Samsung wspiera Kopernika od samego początku jego istnienia. Razem z Partnerem Strategicznym tworzymy nowe programy edukacyjne, odświeżamy wystawy oraz zapewniamy dodatkowe atrakcje zwiedzającym w czasie naszych imprez. Samsung objął szczególną opieką wszystkie elementy wystawy związane z robotyką.
Strefa Samsung – współpraca z Kopernikiem
Samsung wspiera Centrum w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w budynkach Centrum Nauki Kopernik i Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.
500-tysięczny zwiedzający odwiedził Centrum Nauki Kopernik dzisiaj (8 lipca) o godz. 11.15. Rodzina z Poznania, której przypadł półmilionowy bilet, otrzymała telewizor (ufundowany przez Partnera Strategicznego CNK - firmę Samsung) i całoroczne darmowe bilety.
Z okazji wizyty 500-tysięcznego zwiedzającego Centrum przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje dla wszystkich, którzy postanowili nas w tym dniu odwiedzić. Jednym z punktów programu był konkurs tematyczny z nagrodami – jednorazowymi biletami do Kopernika; rozdaliśmy ich 60 sztuk.
Zwiedzający, którzy czekali w kolejce do wejścia, byli częstowani kanapkami ze smalcem i masłem – na pamiątkę „odkrycia” kanapki przez Mikołaja Kopernika w trakcie oblężenia Olsztyna przez Krzyżaków (w XVI wieku). Gdy mieszkańców grodu zaczęła dziesiątkować tajemnicza choroba, Kopernik odkrył, że winny jest chleb. Ten niemal jedyny dostępny pokarm spożywany był w niehigienicznych warunkach, często lądował na ziemi, skąd trafiał ponownie do ust olsztynian. Kopernik zarządził smarowanie chleba masłem, aby ewentualny brud był lepiej widoczny i łatwy do usunięcia z warstwą tłuszczu. Po wprowadzeniu tego zalecenia mieszkańcy wyzdrowieli! A pajda chleba posmarowana masłem przetrwała do dziś i jest codziennie spożywana w naszych domostwach.
Kopernik zaś ponownie jest oblegany – tym razem przez tysiące tych, którzy decydują się stanąć w kolejce i zdobyć bilet do Centrum. Dziękujemy wszystkim szturmującym nasze wrota i mamy nadzieję, że nasi dzielni zwiedzający nie odstąpią tak łatwo, jak uczynili to Krzyżacy setki lat temu.
Robotyka to bardzo młoda dziedzina nauki: roboty przemysłowe pojawiły się na początku lat 60. XX wieku. Od tego czasu na dobre zadomowiły się w fabrykach, gdzie wykonują najbardziej monotonne prace przy taśmie produkcyjnej. Czy tylko tam? W ostatnich latach coraz więcej dziedzin życia nie może obejść się bez wsparcia automatów. Są roboty-saperzy do rozbrajania ładunków wybuchowych i roboty-chirurdzy, wykorzystywane do żmudnych i precyzyjnych operacji kardiologicznych i neurologicznych. A zaczęło się od futurologicznego pomysłu czeskiego pisarza Karela Čapka, który w roku 1920 napisał sztukę „R.U.R.”. Opowiadała o świecie, w którym człekokształtne automaty produkowano masowo, aby ulżyły ludziom w ciężkiej pracy. Czy nadejdą czasy, kiedy idea Čapka ziści się i roboty całkowicie zastąpią człowieka?
Miniwarsztat „Reactable”
Reactable umożliwia komponowanie muzyki za pomocą kodów kropkowych, znajdujących się na kostkach. To - mówiąc najprościej - syntezator przewleczony na lewą stronę. Klocki, które widzimy na podświetlonym blacie, w tradycyjnym instrumencie schowane są w pudle. Tutaj oscylator, filtry, generatory, modulatory przybrały postać zgrabnych technokubików generujących i przetwarzających dźwięki. Zachodzące między nimi interakcje odzwierciedlają animacje na powierzchni stołu. Można sterować parametrami brzmienia kostek przez obracanie ich wokół własnej osi. Wszystko to zaopatrzono w futurystyczny interfejs i tak powstał instrument na miarę XXI wieku. Wypróbuj go!
