Razem dla lepszej przyszłości z Klubami Młodego Odkrywcy (KMO) – kolejna edycja konkursu na inicjatywy wspierające integrację międzykulturową
25.09.2024
Prowadzisz Klub Młodego Odkrywcy? Chcesz, by do Twoich polskich klubowiczów dołączyły dzieci z Ukrainy? A może Twój klub już jest polsko-ukraiński i planujesz zrealizować z nim ciekawy projekt? Pomyśl o zajęciach wspierających integrację i weź udział w konkursie. Wystarczy opisać swój pomysł i wypełnić formularz.
Nie masz jeszcze klubu? To świetny moment, aby go założyć!
Początek roku szkolnego to najlepszy moment na założenie Klubu Młodego Odkrywcy. Jeżeli chcesz prowadzić inspirujące zajęcia edukacyjne w sieci klubów zrzeszającej tysiąc nauczycieli i edukatorów z całej Polski i ze świata, dołącz do nas. Wejdź na stronę KMO, dowiedzieć się więcej i zarejestruj klub!
Po zarejestrowaniu klubu, zaproś dzieci lub młodzież polską i ukraińską do wspólnego działania i weź udział w konkursie!
Autorzy 15 najciekawszych projektów z woj. mazowieckiego oraz 25 z innych województw otrzymają fundusze na ich realizację oraz wsparcie merytoryczne z zakresu integracji międzykulturowej. Konkurs odbywa się w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland.
Na zgłoszenia czekamy do 14 października 2024, do godz. 23.59. Wyniki ogłosimy do 31 października 2024.
Jakie pomysły możesz zgłosić do konkursu?
Każdy klub jest inny, działa troszkę inaczej i ma nieco inne zainteresowania. Inicjatywy zgłoszone do konkursu będą więc z pewnością odzwierciedlać tę różnorodność oraz lokalne potrzeby. Ważne, aby zaproponowany projekt zakładał aktywne włączanie ukraińskich dzieci i młodzieży (mile widziane są także dzieci i młodzież innych narodowości) w działania klubu, umożliwiały poznanie się i budowanie relacji międzykulturowych.
Poniżej prezentujemy przykładowe działania, jakie można zgłaszać do konkursu.
- Seria spotkań wspierających integrację uczestników poprzez wspólne przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentowanie.
- Organizacja w szkole lub w społeczności lokalnej wydarzenia popularyzującego naukę (np. piknik czy festiwal naukowy).
- Udział w pikniku lub festiwalu naukowym organizowanym przez inny klub.
- Realizacja projektu edukacyjnego z klubem (np. tworzenie pomocy naukowych, przeprowadzenie projektu badawczego, konstruktorskiego itp.).
Zajęcia warto uzupełnić elementami sprzyjającymi wzajemnemu poznaniu się klubowiczów i wymianie międzykulturowej.
Przygotowując projekt, możesz wykorzystać własny oryginalny pomysł lub zainspirować się doświadczeniami innych opiekunów (Inspiracje, prezentacje opiekunów podczas wspólnych wydarzeń sieci KMO) czy materiałami Centrum Nauki Kopernik.
Inicjatywy powinny trwać minimum 6 miesięcy, a spotkania w ich ramach – odbywać się nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Ponadto powinny być zgodne z ideą i zasadami programu KMO przedstawionymi w Karcie Programu Klub Młodego Odkrywcy.
Jak się zgłosić?
Aby zgłosić się do konkursu, wypełnij formularz zgłoszeniowy. Pamiętaj, że w konkursie mogą wziąć udział tylko zarejestrowani opiekunowie Klubów Młodego Odkrywcy.
Przy wypełnianiu formularza należy załączyć plan finansowy projektu konkursowego zgodnie ze wzorem do pobrania tutaj lub w formularzu. Konieczne jest rozdysponowanie w planie finansowym wszystkich dostępnych środków.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia razem z jego kopią otrzymasz na adres e-mail podany w zgłoszeniu.
Zgłoś się
Harmonogram konkursu oraz działań pokonkursowych znajdziesz w regulaminach:
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkursie, skonsultować pomysły albo sprawdzić, czy to konkurs dla twojego klubu, zapraszamy na jedno z dwóch spotkań informacyjnych:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące konkursu, napisz na adres mailowy: iwo.maciak@gmail.com.
Zakończyliśmy kolejną edycję programu „Razem dla lepszej przyszłości”
11.07.2024
Z końcem roku szkolnego zakończyliśmy kolejną edycję programu „Razem dla lepszej przyszłości”, wspierającego integrację polskich i ukraińskich uczniów oraz ich rodzin.
Dzięki zaangażowaniu sieci edukacyjnych, które tworzą Kluby Młodego Odkrywcy (KMO) oraz Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), nasze działania objęły całą Polskę! Organizowane były spotkania, warsztaty, pikniki, festiwale naukowe, projekty badawcze i konstruktorskie. We wszystkich wydarzeniach udział wzięło 5269 osób.
Aktywności, realizujące ideę nauki przez doświadczanie, miały bardzo różnorodny charakter. Były warsztaty pieczenia chleba, tworzenie obrazów z chrobotka reniferowego, budowanie prototypów maszyn hydraulicznych, konstruowanie instrumentów muzycznych i międzykulturowych mostów.
W działaniach integracyjnych wspierało nas dwóch partnerów: UN Global Compact Network Poland (UN GCNP) oraz Fundacja Deloitte.
Dzięki UNGC zorganizowaliśmy także spotkanie w Centrum Nauki Kopernik dla około 200 klubowiczów i opiekunów KMO, biorących udział w projekcie. Fundacja Deloitte umożliwiła m.in. przyjazd 25 osób z Ukrainy na XII Forum KMO, a także bezpłatny nocleg dla nich podczas pobytu w Warszawie. Opiekunowie klubów ukraińskich otrzymali również zestawy edukacyjne, ułatwiające codzienną pracę.
Podczas tej edycji programu przetłumaczyliśmy na języki ukraiński i angielski poradnik międzykulturowy Dominiki Cieślikowskiej „Od wielokulturowej do międzykulturowej klasy”. Na stronie Centrum Nauki Kopernik dostępne są teraz 3 wersje językowe tego wydawnictwa.
Jak podsumowują nasze działania ich uczestniczki – opiekunki KMO? „Uczniowie chętnie eksperymentują, są bardziej otwarci. Nie ma różnic pomiędzy uczniami z Polski i z Ukrainy. Wszyscy chętnie współpracują, choć początkowo mieli z tym problemy” – powiedziała jedna z nich po zajęciach. „Sukces projektu zawiera się w zdaniu, które wielokrotnie słyszałam na korytarzu szkolnym: Proszę pani, kiedy następne zajęcia?” – dodała jej koleżanka.
Dziękujemy UN Global Compact Network Poland (UN GCNP) oraz Fundacja Deloitte!
RAZEM W KLUBIE MŁODEGO ODKRYWCY - YOUTUBE
Wspólne eksperymentowanie – sposób na integrację dzieci z Polski i Ukrainy w Klubach Młodego Odkrywcy
26.03.2024
Do Centrum Nauki Kopernik przybyli z Mazowsza „Poszukiwacze i Odkrywcy”, „Tropiciele”, „Eksploratorzy przyrody”. Ponad 160 dzieci i młodzieży z Klubów Młodego Odkrywcy prezentowało swoje zainteresowania naukowe i badawcze. Odbyło się to w ramach projektu „Razem w KMO”, który wspiera integrację dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy.
Włączenie do Klubów dzieci z doświadczeniem uchodźczym pomaga przełamywać dotychczasowe bariery. Opiekunkom i opiekunom dało międzykulturowe kompetencje, a dzieci i młodzież otworzyło na różnorodność, wymianę i współpracę.
Nasi uczniowie to tylko dzieci, które znalazły się tu wbrew swojej woli, tęsknią, szukają swojego miejsca na świecie.
Iwona Kisiel, opiekunka Klubu Młodego „Odkrywcy H2O” z Ostrołęki
Spotkanie „Razem w KMO” odbyło się w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” realizowanego w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.
Więcej informacji na stronie Klubu Młodego Odkrywcy (kmo.org.pl)
28.02.2024
Wyniki drugiej tury Konkursu dla opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy na działania włączające uczniów z Ukrainy w aktywności KMO na Mazowszu.
Z radością informujemy, że konkurs „Razem dla lepszej przyszłości”, wspierający proces integracji ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin, został rozstrzygnięty. Aż 15 opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy z Mazowsza otrzymało wyróżnienia i nagrody w konkursie!
Laureatami zostali:
- Agnieszka Miller, KMO „Tropiciele”, Legionowo
- Wiesława Twardowska, KMO w Akademii Przygody, Legionowo
- Agnieszka Borysiuk i Barbara Jasińska, KMO „Poszukiwacze i Odkrywcy”, Huszlew
- Dorota Strzyżewska, KMO „Eksploratorzy przyrody”, Piaseczno
- Anna Trębska, KMO „Odkrywcy Natury”, Piastów
- Roksana Szewczyk i Olena Hezun, „Hilaris nubibus”, Warszawa
- Olga Stepanova, KMO „Śladami Pitagorasa”, Warszawa
- Monika Kokosza, KMO „Wulkany Energii”, Warszawa
- Renata Tomczuk, KMO „Mały inżynier”, Huszlew
- Anna Mikucka, KMO w SPOT Naukowa, Warszawa
- Iwona Kisiel, KMO „H2O”, Ostrołęka
- Bohdan Trofimov, KMO w Multicentrum, Piaseczno
- Beata Siwiec, KMO „Szaleni Chemicy”, Warszawa
- Joanna Zaczyńska, KMO „poMOC”, Warszawa
- Dorota Wrońska, KMO „Skarby Pobliża”, Warszawa
Gratulujemy!
Program realizowany w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.
18.12.2023
Do Programu „Razem dla lepszej przyszłości” dołącza 5 partnerów regionalnych KMO: Uniwersytet w Białymstoku, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej.
Są to laureaci konkursu, który zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Fundacji Deloitte. Wraz z Klubami Młodego Odkrywcy, działającymi w ich regionach, będą organizować zajęcia wspierające integrację polskich i ukraińskich rodzin.
11.12.2023
Rozstrzygnęliśmy ogólnopolską edycję konkursu dla opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy. Do programu dołączyło aż 25 z nich! Opiekunowie przedstawili bardzo ciekawe scenariusze zajęć wspierających integrację dzieci z Polski i Ukrainy. Klubowicze będą m.in. przygotowywać popularne w obu krajach potrawy, prowadząc eksperymenty kuchenne, a także zgłębiać tajemnice kosmosu. Zajrzą również do pasiek i poznają znaczenie pszczelarstwa w kulturach polskiej i ukraińskiej.
Program realizowany w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.
Lista laureatów:
- Anna Akahori – KMO Gajusze
- Aneta Brzezińska – KMO Kreatywni
- Alicja Dymek i Justyna Raszczyk – KMO Discover ZS
- Lidia Grad – KMO Exodus
- Zuzanna Grześka – KMO Zintegrowani Odkrywcy z 20
- Michalina Hetmanowska – KMO Bajkoludki
- Katarzyna Kapusta – KMO Słoneczni Odkrywcy
- Michał Kazimierczak – KMO Kolska wyspa
- Katarzyna Kominek – KMO Otwarte Głowy
- Natalia Kuzmina – KMO Co w głowie się mieści?
- Mateusz Ledzianowski – KMO Droszew
- Kornelia Lemecha – KMO Drużyna Odkrywców
- Olga Mentlewicz – KMO Experci
- Monika Modrzejewska-Szeląg – KMO Ciekawi Świata
- Iwona Olender – KMO Poszukiwacze sensu
- Beata Osiejewska – KMO Fluoryt
- Małgorzata Pawlik-Podgórska – KMO Drużyna Kopernika SP2
- Katarzyna Rećko - Newton, KMO Einstein a teraz My
- Izabela Rególska – KMO W stronę księżyca
- Monika Satoła – KMO Naukowe Potyczki
- Klaudia Sobocińska-Kudła - Klub Młodego Przyrodnika
- Monika Stachowicz - KMO przy Berylowej
- Maja Walendowska - Pszczółki - grupa Maluchy
- Anna Władkowska – KMO Cztery żywioły
- Urszula Zdrodowska – KMO Niutonki
04.12.2023
Do Programu „Razem dla lepszej przyszłości” dołącza 5 Stref SOWA.
Laureatami konkursu zostali:
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Muzeum w Raciborzu, ul. Rzeźnicza 15, 47-400 Racibórz;
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 13, 17-312 Drohiczyn;
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy, ul. B. Głowackiego 5, 59-700 Bolesławiec;
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Marii Curie Skłodowskiej 3, 97-300 Piotrków Trybunalski;
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno.
Strefy SOWA debiutujące w konkursie, wezmą udział w szkoleniu z prowadzenia Warsztatów Familijnych, mających ogromną wartość integracyjną. Cała piątka laureatów otrzyma również fundusze na organizację tych zajęć w swoich siedzibach.
Konkurs realizowany jest dzięki wsparciu #FundacjaDeloitte.
Cieszymy się i gratulujemy SOWA!
17.11.2023
Wspólne eksperymentowanie ma ogromny potencjał integracyjny. To okazja do nawiązywania przyjaźni oraz poznawania swoich języków i kultur. W ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” organizujemy kolejny konkurs dla Stref SOWA oraz partnerów regionalnych Klubów Młodego Odkrywcy. Szukamy projektów zajęć międzykulturowych, które zaciekawiają nauką, wspierają rozwój i doskonalą kompetencje społeczne.
Na zgłoszenia od Stref SOWA czekamy do 3 grudnia 2023; od partnerów regionalnych KMO do 10 grudnia 2023.
Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a edukatorzy z placówek SOWA zostaną także przeszkoleni z prowadzenia warsztatów familijnych.
Konkurs realizowany jest dzięki wsparciu #FundacjaDeloitte.
30.10.2023
W ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” ogłaszamy dodatkowy nabór do ogólnopolskiego konkursu dla opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy. Chcesz, by do Twojego klubu dołączyły dzieci z Ukrainy? Pomyśl o zajęciach wspierających integrację i weź udział w konkursie. Wystarczy opisać swój pomysł i wysłać zgłoszenie do 27.11.2023. Możesz wygrać nagrodę finansową oraz udział w warsztatach międzykulturowych.
Jeśli nie prowadzicie jeszcze Klubu Młodego Odkrywcy, a chcielibyście założyć własny Klub i przystąpić do konkursu, napiszcie do nas na adres: kmo@kopernik.org.pl
Zapraszamy na spotkania informacyjne online dotyczące konkursu:
Poniedziałek, 6 listopada br., godz. 18.00,
Link do spotkania: https://us06web.zoom.us/j/82574566869?pwd=QnUmGaRJyUivrX73PFqG2jpF6es2Tg.1
Poniedziałek, 13 listopada br., godz. 18.00
Link do spotkania: https://us06web.zoom.us/j/82428733122?pwd=NQG2Bad2GKvXW9aTECMKeCGwkSvKTy.1
9.10.2023
Wyniki Konkursów dla opiekunów KMO na działania włączające uczniów z Ukrainy w aktywności Klubów Młodego Odkrywcy na Górnym Śląsku oraz Mazowszu.
Z radością informujemy, że 30 opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy (KMO) z Mazowsza oraz Górnego Śląska dołączyło do programu „Razem dla lepszej przyszłości”, pomagającego w integracji ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin.
