Naciśnij klamkę ciężkich, blaszanych drzwi, usiądź w bezpiecznej klatce Faradaya i zobacz z bliska potężne pioruny. Dowiedz się, jakie tajemnice skrywa światło, jak znaleźć środek ciężkości i dlaczego każdy może grać w naszej kopernikańskiej orkiestrze.
Pokazy trwają 15 minut. Wstęp co godzinę, w ramach biletu na Wystawy.
UWAGA: w wybranych dniach Teatr może nie być dostępny lub mogą występować zmiany w programie.
Nasze pokazy
Generator Van de Graafa
Podczas tego pokazu włosy dosłownie stają Ci dęba! Poznasz też szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Zapraszamy do najbardziej elektryzującego teatru w Polsce. Choć otoczony siatką chroniącą przed polem elektrostatycznym, napięcie czuć tu na każdym kroku. Gwarantujemy dużo pozytywnej energii!
Muzyczne prądy
Czy zwróciliście uwagę, że wyładowaniom elektrycznym zawsze towarzyszy głośny dźwięk?! W jaki sposób przepływ elektronów może być jego źródłem?
Na pokazie spotkacie się z dwoma transformatorami Tesli. Urządzenia te zbudowane zostały w oparciu o teorię wielkiego wynalazcy. Jednak zamiast rozwiązań tradycyjnych zastosowano w nich współczesną elektronikę. Dzięki temu można wpływać na to w jaki sposób działają, i jakie dźwięki wywołuje generowane przez nie wysokie napięcie. Zapraszamy na spotkanie z milionem woltów, milionem, który zabrzmi tak jak mu zagramy!
Pojedynek Mistrzów
Flagowymi spektaklami Grupy Pokazowej są „Pojedynek Mistrzów” i „Elektrony w akcji”. Pierwszy z nich to spotkanie dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona i Nikola Tesli, oraz dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Kto wygra pojedynek: prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona, czy forsowany przez Nikolę Teslę prąd przemienny? W akcji zobaczymy generator Van de Graaffa, kulę plazmową, transformatory Tesli i drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej „Wojny Napięć”, która miała miejsce w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych
Elektrony w akcji
Co się stanie, kiedy dotkniemy połyskującej czaszy generatora Van de Graafa? „Elektrony w akcji” to spektakl, podczas którego wielu z Was włosy (dosłownie) staną dęba! Podczas pełnych napięcia demonstracji poznasz szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Czy prąd płynie w kablach tak jak woda w rurach? Czym jest plazma? Jak działają urządzenia bezprzewodowe? Zobacz widowiskowe wyładowania elektryczne długości kilkudziesięciu centymetrów i wyjdź z teatru pełen pozytywnej energii.
(Nie)zrównoważeni i O!Świecenie
Poza spektaklami z energią elektryczną w roli głównej przygotowaliśmy dla zwiedzających także pokazy naukowe. Tym razem to nie prąd gra pierwsze skrzypce, a… publiczność, która razem z animatorami odkrywa tajemnice różnych dziedzin nauk i nie tylko. Podczas pokazu „(Nie)zrównoważeni” wyruszycie w morską podróż wraz z kapitanem i majtkiem z kopernikańskiej marynarki. Dowiecie się między innymi, czym spowodowana jest choroba morska i jak wyznaczyć środek ciężkości Bałtyku. Kluczem do rozwiązania tych tajemnic jest równowaga. Tymczasem w pokazie „O!Świecenie” na scenę wyprowadziliśmy światło, które nie tylko oświetla naszych prowadzących, ale także odgrywa kluczową rolę w prezentowanych doświadczeniach. To nie jedyne nasze pokazy, pracujemy już nad kolejnymi.
Grupa Pokazowa
Sercem naszych spektakli są ludzie tworzący Grupę Pokazową. Piszą scenariusze, wymyślają zaskakujące zwroty akcji, godzinami ćwiczą przedstawiane eksperymenty i szlifują tekst niczym zawodowi aktorzy. Odwiedź Teatr Wysokich Napięć i poznaj naszą Grupę Pokazową. Lubią zaskakiwać i mają w zanadrzu kilka niespodzianek, w których zdradzą przepis na muzykę i podpowiedzą, jak zmierzyć się z miłością. Zapraszamy!
Wyłączny Partner Teatru Wysokich Napięć