Debaty

dekoracja
  • Co: debaty
  • Kiedy: 13 października, godz. 13.30 i 15.00  
  • Gdzie: poziom 0 (sala audytoryjna)  

Wybierzcie swoją stronę i zabierzcie głos! Tematy festiwalowych debat prezentować będą ekspertki – Aleksandra Andrzejewska i Małgorzata Malinowska. Uczestnicy podzielą się na dwie grupy („za” i „przeciw” prezentowanej koncepcji) i spróbują przekonać się nawzajem do swoich racji.

Prowadzący spotkania, Beata Głowacka i Jakub Tołkaczewski, zadbają o dynamikę i kulturę dyskusji. 

Mamy to z gleby 

  • 13 października, godz. 13.30 – 14.30 
  • Centrum konferencyjne, poziom 0 (sala audytoryjna)

Poszukujemy materiałów przyszłości, tworzymy skomplikowane technologie, opracowujemy metody recyklingu. Czy przypadkiem nie zapominamy o pewnym biomateriale, będącym podstawą życia na Ziemi? Tym, który depczemy, uprawiamy, w którym kopiemy i który przerzucamy?  

Dzięki glebie możemy nie tylko produkować pokarm, walczyć z kryzysem klimatycznym i zachwycać się różnorodnymi krajobrazami. Jej niezwykłe właściwości i znaczenie będą punktem wyjścia do dyskusji o kompostowaniu, śmierci i… kupie. W trakcie debaty zastanowimy się, czy projekty związane z glebą są dla nas nadal kontrowersyjne, czy może naturalne i oczywiste.  

Na chwilę czy na lata? 

  • 13 października, godz. 15.00 – 16.00 
  • Centrum konferencyjne, poziom 0 (sala audytoryjna) 

Wytrzymałość i jakość to (poza walorami estetycznymi) najważniejsze cechy definiujące wartość przedmiotów codziennego użytku. Solidne, trwałe, porządne – takie powinny być meble, buty czy ubrania. Wykonany przez rzemieślnika dębowy stół towarzyszył kiedyś rodzinie przez pokolenia. Czy coś się zmieniło?  

Czy dostępność jednorazówek i tanich produktów, które można łatwo i bez żalu wymieniać, zmieniają nasz stosunek do przedmiotów? A może to konieczność mobilności i wrażliwość ekologiczna skłaniają nas do dostrzegania wartości rzeczy biodegradowalnych i posiadania mniejszej ilości ubrań? 
 
W trakcie debaty eksplorować będziemy zagadnienia trwałości i tymczasowości we wzornictwie i architekturze. Zastanowimy się jak wprowadzać cyrkularność i czy naprawianie rzeczy jest warunkiem zrównoważonego rozwoju. Porozmawiamy o zaletach i problemach związanych zarówno z tworzeniem rzeczy „na lata”, jak i perspektywą projektowania intencjonalnie nietrwałego.