konkurs dla nauczycieli

Szkoła z technologią

Uczysz klasy 4–8 szkoły podstawowej? Weź udział w konkursie „Szkoła z technologią” i podziel się z nami swoją wizją wymarzonej lekcji z wykorzystaniem urządzeń mobilnych! Najciekawsze pomysły będziemy nagradzać i udostępniać innym nauczycielom. Laureatów konkursu zaprosimy także do współpracy przy tworzeniu zestawu edukacyjnego.

Przenośne laboratoria i pomoce edukacyjne dostępne w każdej szkole? Oczywiście! Zwykle tak o nich nie myślimy, ale tym właśnie są tablety i smartfony uczniów. To urządzenia średnio około tysiąc razy szybsze i z pamięcią około milion razy większą niż komputer, z którego korzystali astronauci podczas misji Apollo! Żyroskop, wykrywacz metalu, kompas, decybelomierz, kamera poklatkowa, barometr, wysokościomierz – te i wiele innych narzędzi może zastąpić przeciętny dzisiejszy telefon.

Wbudowane różnego rodzaju czujniki i aplikacje umożliwiają prowadzenie wciągających lekcji – nie tylko fizyki, biologii czy geografii, ale także języka polskiego czy historii.

Tablety i telefony – jak mądrze ich używać w szkole?

Według najnowszego raportu NASK pt. Nastolatki 3.0 aktualnie w niewielkim stopniu korzysta się w szkołach z urządzeń mobilnych jako pomocy naukowych podczas niektórych lekcji (deklaruje tak jedynie 12,6 % uczniów). Większość młodzieży twierdzi, że w ich szkołach nie jest to w ogóle możliwe (31 %) lub że urządzeń tych używa się tylko podczas przerw (29 %). Z kolei z raportu z badania Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu, zrealizowanego w szkołach przez Centrum Nauki Kopernik w 2023 roku, wynika, że tablety/smartfony najczęściej służą do oglądania i odsłuchiwania różnych materiałów, wyszukiwania informacji, czytania, pisania.

Rozwijaj z nami edukację przyszłości

Edukacja przyszłości nie jest przecież prostym zastępowaniem książek czy zeszytów ekranami, ale rozszerzaniem form uczenia o możliwości rozwijającej się technologii. Do takiego rozszerzenia będziemy dążyć w ramach projektu „Szkoła z technologią”, który rozpoczynamy konkursem dla nauczycieli. Urządzenia mobilne to dla dzisiejszych uczniów naturalne środowisko. Jeśli umożliwiają samodzielne doświadczanie i eksperymentowanie, warto to wykorzystać w edukacji.

Aby doprowadzić do zmiany, chcemy opracować zestaw edukacyjny wykorzystujący potencjał urządzeń mobilnych w uczeniu się i nauczaniu. W projekcie powstaną gotowe scenariusze zajęć i materiały metodyczne. Zadbamy o to, by osadzone były w realiach szkolnej codzienności.

Prototyp zestawu edukacyjnego wraz ze scenariuszami zajęć opracujemy wspólnie z laureatami konkursu. Na dalszym etapie projektu do współpracy zaprosimy także uczniów, ekspertów technologicznych firmy Samsung oraz badaczy zajmujących się nauczaniem i uczeniem się. Działanie wypracowanego prototypu sprawdzimy podczas lekcji. Gotowy zestaw wraz z scenariuszami zajęć i pakietem szkoleń trafi do szkół w Polsce.

Weź udział w konkursie!

Konkurs jest przeznaczony dla nauczycieli klas 4–8 szkół podstawowych.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu prezentacji przedstawiającej pomysł na wymarzoną lekcję z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (tabletów bądź smartfonów) wraz z krótkim opisem. Prezentacja może mieć formę np. krótkiego filmu, grafiki, plakatu, kolażu, prezentacji multimedialnej czy animacji.

Materiały należy przesłać poprzez formularz zgłoszeń do 28 kwietnia.

Zgłoś udział

Warunkiem udziału w konkursie jest akceptacja regulaminu (plik pdf).

Sprawdź szczegóły dotyczące konkursu:


Projekt „Szkoła z technologią” jest realizowany wspólnie z firmą Samsung. W Koperniku za część badawczą oraz proces tworzenia zestawu edukacyjnego odpowiada zespół Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego – centrum badawczo-rozwojowego specjalizującego się w edukacji.

Patroni medialni:

logotypy patronów medialnych