мультимедийные показы

Прямо с неба

Не хотели ли Вы быть вынесены на околоземную орбиту на борту судна, управляемого известными астрономами, астрофизиками и другими исследователями космического пространства?  Приглашаем на исключительные мультимедийные показы в планетарии, соединенные со встречами с выдающимися специалистами. 

Copernicus - satelitarne oczy Europy

6 lipca 2023, godz. 20:00
dr hab. Andrzej Kotarba

Wiadomość z ostatniej chwili: ktoś wymazał treść wszystkich map w atlasach! Holmes, Monk i Columbo jednoczą siły, by odkryć sprawców, niemniej śledztwo potrwa jeszcze kilka tygodni... Tymczasem życie toczy się dalej – niestety, w coraz większym chaosie. Bez map jesteśmy jak dzieci we mgle. Trzeba błyskawicznie zapisać je na nowo. Wzywamy pomoc, ale Batman, Iron Man, Wonder Woman i Superman nie dają rady. Niestety, Chuck Norris też. Pora zatem na prawdziwych superbohaterów. Przybywają prosto z kosmosu! Całą drużyną. W lśniących, aluminiowych zbrojach. Każdy ma inną supermoc. Kim są? Czy zdołają odtworzyć atlasy? Jak szybko? Jak szczegółowo? I ile sobie za to policzą?

Odpowiedzi na te pytania zna dr Andrzej Z. Kotarba. Zapraszamy na wykład!

Copernicus to europejski satelitarny program obserwacji Ziemi, zarządzany i koordynowany przez Komisję Europejską. Jest realizowany we współpracy z państwami członkowskim UE i Europejską Agencją Kosmiczną, dostarczając istotnych informacji nt. naszej planety i jej środowiska. Globalne dane satelitarne w połączeniu z danymi z powietrznych, naziemnych i morskich systemów pomiaru  dostarczane są m.in. dla usługodawców i organów publicznych dla podejmowania działań służących podnoszeniu jakości życia mieszkańców.

Spotkanie z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Na godzinę przed wykładem wewnątrz Planetarium na wystawie "Patrz: Ziemia" (wstęp bezpłatny), do dyspozycji będą członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, z którymi będzie można porozmawiać o obserwacjach nieba. Dodatkowo po wykładzie, jeśli dopisze pogoda, od godz. 21:30 przed Planetarium można będzie razem z nimi obserwować na niebie planety Wenus i Mars.

Prowadzący wykład:


Dr hab. Andrzej Z. Kotarba – naukowiec z Centrum Badań Kosmicznych PAN, ekspert w tematyce satelitarnych obserwacji Ziemi. Najbardziej pasjonują go badania chmur (zwłaszcza za pomocą kosmicznych radarów i laserów) oraz problemy związane z zanieczyszczeniem światłem. Członek grupy eksperckiej Light Pollution Think Tank, Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset popularnonaukowych. Fascynuje go poznawanie Ziemi z kosmosu i kosmosu z Ziemi, o czym chętnie opowiada lub pisze – ostatnio na autorskiej stronie www.czarneswiatlo.pl

Bilet wstępu na multimedialne wykłady Prosto z nieba można zakupić przez internet na naszej stronie lub w kasie w dniu wydarzenia. Bilet normalny 28 zł. Bilet ulgowy 20 zł.

Poprzednie spotkania