Strefa Czystego Powietrza
Powietrze to otaczająca nas mieszanina różnych gazów. Część z nich jest nam zupełnie obojętna, ale część jest niezbędna do funkcjonowania. Zanieczyszczenie powietrza może więc być śmiertelnie niebezpieczne. Gazy, drobne ciała stałe – oto, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jak wykryć i wyeliminować z powietrza, którym oddychamy to, co jest dla nas niebezpieczne? Po wejściu do Centrum Nauki Kopernik skierujcie się do strefy „Samsung. Aż chce się oddychać”, która znajduje się tuż za głównym wejściem. Tam znajdziecie odpowiedzi.
Powietrze to mieszanina gazów i niewielkich drobin cieczy (aerozoli), które tworzą naszą atmosferę, czyli przestrzeń otaczającą kulę ziemską. 78% składu powietrza to azot, 21% to tlen. Co zatem wchodzi w skład tego ostatniego procenta? Cała masa innych gazów: dwutlenek węgla, neon, hel, metan, krypton, wodór, ksenon. W powietrzu mogą też się znajdować zanieczyszczenia. Część z nich pochodzi ze źródeł naturalnych, np. z wybuchów wulkanów, naturalnych pożarów, wyładowań atmosferycznych, bagien. Reszta jest skutkiem działalności człowieka.. Rozwój cywilizacyjny, ogrzewanie domów, samochody i transport, przemysł, rolnictwo i odpady, niszczenie środowiska naturalnego mają skutki uboczne – zanieczyszczają powietrze.
Zanieczyszczenie powietrza
Obecność zanieczyszczeń ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie zagrożone są dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krążenia. Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla rozwoju płodu już w okresie prenatalnym, co może mieć wpływ na zdrowie w późniejszym życiu człowieka.
Różne rodzaje zanieczyszczeń powodują szereg chorób i dolegliwości. Najdrobniejsze cząstki mogą przenikać do krwi i wraz z nią docierać do różnych organów w naszym ciele.
Człowiek poddany działaniu zanieczyszczonego powietrza może doświadczyć problemów z pamięcią i koncentracją oraz problemów z oddychaniem. Mogą wystąpić także podrażnienia oczu, nosa i gardła. Pojawia się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, astmy, raka płuc, infekcji dróg oddechowych, bezpłodności. A to tylko część zagrożeń.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
W walce z zanieczyszczeniami szczególnie ważne jest odpowiednie ich oznaczanie i rozpoznawanie. Czujniki rozmieszczone na całej kuli ziemskiej pozwalają nam monitorować i oceniać jakość powietrza w poszczególnych rejonach. To właśnie dzięki nim wiemy, jakie powietrze każdego dnia mamy za oknem i co trafia do naszych domów. W naszych własnych czterech kątach mogą chronić nas oczyszczacze powietrza.
Najczęściej oczyszczacze działają na zasadzie 3-stopniowego filtra. Pierwszy z nich ma za zadanie wyeliminować największe zanieczyszczenia (kurz, sierść zwierząt). Kolejny, np. filtr węglowy zastosowany w oczyszczaczu Samsung, eliminuje zanieczyszczenia chemiczne i pyłowe. Każda granulka filtra węglowego zbudowana jest z szeregu mikroskopijnych kanałów, których średnica jest na tyle mała, że kanaliki zatrzymują drobiny pyłu. Dodatkowo, węgiel aktywny może wychwytywać zanieczyszczenia chemiczne, które „przyklejają” się do jego powierzchni w kanalikach.
Ostatnia bariera na drodze zanieczyszczeń to filtr HEPA13 (High Efficiency Particulate Air Filter). Tutaj zatrzymuje się większość cząstek stałych, w tym cząsteczki smogu, drobnoustrojów i pyłów roślin. Przedostają się tylko gazy, z których składa się powietrze. Filtr HEPA13 przypomina bardzo gęsto ułożone sito o niewyobrażalnie małych otworach, w których zatrzymują się cząstki o rozmiarach od 0,003 do ponad 10 μm.
