Предоставление почетного патроната - это форма поощрения исключительной некоммерческой деятельности. Это отличие подчеркивает особый характер проектов, непосредственно связанных с уставной деятельностью научного центра «Коперник». Патронат присуждается деятельности, которая затрагивает темы, связанные с наукой, и поощряет личное участие в познании и понимании мира и принятие ответственности за происходящие изменения.
Патронаты
Klinika Matmy – II edycja | październik 2020 – czerwiec 2021
Organizator: Akademia Ivy Poland
Klinika Matmy to projekt zrzeszający wolontariuszy i wolontariuszki – uczniów i uczennice szkół średnich i wyższych oraz nauczycieli i nauczycielki, którzy bezpłatnie pomagają w nauce dzieciom pracowników i pracowniczek medycznych. Jest to forma odwdzięczenia za zaangażowanie w walce z pandemią. Nauczanie odbywa się w formie korepetycji online. Chętni i chętne do włączenia się do projektu mogą się zgłaszać przez stronę internetową http://klinikamatmy.pl.
IAESTE CaseWeek | 17–28 maja 2021
Organizator: IAESTE Polska
IAESTE CaseWeek to największy cykl warsztatów inżynierskich prowadzonych metodą case study na największych uczelniach technicznych w kraju przez ekspertów z wiodących na rynku przedsiębiorstw. Dzięki praktycznej formie spotkania i systemowi rejestracji na warsztatach pojawiają się najlepsi studenci polskich uczelni. W ramach CaseWeek studenci i pracodawcy współpracują nad realizacją przygotowanych zadań w przyjaznej dla obu stron atmosferze.
Więcej informacji na stronie: https://caseweek.iaeste.pl.
DeBBaty | 22 lutego 2021 – 27 marca 2021
Organizator: Stowarzyszenie Samorządu Studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
DeBBaty to ogólnopolski turniej debat oksfordzkich organizowany przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dla licealistów z 12 miast. W każdym z tych ośrodków odbywa się dwudniowy event, na formułę którego składają się turniej eliminacyjny oraz poprzedzające go szkolenia w zakresie kompetencji miękkich (m.in. autoprezentacji czy technik negocjacji).
Na kilka tygodni przed turniejem eliminacyjnym w każdym mieście odbywa się także szkolenie z zakresu debat oksfordzkich, prowadzone przez reprezentanta Partnera projektu – Fundację Nowy Głos. Uczestnictwo w DeBBatach wiąże się z szeroką gamą korzyści, umożliwia m.in. zapoznanie się z tematyką debat oksfordzkich, nabycie i rozwinięcie umiejętności argumentacji i dyskusji oraz trening wystąpień publicznych.
Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna edycja od samego początku przebiegać będzie w formie online. Pierwsza część turniejów odbędzie się na platformie Microsoft Teams.
Harmonogram turniejów eliminacyjnych
22–23 luty Bielsko- Biała, Opole, Rzeszów
25–26 luty Białystok, Olsztyn, Lublin
1–2 marca Radom, Wrocław, Kielce
4–5 marca Toruń, Katowice, Łódź
Z każdego turnieju wyłonione zostaną trzy najlepsze zespoły, które awansują do Wielkiego Finału. Mimo starań Wielki Finał, pierwotnie zaplanowany w murach Szkoły Głównej Handlowej, najprawdopodobniej również odbędzie się online – na specjalnej, przeznaczonej do organizacji debat platformie Mixidea.
Ogólnopolski Konkurs „W stronę gwiazd” | 6 października 2020 – 28 stycznia 2021
Organizator: Hevelianum
Idea konkursu „W stronę gwiazd” narodziła się w 2019 roku. Inspiracją był Tydzień Kosmosu i jego temat przewodni „Księżyc: Brama do gwiazd”.
Żyjemy w czasach powrotów do wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują nad tym, by człowiek wrócił na Księżyc, a następnie ruszył w kierunku czerwonej planety – Marsa. Równolegle wysyłane są sondy i łaziki w celu poznania niezbadanych miejsc w naszym Układzie Słonecznym. Polski sektor kosmiczny także się rozwija i poszukuje pracowników.
Poprzez konkurs chcemy zwrócić uwagę na aktywności człowieka w kosmosie.
Harmonogram:
- 6 października 2020 - start konkursu
- 30 listopada 2020 - koniec nadsyłania prac
- 28 stycznia 2021 - w dniu urodzin Jana Heweliusza – najpóźniej tego dnia ogłosimy wyniki
Więcej informacji na stronie: www.hevelianum.pl
Festiwal Sektor 3.0 | 16 września 2020
Organizator: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Festiwal Sektor 3.0 to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie, które pokazuje, jak technologiczne trendy przełożyć na język praktycznych zastosowań.
