Pokazać – Przekazać 2023

Edukacja klimatyczna: co robimy nie tak?

Na uczestników czeka 7 warsztatów, sesje dyskusyjne i twórcza przestrzeń. 12 organizacji prezentujących wdrożone programy dot. edukacji klimatycznej, 30 ekspertów różnych dziedzin, praktyczna wiedza i narzędzia do pracy z dziećmi i młodzieżą. Wszyscy otrzymają certyfikaty świadczące o uczestnictwie.

Tych, którzy 24 i 25 sierpnia nie mogą być na konferencji zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z otwarcia i zamknięcia wydarzenia. Poniżej linki do streamingu na YouTube i FB Kopernika:

Otwarcie 24 sierpnia, godz.10.00

Zamknięcie 25 sierpnia, godz. 15.30

ZOBACZ PROGRAM (plik pdf)

zaproszenie

Z opublikowanego w zeszłym roku raportu „Ziemianie atakują” wynika, że większość społeczeństwa jest świadoma, że zmiany klimatu rzeczywiście zachodzą i stanowią poważny problem. Jednak ta świadomość nie idzie w parze z wiedzą o mechanizmach i konsekwencjach tych zmian oraz o możliwych środkach zaradczych. Jakie błędy popełniamy w edukacji klimatycznej? Co powinniśmy robić inaczej? Jak uczyć o zmianach klimatu? Jak przekonać władze do koniecznych zmian systemowych? Te pytania będą punktem wyjścia konferencji Pokazać – Przekazać 2023

Program konferencji

Dzień I – 24 sierpnia 2023

Planujemy serię krótkich wystąpień i rozmów z ekspertami w trzech blokach tematycznych. Uczestniczki i uczestnicy konferencji będą mogli wybrać ze wszystkich trzech bloków spotkania, które najbardziej ich interesują. Na każdym spotkaniu zapewnimy czas na bezpośrednie rozmowy z prelegentami.

Blok „Co chcemy wiedzieć?”

Posłuchamy krótkich wystąpień naukowców o klimacie i kryzysie klimatycznym oraz o zmianach w naszym życiu, które z niego wynikają. Przyjrzymy się m.in. sposobom pozyskiwania energii, związkom między klimatem i produkcją żywności, migracjom klimatycznym oraz zagrożonej bioróżnorodności.

Blok „Co robimy?”

Poświęcony spotkaniom z osobami działającymi na rzecz powstrzymania kryzysu klimatycznego bądź przystosowania warunków życia ludzi do zmiany klimatu. Poznamy projekty ukierunkowane na zachowanie wody w ekosystemach, tworzenie alternatywnych sieci żywności, zapewnienie zielonej i błękitnej infrastruktury oraz inne działania, których systemowe przyjęcie może pomóc opanować kryzys.

Blok „Jak edukujemy?”

Będzie miał formę rynku pomysłów i projektów edukacyjnych. Zaoferujemy Wam udział w krótkich warsztatach oraz zaprezentujemy stoiska organizacji prowadzących rzetelną edukację klimatyczną i projekty szczególnie warte upowszechnienia.

Dzień II – 25 sierpnia 2023

Tego dnia oddamy inicjatywę w Wasze ręce! Zaprosimy Was do współpracy w formule Open Space, w której to Wy zadecydujecie o tym, jakie zagadnienia związane z edukacją klimatyczną należy poddać pogłębionej dyskusji. Otworzymy w ten sposób przestrzeń do dzielenia się wiedzą i umożliwimy powstawanie nowych przedsięwzięć. Cały proces będziemy moderować, a później opracujemy jego efekty. Co z tego eksperymentu wyniknie? – sami jesteśmy ciekawi.

Zapoznaj się z regulaminem konferencji

Stopka sponsorska konferencji