Strefa SAMSUNG. Aż chce się oddychać
Takie oczyszczacze można zobaczyć w naszej strefie Samsung. Aż chce się oddychać. Na zwiedzających czekają tu dwa urządzenia firmy Samsung, które usuwają aż do 99,97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń. Aby przekonać się, jak w praktyce działają oczyszczacze, będzie można przeprowadzić symulację ze specjalną dymiarką. W strefie można też sprawdzić stan powietrza w dowolnym mieście na świecie. Ci, którzy chcieliby wprowadzić do swojego życia nowe, ekologiczne nawyki, mogą wypełnić formularz na platformie udostępnionej przez UNEP/GRID-Warszawa, organizacji współpracującej z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), gdzie zadeklarują podjęcie EKOpostanowienia. Z kolei na fanów gier czeka Clean an air, czyli wirtualne zmagania o poprawę jakości powietrza. Zadaniem graczy jest wykonanie sześciu kroków we właściwej kolejności tak, aby uratować zanieczyszczone miasto.
Samsung i Kopernik. Jubileusz współpracy
Strefa Samsung. Aż chce się oddychać jest kolejną wspólną inicjatywą w ramach trwającej już dziesięć lat współpracy firmy Samsung i Centrum nauki Kopernik. Przez ten czas Samsung wspiera Kopernika w realizowaniu jego misji, m.in. przy organizacji specjalnych wystaw i wydarzeń, w tym popularnego wśród zwiedzających cyklu Wieczory dla dorosłych. Samsung był inicjatorem strefy Samsung i kropka przybliżającej zwiedzającym technologię kropek kwantowych oraz Strefy kodowania, której goście mogli poznać podstawy programowania. Od 2017 roku na zakończenie wakacji Samsung organizuje Dzień Odkrywców z Samsung.
Partnerem Strefy Czystego Powietrza jest
Dzień Odkrywców
Noc muzeów 2018 w Koperniku
Żywe eksponaty, nowa przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania, pokazy naukowe i seanse w planetarium – zapraszamy 19 maja na Noc Muzeów do Kopernika. Daj się skusić nauce.
Czeka na ciebie ponad 400 eksponatów, w tym wiele zupełnie nowych! Przetestujesz swoją podatność na iluzje optyczne. Przekonasz się, że potrafisz świecić, a nawet znikać. Własnoręcznie usypiesz mapę, znajdziesz ukrytą perspektywę i wykonasz lustrzany rysunek. Sprawdzisz, jak znikają kolory w świetle sodowym i zajrzysz do wnętrza ludzkiego ciała.
Dzięki eksponatom, pozwalającym obserwować żywe organizmy zapoznasz się z ogromem procesu fotosyntezy. Będziesz podglądać mikroskopijne stułbie i rozwielitki oraz grzyby redukujące materię organiczną.
W planetarium spojrzysz w niebo i wyruszysz w kosmiczną podróż, nie ruszając się z fotela. Przetestujesz możliwości nowego systemu projekcyjnego i zobaczysz krótki pokaz laserowy.
By umilić oczekiwanie na wejście do Centrum, uruchomimy także naszą scenę plenerową. Przez cały wieczór będą odbywać się na niej różnorodne pokazy naukowe:
- Muzyka – spojrzysz na muzykę okiem fizyka i przekonasz się, że wszystko może być instrumentem.
- Ciśnienie – zbadasz zjawiska związane z pogodą. Dowiesz się, co ma wspólnego atmosfera ze skórką jabłka i dlaczego w górach łatwiej o zadyszkę.
- Tajniki Aerodynamiki – sprawdzisz, jak działa komin, w jaki sposób strzelić gola z rzutu rożnego i dlaczego nie ma sensu chować się przed wiatrem za okrągłym słupem.
- Grające Tesle – spotkasz się z milionem woltów. Ta moc zabrzmi tak, jak jej zagrasz.
Niektóre doświadczenia będą zaprezentowane w technologii super slow-mo, dzięki technice udostępnionej przez firmę Samsung – partnera strategicznego i technologicznego Kopernika.