Tegoroczna edycja pod hasłem „Driving Change” odbędzie się 16 września w formule ONLINE i poświęcona będzie kompetencjom nowej codzienności, przydatnym na różnych etapach zmiany. Poza sesjami seminaryjnymi, dyskusjami panelowymi oraz prezentacjami w formule “na żywo”, nadawanymi ze specjalnie zbudowanego studio w Warszawie, Festiwalowi towarzyszyć będzie premiera VOD z zakresu transformacji cyfrowej. Dzięki treściom w nich zawartym, rozszerzone doświadczenie festiwalowe zostanie z uczestnikami spotkania na dłużej.
Bezpłatna rejestracja: 2020.sektor3-0.pl
Ogólnopolski Konkurs „Zabawka Edukacyjna” | edycja 2019/2020
Organizator: ZST-I w Łodzi, Politechnika Łódzka, CZP nr 1 w Łodzi
Zainaugurowany w roku szkolnym 2012/2013 Ogólnopolski Konkurs Zabawka Edukacyjna z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Coraz wyższy jest również poziom prezentowany przez jego uczestników. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci szkół podstawowych przedmiotami przyrodniczymi oraz matematyką i zachęcenie ich do udziału w różnych formach twórczej aktywności. Dzięki pracy w grupach oraz publicznej prezentacji jej wyników uczestnicy konkursu rozwijają niezbędne w życiu społecznym kompetencje (m.in. współpraca, planowanie, autoprezentacja, radzenie sobie ze stresem) i nawiązują nowe kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Uczestnikami konkursu są 3-osobowe zespoły, składające się z uczniów szkół podstawowych, zgłoszone przez nauczyciela bloku matematyczno-przyrodniczego uczącego w danej szkole. Ich zadanie polega na zaprojektowaniu i wykonaniu zabawki edukacyjnej – konstrukcji ruchomej lub interaktywnej, wykorzystującej w swoim działaniu prawa fizyczne, chemiczne lub matematyczne. Finał 3-etapowego konkursu odbędzie się 10 maja 2020 roku na Politechnice Łódzkiej. Uczestnicy zaprezentują skonstruowane przez siebie zabawki przed komisją konkursową i publicznością, objaśniając zasadę ich działania oraz wykorzystane w nich prawa przyrody.
Patronat honorowy nad Konkursem sprawują: Prezydent Miasta Łodzi, Łódzki Kurator Oświaty, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Oddział w Łodzi.
Więcej informacji na stronie: www.zabawkaedukacyjna.strefa.pl
Poznań Science Slam | wrzesień–listopad 2020
Organizator: Stowarzyszenie POZMOOT Society
Poznań Science Slam to ogólnopolska olimpiada stworzona w celu zapewnienia szansy rozwoju ambitnej młodzieży, głęboko zainteresowanej nauką i technologią. Zadanie czekające uczestników jest proste: zaprezentowanie własnych badań i osiągnięć przed grupą szanowanych naukowców. W konkursie oceniana będzie nie tylko merytoryka, ale również sposób prezentowania skomplikowanych treści – im prostszy i bardziej czytelny dla publiczności, tym większa szansa na zwycięstwo. Poznań Science Slam tworzą pełni energii i pomysłów młodzi innowatorzy, mający nadzieję, że ich działania przyczynią się nie tylko do rozwoju kluczowych kompetencji u przyszłych naukowców, lecz również do zmiany postrzegania nauki przez młodsze pokolenia.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/poznanscienceslam/
DeBBaty | 25–26 września 2020
Organizator: Stowarzyszenie Samorządu Studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Projekt DeBBaty to inicjatywa organizowana z ramienia Samorządu Studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie we współpracy z Fundacją Forum Rozwoju Młodych i Fundacją Nowy Głos. Wyróżnia się ona swoją formułą na skalę ogólnopolską. Łączy w sobie turniej debat oksfordzkich i cykl szkoleń projektowych dla licealistów. W DeBBatach udział bierze 12 polskich miast, podczas tegorocznej, 5. edycji będą to: Opole, Wrocław, Bielsko-Biała, Suwałki, Radom, Lublin, Rzeszów, Katowice, Olsztyn, Kielce, Toruń oraz Łódź. W każdym z tych miast organizowane są własne dwudniowe wydarzenia, na które składają się turnieje eliminacyjne oraz szkolenia obejmujące kompetencje miękkie. Co więcej, na kilka tygodni przed turniejem eliminacyjnym w każdym mieście odbywa się szkolenie z zakresu debat oksfordzkich prowadzone przez reprezentanta Fundacji Nowy Głos. Dzięki temu uczniowie, którzy po raz pierwszy stykają się z tematem debat oksfordzkich, również mają szansę wziąć udział w turnieju.
Całość projektu wieńczy Wielki Finał, który odbędzie się online 25–26 września 2020 roku. Do rywalizacji staną najlepsze zespoły wyłonione podczas turniejów eliminacyjnych.
Forum Inżynierów Przyszłości | 23–25 października 2020
Organizator: Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT