wydarzenie bezpłatne

Kosmos w szkole

Odkrywaj z nami tajemnice kosmosu i inspiruj się by wprowadzać je do swoich zajęć edukacyjnych. Zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się edukacją, i mające w swoim sercu specjalne miejsce na tematykę kosmiczną, na Kosmos w Szkole! Przeczytaj więcej o wydarzeniu.

Kosmos w Szkole 2022

„Misja: Ziemia - w trosce o planetę”

Zajmujesz się edukacją? Interesuje Cię tematyka kosmiczna, ale nie wiesz, jak włączyć ją do nauczania? Weź udział w naszym wydarzeniu! Przez dwa dni będziemy się uczyć, jak kosmiczne wątki wprowadzać na zajęcia, a także gdzie szukać wartościowych informacji i eksperymentować. Nasze propozycje oprzemy na materiałach edukacyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), tematach poruszanych na najnowszej wystawie Centrum Nauki Kopernik „Przyszłość jest dziś” oraz na współpracy z aktywnymi edukatorami z całej Polski. Wszystko to w możliwie najbardziej praktyczny sposób. Zarezerwuj sobie weekend 15–16 października!

Zgłoś się przez formularz

Hasło tegorocznego wydarzenia to „Misja Ziemia: w trosce o planetę”. Czy w przyszłości nasz glob pozostanie tą samą planetą? Jakie szanse na dalsze komfortowe życie mamy my, a jakie – następne pokolenia? Na jakie planety pozasłoneczne czy księżyce planuje podróże ESA? Jak zaprojektować najbardziej zrównoważone i przyjazne dla całej przyrody ludzkie osiedla? To ważkie pytania, które często zadaje nam młodzież. To także aktualne kierunki rozwoju ESA. I wreszcie tematykę tę podejmuje najnowsza wystawa Centrum Nauki Kopernik „Przyszłość jest dziś”, na której obecne są wątki takie jak nadmierna emisja CO2 do atmosfery, globalne ocieplenie, rosnące zanieczyszczenie powietrza, wód i gleb, masowe wymieranie gatunków roślin i zwierząt, a wraz z nim zanikanie całych ekosystemów, niepohamowana eksploatacja zasobów naturalnych czy miasta przyszłości. Nie pozostawajmy bezczynni, odpowiadajmy na potrzeby dzisiejszej młodzieży i przyszłych pokoleń rozsądnie oraz w zgodzie z najnowszymi badaniami. Bądź z nami!

Uczestnicząc w wydarzeniu, możesz liczyć na:

 • weekend wypełniony aktywnościami;
 • spotkania z ekspertami i ekspertkami;
 • szkolenie o łącznym wymiarze 10 godzin zegarowych;
 • inspiracje i ciekawe tematy oraz materiały, które Twoi uczniowie i uczennice docenią na zajęciach;
 • certyfikat z listą umiejętności zdobytych podczas zajęć;
 • wyżywienie;
 • nocleg (noc 15/16 października) oraz zwrot kosztów przejazdu, jeśli jesteś spoza Warszawy (zgodnie z Regulaminem wydarzenia).

Wydarzenie odbywa się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Udział w nim jest bezpłatny. Zapisy trwają do 11 października.

Harmonogram wydarzenia

Sobota 15 października

11.00–11.30
Recepcja, poranna kawa
11.30–12.00
Co piszczy w programie ESERO?
12.00–13.00
Kosmiczna integracja?
13.00–13.15
Przerwa kawowa
13.15–15.15
Warsztaty Blok A
15.15–16.15
Obiad
16.15–18.15
Warsztaty Blok B
18.15–20.00
Przerwa
20.00–21.00
Pokaz w Planetarium Centrum Nauki Kopernik

