koncert noworoczny

Violinofonica

Zapraszamy na koncert noworoczny, podczas którego kwartet skrzypcowy Violinofonica założony przez skrzypaczkę Agnieszkę Maruchę w 2018 roku zaprezentuje najpiękniejsze kompozycje muzyki klasycznej. Część z nich została zaaranżowana specjalnie na potrzeby tego występu przez studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: Helenę Jurkowską, Jana Piotrowskiego, Joannę Śnieg oraz Michała Skrzyńskiego. Nie zabraknie również słynnych tematów filmowych i tanga. Koncert rozpocznie prawykonanie „Opening to…” Aldony Nawrockiej na czworo skrzypiec.

Kwartet skrzypcowy Violinofnica powstał w styczniu 2017 r. Założyła go skrzypaczka Agnieszka Marucha, która prezentuje w jego składzie swych najzdolniejszych uczniów – studentów i stażystów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz studentów zagranicznych programu Erasmus. Zespół promuje bardzo rzadko grywany repertuar na czworo skrzypiec oraz pomaga młodym adeptom wiolinistyki w zdobywaniu doświadczenia scenicznego i kameralnego.

  • Agnieszka Marucha – skrzypce I
  • Weronika Wójtowicz – skrzypce II
  • Urszula Karch – skrzypce III
  • Julia Mazurek – skrzypce IV

W programie:

  1. Aldona Nawrocka – prawykonanie „Opening to…” (2022) oraz „Lunares canticum – Lullaby” (2017)
  2. Georg Friedrich Telemann – Koncert na czworo skrzypiec D-dur
  3. Johanes Pachebel – Kanon D-dur
  4. Ludwig van Beethoven – „Oda do Radości”
  5. Fryderyk Chopin – Preludium op. 28 nr 6 (opr. Helena Jurkowska)
  6. Antoni Dworzak – „Humoreska”
  7. Fryderyk Chopin – Preludium op. 28 nr 4 (opr. Michał Skrzyński)
  8. Reinhold Gliere – Duet nr 4
  9. Robert Schumann – „Traumerai”
  10. Reinhold Glier – Duet nr 7
  11. Iwona Kisiel – „Star Waltz” (2019)
  12. Georg Gershwin – „Mine” (opr. Joanna Śnieg)
  13. Medley – najsłynniejsze melodie klasyczne i filmowe
  14. Luiz Bonfá – „Manhã de Carnaval” (opr. Jan Piotrowski
Kwartet skrzypcowy Violinofnica: cztery dziewczyny w kolorowych koszulach

Kwartet wykonuje wszechstronny repertuar (od baroku do muzyki XXI w.), a zwłaszcza muzykę polską, w tym utwory specjalnie napisanie dla niego (prawykonania w kraju i za granicą). Na swym koncie ma wiele prestiżowych koncertów. Wystąpił m.in. na uroczystości rozdania nagród im. Ryszarda Kapuścińskiego na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Koreańskim w Warszawie, w Salonie Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu podczas Nocy Muzeów 2018, w serii koncertowej „Środa Młodych” w NOSPR w 2019 r., w spektaklu multimedialnym „Interaktywnie 5.0” na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz podczas „Koncertów pod Gwiazdami” w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. W sezonie artystycznym 2020/2021 zespół był inicjatorem serii koncertów „Violinofonica i przyjaciele” w Warszawskiem Towarzystwie Muzycznym. W lipcu 2018 r. Violinofonica zadebiutowała za granicą – na Międzynarodowym Festiwalu Bosa Antica we Włoszech.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.