Samsung i kropka
Kropki kwantowe – choć niewidzialne gołym okiem – emitują światło o niezwykle czystej barwie. Dzięki współczesnej technologii, wykorzystujemy je w diagnostyce medycznej, biologii czy optyce. Samsung korzysta z kropek przy produkcji telewizorów. Jak wyglądają? Dlaczego są tak szczególne? Co kryje w sobie telewizor najnowszej generacji? Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć w strefie Samsung i kropka, która była zlokalizowana na 1. piętrze Kopernika w latach 2016/2017.
Co to jest kropka kwantowa?
Kropka kwantowa to bardzo mały kryształ. Tak mały, że jego średnicę liczy się w pojedynczych nanometrach. 1 nanometr (nm) to miliardowa część metra. 100 000 razy mniej, niż liczy sobie średnica ludzkiego włosa! Gdybyśmy umieścili kropki kwantowe o średnicy 5 nm na powierzchni łebka od szpilki (1 mm2), to moglibyśmy zmieścić ponad 46 miliardów kropek. Aby zobaczyć kropkę kwantową potrzebny jest mikroskop elektronowy, powiększający nawet kilkaset tysięcy razy.
Gdy na kropkę kwantową padnie światło o odpowiedniej energii (np. UV), zaczyna ona świecić. Energia i kolor tego światła zależą od rozmiaru kropki – cechy fizycznej która z czasem nie ulega zmianie. Dlatego kropka jest bardzo stabilnym źródłem czystego światła – za kilkanaście lat będzie świecić dokładnie tak samo, jak dziś.
Kolor emitowanego światła zależy od wielkości kropki. Najmniejsze kropki fosforku indu mają 2 nm i świecą na niebiesko, największe – 6 nm i świecą na czerwono. Współczesna technologia pozwala wytwarzać kropki o dowolnym rozmiarze. W ten sposób można produkować źródła światła, które świecą dowolnym i na dodatek bardzo czystym kolorem.
Kropki ukryte w telewizorze
Z perspektywy widza, najistotniejszym elementem każdego telewizora jest jego wyświetlacz. Kupując odbiornik, zwracamy uwagę na jego wielkość, ostrość, kontrast, jakość odwzorowanych kolorów. Ta ostatnia cecha w telewizorach z ekranem QD (Quantum Dot – kropka kwantowa) związana jest właśnie z warstwą kropek kwantowych, znajdującą się pomiędzy podświetleniem telewizora a filtrami kolorów.
Kiedy na warstwę kropek pada niebieskie światło wychodzące z panelu podświetlanego diodami LED, zaczynają one świecić na czerwono i zielono. W ten sposób zyskujemy ostatecznie mieszankę trzech kolorów RGB (czerwonego, zielonego i niebieskiego), którą ludzkie oko rozpoznaje jako barwę białą.
Równomierne, dobrze ukierunkowane, białe podświetlenie to konstrukcyjny punkt wyjścia dla wszystkich telewizorów LCD. Ale to dopiero połowa sukcesu. Aby wyświetlić obraz kolorowy, potrzebne są piksele. To maleńkie fragmenty ekranu, które mogą przepuszczać lub blokować wybraną składową barwę światła białego. Jest ich ponad 20 mln i każdy działa jak miniaturowa żaluzja w oknie. Elektronika wbudowana w telewizor potrafi „otwierać” i „zamykać” każdy piksel nawet 120 razy na sekundę.
Eksponaty
GAMUT
Gamut to graficzne przedstawienie zakresu kolorów, które może wyświetlić ekran telewizora i które może zobaczyć człowiek. Każdy kolor w obrębie gamutu jest mieszaniną trzech podstawowych barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Idealny wyświetlacz pokryłby cały gamut. Zobacz, jak blisko ideału jest telewizor Samsung SUHD, w którym zastosowano kropki kwantowe.
KROPKI KWANTOWE
Fiolki wypełnione są zawiesinami kropek kwantowych. Sprawdź co się stanie, gdy oświetlisz je światłem ultrafioletowym. Kropki przyjechały do nas z Korei, z laboratoriów badawczo-rozwojowych firmy Samsung. Czerwone i zielone wykorzystywane są na co dzień do tworzenia wyświetlaczy telewizorów.
CO SIĘ KRYJE W TELEWIZORZE SAMSUNG SUHD?
