wystawy

Teatr Wysokich Napięć

W Teatrze Wysokich Napięć obejrzysz wciągające spektakle z prądem w roli głównej oraz zaskakujące pokazy naukowe, podczas których nasi animatorzy prezentują eksperymenty z różnych dziedzin nauki.

Naciśnij klamkę ciężkich, blaszanych drzwi, usiądź w bezpiecznej klatce Faradaya i zobacz z bliska potężne pioruny. Dowiedz się, jakie tajemnice skrywa światło, jak znaleźć środek ciężkości i dlaczego każdy może grać w naszej kopernikańskiej orkiestrze.


Pokazy trwają 15 minut. Wstęp co godzinę, w ramach biletu na Wystawy.

Sprawdź dzisiejszą dostępność Teatru

Informacje o teatrze w Polskim Języku Migowym.

Nasze pokazy

Generator Van de Graafa

Podczas tego pokazu włosy dosłownie stają Ci dęba! Poznasz też szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Zapraszamy do najbardziej elektryzującego teatru w Polsce. Choć otoczony siatką chroniącą przed polem elektrostatycznym, napięcie czuć tu na każdym kroku. Gwarantujemy dużo pozytywnej energii!

Muzyczne prądy

Czy zwróciliście uwagę, że wyładowaniom elektrycznym zawsze towarzyszy głośny dźwięk?! W jaki sposób przepływ elektronów może być jego źródłem?

Na pokazie spotkacie się z dwoma transformatorami Tesli. Urządzenia te zbudowane zostały w oparciu o teorię wielkiego wynalazcy. Jednak zamiast rozwiązań tradycyjnych zastosowano w nich współczesną elektronikę. Dzięki temu można wpływać na to w jaki sposób działają, i jakie dźwięki wywołuje generowane przez nie wysokie napięcie. Zapraszamy na spotkanie z milionem woltów, milionem, który zabrzmi tak jak mu zagramy!

Naukowe świętowanie

Uwaga! Świętujemy! Zapraszamy do wspólnego przygotowania imprezy. Będą balony, świeczki, różnokolorowe napoje... Wśród zaproszonych gości nie zabraknie również absolutnej klasyki pokazów naukowych ognia, wody, powietrza, szczypty fizyki, sporej porcji chemii, a nawet widowiskowego suchego lodu czy ciekłego azotu. Gospodarze zdradzą tajniki dobrej imprezy i poprowadzą wprost do wielkiego finału.

Pojedynek Mistrzów

Oto spotkanie dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Zawodnicy zajęli już miejsca w ringu. Są gotowi do walki! Kto wygra? Prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona? Czy prąd przemienny, forsowany przez Nikolę Teslę? 

Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Zobaczymy w akcji transformator Tesli, generator Van de Graaffa i drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej „War of Currents”, która miała miejsce w XIX wieku w USA.

Grupa Pokazowa

Sercem naszych spektakli są ludzie tworzący Grupę Pokazową. Piszą scenariusze, wymyślają zaskakujące zwroty akcji, godzinami ćwiczą przedstawiane eksperymenty i szlifują tekst niczym zawodowi aktorzy. Odwiedź Teatr Wysokich Napięć i poznaj naszą Grupę Pokazową. Lubią zaskakiwać i mają w zanadrzu kilka niespodzianek, w których zdradzą przepis na muzykę i podpowiedzą, jak zmierzyć się z miłością. Zapraszamy!