesnym technologiom w edukacji.

O projekcie "Szkoła z technologią"
Edukacja przyszłości nie jest prostym zastępowaniem książek czy zeszytów ekranami, ale rozszerzaniem form uczenia o możliwości rozwijającej się technologii. Do takiego rozszerzenia dążymy w ramach projektu. Urządzenia mobilne to dla dzisiejszych uczniów naturalne środowisko. Jeśli umożliwiają samodzielne doświadczanie i eksperymentowanie, warto to wykorzystać w edukacji.
Aby doprowadzić do zmiany, opracowaliśmy zestaw edukacyjny wykorzystujący potencjał urządzeń mobilnych w uczeniu się i nauczaniu. W projekcie powstały gotowe scenariusze zajęć i materiały metodyczne. Zadbaliśmy o to, by osadzone były w realiach szkolnej codzienności.
Prototyp zestawu edukacyjnego wraz ze scenariuszami zajęć opracowaliśmy wspólnie z laureatami konkursu, który rozpoczął projekt Na dalszym etapie projektu do współpracy zaprosiliśmy także uczniów, ekspertów technologicznych firmy Samsung oraz badaczy zajmujących się nauczaniem i uczeniem się. Działanie wypracowanego prototypu sprawdzimy podczas lekcji. Gotowy zestaw wraz z scenariuszami zajęć i pakietem szkoleń trafi do szkół w Polsce.
Projekt „Szkoła z technologią” jest realizowany wspólnie z firmą Samsung. W Koperniku za część badawczą odpowiada Dział Badań nad Kompetencjami Przyszłości, za proces tworzenia zestawu edukacyjnego odpowiada Dział Rozwiązań Edukacyjnych. Jest to część działalności badawczo-rozwojowej Centrum Nauki Kopernik.