Zajrzyj do wnętrza najnowszego modelu telewizora LCD Samsung SUHD serii 7. Warstwę zawierającą kropki kwantowe możesz rozpoznać po tym, że zaczyna świecić, kiedy pada na nią światło o wysokiej energii.
TESTUJ KOLORY
Porównaj, jak pokazuje kolory standardowy telewizor LCD, a jak telewizor LCD SUHD, w którym wykorzystano technologię kropek kwantowych (Quantum Dot).
Przesuwając suwaki możesz dowolnie mieszać kolor czerwony, niebieski i zielony. Do obu telewizorów dociera ten sam sygnał.
ZOBACZ PIKSEL
Spójrz na ekran telewizora przez okular mikroskopu. W takim powiększeniu ma on budowę mozaiki – składa się z dużej liczby małych fragmentów (w tym wypadku ok. 24 milionów). Nazywamy je subpikselami.
Jak oko widzi kolory
Oko ludzkie działa podobnie jak aparat fotograficzny. Soczewka i ciało szkliste gałki ocznej skupia promienie światła, dzięki czemu na światłoczułej warstwie dna oka – siatkówce powstaje obraz obserwowanego obiektu.
Siatkówka składa się z blisko stu milionów dwóch rodzajów światłoczułych receptorów: czopków (około 4,5 milionów) i pręcików (około 90 milionów). To czopki odpowiadają za widzenie barw przez człowieka. Są one rozmieszczone głównie w centralnej części siatkówki, szczególnie w tzw. plamce żółtej. Istnieją trzy rodzaje czopków, czułych na światło o różnej długości fali: długiej (czopki L), średniej (czopki M) i krótkiej (czopki S). W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że są one wrażliwe na światło czerwone, zielone i niebieskie (odpowiednio). Pobudzone czopki przekazują sygnały drogą wzrokową do mózgu, który składa je w barwny obraz. Odkrycie „trójkolorowego” widzenia barw przez człowieka (zwanego trichromatyzmem) zaowocowało skonstruowaniem urządzeń wytwarzających kolorowe obrazy: aparatów fotograficznych i kolorowych wyświetlaczy, np. telewizorów.
Jeszcze więcej o kolorach
Wciągnął Cię temat kolorów i ich postrzegania? W Koperniku znajdziesz więcej eksponatów związanych z tymi zjawiskami.
MIESZANIE BARW RGB
RGB to popularny system kolorów. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw kolorów – czerwonego (Red), zielonego (Green) i niebieskiego (Blue). Ten system ten stosuje się w niemal wszystkich rodzajach kolorowych wyświetlaczy i ekranów, od rzadkich już telewizorów kineskopowych po nowoczesne ekrany.
MIESZANIE BARW CMY
Łącz kolorowe plastikowe płytki i eksperymentuj z barwami w systemie kolorów CMY. CMY to skrót utworzony z pierwszych liter angielskich nazw barw Cyan – cyjan lub błękit, Magenta – magenta lub purpura drukarska oraz Yellow – żółty. System CMY stosowany jest w mieszaniu pigmentów i farb – przede wszystkim w drukarkach komputerowych i maszynach drukarskich.
OKO
Zajrzyj do wnętrza oka ludzkiego. Poznaj jego budowę i funkcje.
WYSTAWA OBRAZÓW
Tu zaobserwujesz zjawiska związanie z mieszaniem barw i selektywnym odbiciem. Umożliwia to zestawienie oświetlenia opartego o system RGB z malowanymi płótnami, wykorzystującymi barwniki opisywane przez system CMY.
QUIZ CHROMATYCZNY
Sprawdź, czy właściwie nazywasz poszczególne kolory. To wcale nie jest takie proste jakby się wydawało – eksponat to baza danych ponad 120 odcieni i barw, wraz z materiałami na temat historii koloru, znaczenia w sztuce, kulturze, nauce i życiu codziennym.
Partner strategiczny Centrum Nauki Kopernik
Partner Teatru Robotycznego
Strefę wspiera
Strefa Kodowania
Strefa kodowania to obszar, który znajdował się na parterze Kopernika. Działała dzięki naszemu Partnerowi Strategicznemu, firmie Samsung. Wstęp do niej był w ramach biletu na wystawy stałe do Kopernika. Pod okiem animatorów, w przyjemny sposób można było poznać podstawy Scratcha – obiektowego języka programowania.
