Kosmos w Szkole 2022
„Misja: Ziemia - w trosce o planetę”
Zajmujesz się edukacją? Interesuje Cię tematyka kosmiczna, ale nie wiesz, jak włączyć ją do nauczania? Weź udział w naszym wydarzeniu! Przez dwa dni będziemy się uczyć, jak kosmiczne wątki wprowadzać na zajęcia, a także gdzie szukać wartościowych informacji i eksperymentować. Nasze propozycje oprzemy na materiałach edukacyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), tematach poruszanych na najnowszej wystawie Centrum Nauki Kopernik „Przyszłość jest dziś” oraz na współpracy z aktywnymi edukatorami z całej Polski. Wszystko to w możliwie najbardziej praktyczny sposób. Zarezerwuj sobie weekend 15–16 października!
Hasło tegorocznego wydarzenia to „Misja Ziemia: w trosce o planetę”. Czy w przyszłości nasz glob pozostanie tą samą planetą? Jakie szanse na dalsze komfortowe życie mamy my, a jakie – następne pokolenia? Na jakie planety pozasłoneczne czy księżyce planuje podróże ESA? Jak zaprojektować najbardziej zrównoważone i przyjazne dla całej przyrody ludzkie osiedla? To ważkie pytania, które często zadaje nam młodzież. To także aktualne kierunki rozwoju ESA. I wreszcie tematykę tę podejmuje najnowsza wystawa Centrum Nauki Kopernik „Przyszłość jest dziś”, na której obecne są wątki takie jak nadmierna emisja CO2 do atmosfery, globalne ocieplenie, rosnące zanieczyszczenie powietrza, wód i gleb, masowe wymieranie gatunków roślin i zwierząt, a wraz z nim zanikanie całych ekosystemów, niepohamowana eksploatacja zasobów naturalnych czy miasta przyszłości. Nie pozostawajmy bezczynni, odpowiadajmy na potrzeby dzisiejszej młodzieży i przyszłych pokoleń rozsądnie oraz w zgodzie z najnowszymi badaniami. Bądź z nami!
Uczestnicząc w wydarzeniu, możesz liczyć na:
- weekend wypełniony aktywnościami;
- spotkania z ekspertami i ekspertkami;
- szkolenie o łącznym wymiarze 10 godzin zegarowych;
- inspiracje i ciekawe tematy oraz materiały, które Twoi uczniowie i uczennice docenią na zajęciach;
- certyfikat z listą umiejętności zdobytych podczas zajęć;
- wyżywienie;
- nocleg (noc 15/16 października) oraz zwrot kosztów przejazdu, jeśli jesteś spoza Warszawy (zgodnie z Regulaminem wydarzenia).
Wydarzenie odbywa się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Udział w nim jest bezpłatny. Zapisy trwają do 11 października.
Harmonogram wydarzenia
Sobota 15 października
- 11.00–11.30
- Recepcja, poranna kawa
- 11.30–12.00
- Co piszczy w programie ESERO?
- 12.00–13.00
- Kosmiczna integracja?
- 13.00–13.15
- Przerwa kawowa
- 13.15–15.15
- Warsztaty Blok A
- 15.15–16.15
- Obiad
- 16.15–18.15
- Warsztaty Blok B
- 18.15–20.00
- Przerwa
- 20.00–21.00
- Pokaz w Planetarium Centrum Nauki Kopernik
Niedziela 16 października
- 9.00–9.15
- Recepcja, poranna kawa
- 9.15–10.45
- Kosmiczne eksperymentowanie na Wystawach Centrum Nauki Kopernik
- 10.45–11.00
- Przerwa kawowa
- 11.00–12.00
- Wykład ekspercki
- 12.00–14.00
- Warsztaty Blok C
- 14.00–14.15
- Przerwa kawowa
- 14.15–15.15
- Seminarium „Bioróżnorodność w kosmosie?”
- 15.15–16.15
- Obiad
Warsztaty
Podczas warsztatów będziemy poruszać różnorodne tematy i rozwijać różnorakie umiejętności. Wspólnie porozmawiamy m.in. o kosmicznej architekturze, gazach w ziemskiej atmosferze, bioluminescencji i storytellingu w nauczaniu. Samodzielnie zbudujecie spektroskop oraz minielektrownię słoneczną, zaprogramujecie satelity, a nawet wcielicie się w zespół niezwyciężonych niesporczaków rozwiązujących łamigłówki w naukowym pokoju zagadek. Zadbamy o to, byście na koniec zajęć wiedzieli, jak w angażujący sposób włączyć tematy kosmiczne do nauczania i mieli ochotę wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.
Dokładne opisy warsztatów poniżej (należy kliknąć plus).
Wydarzenia
Seminarium: „Bioróżnorodność w kosmosie?”
Seminarium będzie okazją do przyjrzenia się tematowi żywności z punktu widzenia astrobiologa. Ewa Borowska z Extremo Technologies odpowie na szereg pytań dotyczących diety astronautów i hodowli roślin w kosmosie. Wspólnie zastanowimy się nad wpływem obecnych badań nad kosmicznym pożywieniem na przyszłość ludzkości.
Zasady zapisów
- Zgłoszenia na wydarzenie przyjmujemy od wszystkich osób zajmujących się edukacją: nauczycieli wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania oraz edukatorów edukacji pozaformalnej i nieformalnej.
- Przyjęcie uczestników odbywa się na podstawie pierwszeństwa zgłoszeń oraz wskazanej preferencji uczestnictwa w danych warsztatach.
- Organizatorzy układają listę na podstawie zgłoszeń i przydzielą uczestników na warsztaty w najbardziej optymalny sposób.
- Uczestnicy otrzymują informację o udziale w wydarzeniu oraz przypisaniu do konkretnych warsztatów w odrębnym mailu.
O wydarzeniu
Wydarzenie „Kosmos w Szkole” to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy polskimi edukatorami i edukatorkami a organizatorami programu ESERO (Europejską Agencją Kosmiczną i Centrum Nauki Kopernik). Mamy wiele pomysłów i ambicje, by pomóc Wam rozwijać umiejętności związane z włączaniem zagadnień kosmicznych do zajęć szkolnych. Co roku wspólnie patrzymy na potrzeby sektora kosmicznego i znajdujemy powiązania interesujące uczniów i uczennice. Wszystko po to, by zainspirować Was w codziennej pracy. Tematyka kosmiczna może być poruszana na lekcjach wszystkich przedmiotów szkolnych. Interdyscyplinarność sektora kosmicznego jest ogromna: poszukiwani są ludzie o różnych umiejętnościach, od językowych i społecznych po czysto techniczne. W sektorze tym młodzież może odnaleźć swoją ścieżkę kariery, więc warto go jej pokazywać. Odpowiada na potrzeby naszej teraźniejszości i przyszłości.
Na wydarzenie składają się różnorodne aktywności o różnym poziomie zaawansowania. Aby w nich uczestniczyć, nie trzeba mieć szerokiej wiedzy o kosmosie ani doświadczenia w zakresie edukacji kosmicznej. Zarówno początkujący edukatorzy i osoby dopiero stawiające pierwsze kroki w tej tematyce, jak i nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem oraz pasjonaci kosmosu – znajdą na naszych zajęciach coś dla siebie.
Poprzednie edycje


