Ze względu na prace remontowe Wystawy będą nieczynne od 2 września.
Eksperymentuj, doświadczaj, poznawaj
Eksponaty, które tu znajdziesz są nie tylko ambitne i kształcące, ale także przystępne i niezwykle wciągające. Pozwalają na poszukiwanie, testowanie, popełnianie błędów. Z największą precyzją prezentują zjawiska naturalne, które możesz odkrywać i badać w toku interakcji. Większość z nich – z czego jesteśmy bardzo dumni – zbudowaliśmy sami w naszym warsztacie. Niektóre sprowadziliśmy od najlepszych konstruktorów na świecie. Na wystawie ograniczyliśmy do minimum obecność multimediów, tak aby zwiedzający mógł w pełni skupić się na bezpośrednim doświadczeniu.
Dostrzegaj analogie
Każdy eksponat dostarcza nowych bodźców i jednocześnie wiedzy, do której można się odnieść przy następnej stacji. Grupy eksponatów prezentują dane zjawisko z wielu stron, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu i rozumieniu złożonych procesów. Przykładowo, dostrzeżenie analogii między różnymi rodzajami fali – falą wodną, dźwiękową, świetlną czy meksykańską – nie jest proste. Dopiero powtórzone doświadczenia umożliwiają zaobserwowanie różnych jej postaci i rodzajów oraz całościowe zrozumienie zjawiska. W ten oto sposób poznasz kompleksowo zjawiska magnetyczne, a także pozostałe grupy tematyczne wystawy.
Człowiek i przyroda
W części poświęconej człowiekowi i przyrodzie sam staniesz się przedmiotem zaskakujących eksperymentów. Sprawdzisz, jak twoje zmysły i umiejętności pozwalają ci odbierać, interpretować i opisywać świat. Przetestujesz możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Przekonasz się, co czujesz, leżąc na „Łożu fakira”, i czy jesteś w stanie kierować samochodem po alkoholu. Dowiesz się też, jak wygląda w przekroju pień sekwoi. Będziesz mieć możliwość obserwowania organizmów żywych i zmian, jakim te organizmy podlegają. Na własne oczy zobaczysz fotosyntezę, przyjrzysz się stułbiom i rozrastającym się grzybom.
Zjawiska fizyczne
W części skupiającej zjawiska fizyczne znajdziesz eksponaty związane z falami, prądem, płynami czy zjawiskami chaotycznymi. Ruszysz na spacer z żyroskopową „Niesforną walizką”, zbudujesz „Magnetyczny most”, zadziwią cię możliwości „Obrotowego stolika”. Poeksperymentujesz ze stroboskopami i dźwiękiem. Dowiesz się, za co Einstein dostał nagrodę Nobla, i dostrzeżesz promieniowanie kosmiczne. A dzięki eksponatowi „Siwy Dym” sam stworzysz pierścienie z mgły, podobne do tych obserwowanych nad wulkanem Etna.
Punkty orientacyjne
Obok Majsterni i niebieskiego pawilonu (część piętra od strony ulicy) znajdziesz eksponaty poświęcone zjawiskom fizycznym, z kolei w sąsiedztwie Teatru Wysokich Napięć i Laboratoriów (część piętra od strony Wisły) – stacje eksperymentalne, dzięki którym lepiej poznasz człowieka i przyrodę. Naprzeciwko Laboratoriów, w dużym pomarańczowym pawilonie z przyciemnionym wnętrzem poeksperymentujesz ze światłem i kolorami oraz przetestujesz swój zmysł wzroku. W obu częściach piętra zorganizowaliśmy kąciki wypoczynkowe, w których można nabrać sił do dalszego zwiedzania. W Strefie Eksperymentowania dostępna jest również kawiarnia, z jej tarasu rozpościera się widok na Wisłę.
Partnerzy wystawy: