11 października
poziom 0 (sala audytoryjna)
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) oraz na język angielski.
- godz. 19.00 – 20.30
- prezentacje
poziom 0
- godz. 20.30 – 23.00
- premiera instalacji „Przepływy”
poziom 1
- godz. 20.30 – 23.00
- wernisaż wystaw festiwalowych
- godz. 21.00 – 23.00
- set dj-ski (Bartosz Weber)
Do budowy zdrowszej i stabilniejszej przyszłości potrzebujemy nie tylko innowacyjnych materiałów, ale także opowieści, które nas zainspirują, wyzwolą od konwencjonalnego myślenia i zagrzeją do działania.
Jak co roku, Festiwal Przemiany rozpoczynamy od spotkania z wyjątkowymi gośćmi, reprezentującymi świat nauki, dizajnu i sztuki. W krótkich, piętnastominutowych prezentacjach opowiedzą nam o swoich badaniach i praktykach twórczych.
W drugiej części wieczoru zapraszamy na wernisaż wystaw festiwalowych, premierę instalacji „Przepływy” i do kawiarni, gdzie z autorskim setem dj-skim wystąpi Bartosz Weber.
Karol Murlak
Jak zaprojektować innowację?
„Projektowanie, które do niedawna kojarzyło się głównie ze stosowaniem sprawdzonych już materiałów, coraz częściej materiały tworzy, modyfikuje i znajduje dla nich nowe zastosowania. Na otwarciu Festiwalu opowiem o procesie powstawania dwóch ekologicznych materiałów. Pierwszym z nich jest hydrożel z alg morskich, drugim – drewniana ażurowa kratownica, która pod względem wytrzymałości zbliżona jest do litej deski, ale w przeciwieństwie do niej wymaga znacznie mniejszej ilości surowca”.
Urszula Stachewicz
Nanowłókna – od medycyny po pozyskiwanie wody i energii
„Przedstawię jedną z najbardziej popularnych i szeroko stosowanych metod produkcji włókien polimerowych – elektroprzędzenie. Opowiem o sposobach wytwarzania włókien, membran, a także rusztowań, wykorzystywanych w inżynierii tkankowej. Takie rusztowania działają podobnie jak szkielet w naszych ciałach – pomagają komórkom rosnąć, tworząc konkretną formę. Inżynieria materiałowa często inspiruje się naturą. Nanowłókna są porowate, podobnie jak włosy niedźwiedzia polarnego i pióra pingwina”.
Julia Lohmann
Wodorosty z sensem
„Organizmy morskie są moją muzą, materiałem i metodą, by zachęcić wszystkich do działania z nastawieniem konstruktywnym, empatycznym i wielogatunkowym. Moja twórczość pokazuje, że wodorosty mogą łączyć sztukę i naukę, a praca z nimi wspiera i pogłębia badania nad stanem naszych mórz i oceanów. Na festiwalu chciałabym porozmawiać o budowaniu aktywnych społeczności ponad podziałami i znaczeniu łączenia wiedzy z troską i działaniem”.