W dedykowanych im konkursach Laureatami zostali:
Mazowsze
- Agnieszka Miller, Klub Młodego Odkrywcy „Tropiciele”, Legionowo
- Wiesława Twardowska, Akademia Przygody Legionowo
- Agnieszka Borysiuk i Barbara Jasińska, Poszukiwacze i Odkrywcy, Huszlew
- Dorota Strzyżewska, Eksploratorzy przyrody, Piaseczno
- Monika Maciejczak, KMO Przedszkole nr 118 z oddziałami integracyjnymi w Warszawie, Warszawa
- Anna Trębska, Odkrywcy Natury, Piastów
- Inez Goźlińska, Klub Młodego Odkrywcy w Baniosze, Baniocha
- Roksana Szewczyk i Olena Hezun, „Hilaris nubibus”, Warszawa
- Olga Stepanova, Śladami Pitagorasa, Warszawa
- Monika Kokosza, Wulkany Energii, Warszawa
- Magdalena Białobrzeska, KMO 163 LO, Warszawa
- Małgorzata Sadowska, #laboratorium, Żyrardów
- Renata Tomczuk, KMO Mały inżynier, Huszlew
- Dagmara Byszewska, KMO „Akademia Pana Kleksa”, Warszawa
- Anna Mikucka, SPOT Naukowa, Warszawa
- Iwona Kisiel, Klub Młodego Odkrywcy H2O, Ostrołęka
- Bohdan Trofimov, Multicentrum, Piaseczno
- Beata Siwiec, Szaleni Chemicy, Warszawa
- Joanna Zaczyńska, KMO poMOC, Warszawa
- Katarzyna Łozowska, Mali Giganci, Warszawa
- Dorota Wrońska, Skarby Pobliża, Warszawa
- Paulina Godlewska i Lidia Wacławek, Pruszkowski Klub Przyrodniczy, Pruszków
Górny Śląsk
- Tomasz Nowak, Katarzyna Kałdos, Środowisko Akademii Czarnoleskiej, Jaworzno
- Małgorzata Szymura, Kamerlik, Czerwionka-Leszczyny
- Natalia Perczyk, Poszukiwacze z 5, Zabrze
- Katarzyna Trajdos, Odkrywczy Maczek, Katowice
- Joanna Grecka, Młody Naukowiec ZSiP 1 Katowice, Katowice
- Antoni Duda, Akademia Techniczna Małolata, Rybnik
- Aneta Kołton-Janiga, Eksplorek, Sosnowiec
- Basia Markowska, Ciekawi świata z 25, Zabrze
Program realizowany w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.
18.09.2023
Harmonogram Konkursu dla opiekunów KMO z Górnego Śląska uległ zmianie. Poniżej publikujemy zmienione terminy:
Przyjmowanie Zgłoszeń do Konkursu: do 27.09.2023, godz. 23.59
Ogłoszenie Laureatów Konkursu: 09.10.2023
Przekazanie wybranym 20 Laureatom Konkursu nagród finansowych (określonych w § 7 ust. 1 Regulaminu) na konto bankowe wskazane w Zgłoszeniu: do 17.10.2023
Realizacja zaproponowanych w Zgłoszeniu Projektów: 18.10.2023–20.03.2024
Harmonogram Konkursu dla opiekunów KMO z Mazowsza uległ zmianie. Poniżej publikujemy zmienione terminy:
Przyjmowanie Zgłoszeń do Konkursu: do 27.09.2023, godz. 23.59
Ogłoszenie Laureatów Etapu I Konkursu: 09.10.2023
Przekazanie wybranym 35 Laureatom I Etapu Konkursu nagród finansowych (określonych w § 7 ust. 1 Regulaminu) na konto bankowe wskazane w Zgłoszeniu: do 17.10.2023
Realizacja zaproponowanych w Zgłoszeniu Projektów: 18.10.2023–20.02.202
11.09.2023
Konkursy dla opiekunów KMO na działania włączające uczniów z Ukrainy w aktywności Klubów Młodego Odkrywcy na Górnym Śląsku oraz Mazowszu.
Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych zostaje wydłużony do 27.09.2023, do godz. 23:59.
Informację dotyczącą planowanego terminu ogłoszenia laureatów konkursów podamy w krótce.
21.08.2023
Prowadzisz Klub Młodego Odkrywcy (KMO) na Mazowszu lub Śląsku? Chcesz, by dołączyły do Was dzieci z Ukrainy? Pomyśl o zajęciach wspierających integrację i weź udział w konkursie. Wystarczy opisać swój pomysł i wypełnić formularz. Autorzy 35 najciekawszych projektów z woj. mazowieckiego i 20 ze śląskiego otrzymają fundusze na ich realizację oraz wsparcie merytoryczne z zakresu integracji międzykulturowej. Konkurs odbywa się w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości”, w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.
Na zgłoszenia czekamy do 17 września.
Wyniki ogłosimy 25 września.
