wystawy

Teatr Wysokich Napięć

W Teatrze Wysokich Napięć obejrzysz wciągające spektakle z prądem w roli głównej oraz zaskakujące pokazy naukowe, podczas których nasi animatorzy prezentują eksperymenty z różnych dziedzin nauki. Naciśnij klamkę ciężkich, blaszanych drzwi, usiądź w bezpiecznej klatce Faradaya i zobacz z bliska potężne pioruny. Dowiedz się, jakie tajemnice skrywa światło, jak znaleźć środek ciężkości i dlaczego każdy może grać w naszej kopernikańskiej orkiestrze.

Aktualnie w Teatrze prezentujemy pokazy z wykorzystaniem generatora Van de Graffa. Od godz. 11.00 do godz. 16.00 (codziennie, ale w wybranych dniach Teatr może nie być dostępny lub mogą występować zmiany w programie).

Pokaz trwa 15 min, wstęp co godzinę, w ramach biletu na Wystawy. Wejściówki do Teatru należy pobrać w kasie w dniu wizyty.  

Sprawdź dzisiejszą dostępność Teatru

Pojedynek Mistrzów 

Flagowymi spektaklami Grupy Pokazowej są „Pojedynek Mistrzów” i „Elektrony w akcji”. Pierwszy z nich to spotkanie dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona i Nikola Tesli, oraz dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Kto wygra pojedynek: prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona, czy forsowany przez Nikolę Teslę prąd przemienny? W akcji zobaczymy generator Van de Graaffa, kulę plazmową, transformatory Tesli i drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej „Wojny Napięć”, która miała miejsce w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych

Elektrony w akcji  

Co się stanie, kiedy dotkniemy połyskującej czaszy generatora Van de Graafa? „Elektrony w akcji” to spektakl, podczas którego wielu z Was włosy (dosłownie) staną dęba! Podczas pełnych napięcia demonstracji poznasz szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Czy prąd płynie w kablach tak jak woda w rurach? Czym jest plazma? Jak działają urządzenia bezprzewodowe? Zobacz widowiskowe wyładowania elektryczne długości kilkudziesięciu centymetrów i wyjdź z teatru pełen pozytywnej energii.

(Nie)zrównoważeni i O!Świecenie

Poza spektaklami z energią elektryczną w roli głównej przygotowaliśmy dla zwiedzających także pokazy naukowe. Tym razem to nie prąd gra pierwsze skrzypce, a… publiczność, która razem z animatorami odkrywa tajemnice różnych dziedzin nauk i nie tylko. Podczas pokazu „(Nie)zrównoważeni” wyruszycie w morską podróż wraz z kapitanem i majtkiem z kopernikańskiej marynarki. Dowiecie się między innymi, czym spowodowana jest choroba morska i jak wyznaczyć środek ciężkości Bałtyku. Kluczem do rozwiązania tych tajemnic jest równowaga. Tymczasem w pokazie „O!Świecenie” na scenę wyprowadziliśmy światło, które nie tylko oświetla naszych prowadzących, ale także odgrywa kluczową rolę w prezentowanych doświadczeniach. To nie jedyne nasze pokazy, pracujemy już nad kolejnymi.

Grupa Pokazowa

Sercem naszych spektakli są ludzie tworzący Grupę Pokazową. Piszą scenariusze, wymyślają zaskakujące zwroty akcji, godzinami ćwiczą przedstawiane eksperymenty i szlifują tekst niczym zawodowi aktorzy. Odwiedź Teatr Wysokich Napięć i poznaj naszą Grupę Pokazową. Lubią zaskakiwać i mają w zanadrzu kilka niespodzianek, w których zdradzą przepis na muzykę i podpowiedzą, jak zmierzyć się z miłością. Zapraszamy!


Wyłączny Partner Teatru Wysokich Napięć
logo innogy