Wystarczy na 15 minut zasiąść do komputera, by przesunąć postać, zmienić jej kostium, a nawet skonstruować prosty skrypt.
Dlaczego warto poznać podstawy programowania? Bo kształtuje ono umiejętności niezbędne we współczesnym świecie – uczy logicznego myślenia, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań, wyciągania wniosków, ale także współpracy w grupie oraz cierpliwości.
Samsung – partner strategiczny Centrum Nauki Kopernik był odpowiedzialny za realizację programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania – inicjatywy, która zebrała pozytywne recenzje zarówno środowisk nauczycielskich, jak przedstawicieli władz lokalnych i państwowych.
Miniwarsztaty na wózkach
Podczas różnych wydarzeń takich jak np. Wieczory dla dorosłych. Odkrywa Samsung, ale przede wszystkim w ciągu tygodnia w przestrzeni galerii Centrum Nauki Kopernik odbywają się tematyczne miniwarsztaty na wózkach.
Czemu mini? Bo są krótkie i dotyczą wąskiego zagadnienia jak np. daktyloskopia czy ogniwo Volty. Warsztaty prowadzą Kopernikowi animatorzy wykorzystując różne materiały drukowane oraz nowoczesne multimedia, gdyż cztery wózki są bogato wyposażone przez Partnera Strategicznego Centrum Nauki Kopernik – firmę Samsung – w tablety, monitory czy aparaty 3D. Dzięki temu warsztaty są atrakcyjne nie tylko merytorycznie ale również wizualnie. W zależności od dnia tygodnia na danym wózku odbywa się konkretny warsztat, czyli ten sam wózek służy do prowadzenia różnych warsztatów.
Miniwarsztat Techniki daktyloskopijne
Podczas warsztatu animator korzysta z tabletu Samsung do wyświetlania prezentacji. Na drugim tablecie prezentowane są zdjęcia linii papilarnych, w celu omówienia minucji czyli charakterystycznych cech, za pomocą których opisuje się linie papilarne.
Już wkrótce będziemy korzystać z monitora Samsung umieszczonego na wózku do wyświetlania informacji o mini warsztatach.
Miniwarsztat Miejska dżungla
Podczas warsztatu animator korzysta z dwóch tabletów Samsunga do wyświetlania prezentacji. Już wkrótce będziemy korzystać z monitora Samsung umieszczonego na wózku do wyświetlania informacji o mini warsztatach.
Miniwarsztat Okulary 3D
Podczas warsztatu animator korzysta z tabletu Samsung do wyświetlania prezentacji. Już wkrótce wózek zostanie wzbogacony o aparat do wykonywania zdjęć w 3D, następnie prezentowanych na wysuwanym dodatkowym wyświetlaczu.
Niebawem będziemy też korzystać z monitora Samsung umieszczonego na wózku do wyświetlania informacji o mini warsztatach.
Miniwarsztat Reactable
Podczas warsztatu animator korzysta z tabletu Samsung do wyświetlania prezentacji. Ponadto wózek wyposażony jest w cztery dodatkowe tablety z aplikacją Reactable, z której korzystają zwiedzający, do tworzenia muzyki według tych samych zasad co na eksponacie Reactable.
Już wkrótce będziemy korzystać z monitora Samsung umieszczonego na wózku do wyświetlania informacji o mini warsztatach.
Miniwarsztat Ogniwo Volty
Podczas warsztatu animator korzysta z tabletu Samsung do wyświetlania prezentacji.
Już wkrótce będziemy korzystać z monitora Samsung umieszczonego na wózku do wyświetlania informacji o mini warsztatach.
Miniwarsztat Dokąd z tym prądem?
Podczas warsztatu animator korzysta z tabletu Samsung do wyświetlania prezentacji.
Już wkrótce będziemy korzystać z monitora Samsung umieszczonego na wózku do wyświetlania informacji o mini warsztatach.
Miniwarsztat Pismo
Bez wózka, ale za to z tabletem Samsunga odbywa się warsztat dotyczący różnych technik pisania. Na tablecie wyświetlane są hieroglify, runy, czy starożytne pismo klinowe.