Lekcje pod gwiazdami w Planetarium to źródło inspirujących tematów, które można zgłębiać później także w szkole. Podczas pokazów na żywo prezenterzy wspólnie z uczniami obserwują gwiazdy, podróżują po Kosmosie, opowiadają o astronomicznych aktualnościach, mitologii, matematycznych ciekawostkach.
Poruszane są także tematy z zakresu biologii (związane np. z narodzinami życia na Ziemi), czy też geografii (np. określanie kierunków świata, zmiany pór roku). Wizyta w Planetarium rozbudza ciekawość i zachęca uczniów do rozwijania zainteresowań związanych z eksploracją oraz badaniem Wszechświata.
Lekcja pod gwiazdami to spotkanie klasy (lub kliku mniejszych klas) oraz nauczycieli z prezenterami Planetarium. Trwa 45 minut i składa się z dwóch części. Na sali projekcyjnej sali zmieści się maksymalnie 139 osób.
Pierwsza część to seans filmowy. Aby dostosować treść do zainteresowań uczniów i ich wieku, oferujemy produkcje zróżnicowane tematycznie, o różnym poziomie trudności. Poniżej znajdują się ich opisy. Aby ułatwić wybór, wskazujemy także dziedziny i konkretne zagadnienia poruszane w filmach.
Druga część lekcji to interaktywny pokaz na żywo. Uczniowie mogą wpływać na jego przebieg, wybierając kosmiczne obiekty, które następnie oglądają z bliska. Podczas wirtualnej kosmicznej podróży mogą zobaczyć Ziemię z perspektywy jej orbity i zadać pytania związane z kosmosem oraz tematyką obejrzanego wcześniej filmu.
Planetarium ma własne wejście (od strony bulwarów wiślanych i stacji metra Centrum Nauki Kopernik).
Przed salą projekcyjną należy pojawić się minimum 5 minut przed seansem. Z pokazu nie można „wyjść na chwilę” i wrócić. Polecamy skorzystanie przed seansem z toalety. Znajduje się na poziomie -1, dość daleko od sali projekcyjnej.
Filmy prezentowane w Planetarium dostarczają wielu bodźców wizualnych i słuchowych, co może być niewskazane dla osób z niektórymi schorzeniami (np. epilepsją).