Niedziela 16 października

9.00–9.15
Recepcja, poranna kawa
9.15–10.45
Kosmiczne eksperymentowanie na Wystawach Centrum Nauki Kopernik
10.45–11.00
Przerwa kawowa
11.00–12.00
Wykład ekspercki
12.00–14.00
Warsztaty Blok C
14.00–14.15
Przerwa kawowa
14.15–15.15
Seminarium „Bioróżnorodność w kosmosie?”
15.15–16.15
Obiad

Warsztaty

Podczas warsztatów będziemy poruszać różnorodne tematy i rozwijać różnorakie umiejętności. Wspólnie porozmawiamy m.in. o kosmicznej architekturze, gazach w ziemskiej atmosferze, bioluminescencji i storytellingu w nauczaniu. Samodzielnie zbudujecie spektroskop oraz minielektrownię słoneczną, zaprogramujecie satelity, a nawet wcielicie się w zespół niezwyciężonych niesporczaków rozwiązujących łamigłówki w naukowym pokoju zagadek. Zadbamy o to, byście na koniec zajęć wiedzieli, jak w angażujący sposób włączyć tematy kosmiczne do nauczania i mieli ochotę wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Dokładne opisy warsztatów poniżej (należy kliknąć plus).

Wydarzenia

Seminarium: „Bioróżnorodność w kosmosie?”

Seminarium będzie okazją do przyjrzenia się tematowi żywności z punktu widzenia astrobiologa. Ewa Borowska z Extremo Technologies odpowie na szereg pytań dotyczących diety astronautów i hodowli roślin w kosmosie. Wspólnie zastanowimy się nad wpływem obecnych badań nad kosmicznym pożywieniem na przyszłość ludzkości.

Zasady zapisów

 • Zgłoszenia na wydarzenie przyjmujemy od wszystkich osób zajmujących się edukacją: nauczycieli wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania oraz edukatorów edukacji pozaformalnej i nieformalnej.
 • Przyjęcie uczestników odbywa się na podstawie pierwszeństwa zgłoszeń oraz wskazanej preferencji uczestnictwa w danych warsztatach.
 • Organizatorzy układają listę na podstawie zgłoszeń i przydzielą uczestników na warsztaty w najbardziej optymalny sposób.
 • Uczestnicy otrzymują informację o udziale w wydarzeniu oraz przypisaniu do konkretnych warsztatów w odrębnym mailu.

Zgłoś się przez formularz

Regulamin udziału (plik pdf)

O wydarzeniu

Wydarzenie „Kosmos w Szkole” to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy polskimi edukatorami i edukatorkami a organizatorami programu ESERO (Europejską Agencją Kosmiczną i Centrum Nauki Kopernik). Mamy wiele pomysłów i ambicje, by pomóc Wam rozwijać umiejętności związane z włączaniem zagadnień kosmicznych do zajęć szkolnych. Co roku wspólnie patrzymy na potrzeby sektora kosmicznego i znajdujemy powiązania interesujące uczniów i uczennice. Wszystko po to, by zainspirować Was w codziennej pracy. Tematyka kosmiczna może być poruszana na lekcjach wszystkich przedmiotów szkolnych. Interdyscyplinarność sektora kosmicznego jest ogromna: poszukiwani są ludzie o różnych umiejętnościach, od językowych i społecznych po czysto techniczne. W sektorze tym młodzież może odnaleźć swoją ścieżkę kariery, więc warto go jej pokazywać. Odpowiada na potrzeby naszej teraźniejszości i przyszłości.

Na wydarzenie składają się różnorodne aktywności o różnym poziomie zaawansowania. Aby w nich uczestniczyć, nie trzeba mieć szerokiej wiedzy o kosmosie ani doświadczenia w zakresie edukacji kosmicznej. Zarówno początkujący edukatorzy i osoby dopiero stawiające pierwsze kroki w tej tematyce, jak i nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem oraz pasjonaci kosmosu – znajdą na naszych zajęciach coś dla siebie.

Poprzednie edycje


Esero Poland
CNK
Esa