10.08.2023
Do naszego programu „Razem dla lepszej przyszłości”, ułatwiającego integrację polskich i ukraińskich dzieci, dołączył nowy partner. Dzięki wsparciu United Nations Global Compact Network Poland (UNGC NP), 55 Klubów Młodego Odkrywcy (KMO) otrzyma środki finansowe na realizację autorskich projektów międzykulturowych. Do konkursu zaprosimy opiekunów KMO ze Śląska i Mazowsza. O jego terminie i zasadach udziału poinformujemy wkrótce. UNCG skupia firmy, które współpracują z Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz tworzą strategie i działania w oparciu o jej polityki, w szczególności o Cele Zrównoważonego Rozwoju i Dziesięć Zasad UNGC dotyczących praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Inicjatywa obejmuje ponad 160 krajów i ponad 20 tys. członków. UNGC NP jest biurem krajowym oraz lokalnym punktem kontaktowym i informacyjnym. Koordynuje też współpracę z agendami i programami ONZ, które nie mają w Polsce swojej siedziby.
28.07.2023
W pilotażu programu „Razem dla lepszej przyszłości”, ułatwiającego integrację polskich i ukraińskich dzieci, udział wzięło blisko 3 000 osób. Teraz również Ty możesz dowiedzieć się, jak budować międzykulturową społeczność, łączącą osoby o zróżnicowanym pochodzeniu kulturowym, etnicznym, narodowym, rasowym.
Z myślą o wszystkich osobach, które chciałyby pozyskać i zintegrować wiedzę o pracy z wielokulturowymi grupami dzieci i młodzieży, stworzyliśmy poradnik „Od wielokulturowej do międzykulturowej klasy”. To kompendium wiedzy, w którym znajdziesz koncepcje naukowe, objaśnienia zjawisk, a także przykłady z życia szkoły. Autorką publikacji jest Dominika Cieślikowska, ekspertka współpracująca z Fundacją Szkoła z Klasą.
Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie naszym partnerom – Fundacji Deloitte i Fundacji Szkoła z Klasą.
1.07.2023
2840 osób wzięło udział w pilotażu programu „Razem dla lepszej przyszłości”! Cieszymy się bardzo, że tak wielu chętnych zaangażowało się w działania ułatwiające integrację ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin.
3 placówki SOWA (laureatki naszego konkursu) przeprowadziły warsztaty familijne dla 407 osób (102 narodowości ukraińskiej). Zajęcia spodobały się nie tylko uczestnikom, ale także prowadzącym tak bardzo, że weszły do stałego programu ich instytucji.
Z działań prowadzonych przez siedmiu partnerów regionalnych Klubów Młodego Odkrywcy skorzystały 2433 osoby (348 narodowości ukraińskiej). Wspólnie eksperymentowano na piknikach naukowych, warsztatach, podczas zajęć w laboratoriach. Powstały także nowe kluby!
136 lokalnych edukatorów wzięło udział w szkoleniach poświęconych integracji międzykulturowej.
Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby pozyskać i zintegrować wiedzę o pracy z wielokulturowymi grupami dzieci i młodzieży, stworzyliśmy tematyczny przewodnik. Wkrótce opublikujemy go na naszej stronie.
Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie naszym partnerom – FundacjaDeloitte i Fundacja Szkoła z Klasą.
17.01.2023
„Razem” z Fundacją ING Dzieciom.
Do grona partnerów programu „Razem dla lepszej przyszłości” dołączyła Fundacja ING Dzieciom. Bardzo się z tego cieszymy.
Dzięki wsparciu Fundacji Deloitte udało nam się uruchomić pilotaż programu i rozpocząć prowadzenie warsztatów, ułatwiających pracę w zróżnicowanych kulturowo społecznościach. Wkład Fundacji ING Dzieciom pozwoli nam kontynuować działania warsztatowe oraz umożliwi dzieciom i młodzieży z Ukrainy bezpłatną wizytę w Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium.
8.12.2022
Z radością informujemy, że sieć Klubów Młodego Odkrywcy (KMO) oraz Strefy SOWA dołączyły do programu „Razem dla lepszej przyszłości”, pomagającego w integracji ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin.
Wraz z Fundacją Deloitte (partnerem programu) szukaliśmy działań opartych na konstruowaniu, eksperymentowaniu i obserwacjach, mających potencjał integracyjny.
W dedykowanych im konkursach Laureatami zostali:
Partnerzy regionalni KMO:
- Uniwersytet w Białymstoku
- Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
- Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
- Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu
- Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej
- Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli
SOWA:
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Biblioteka Publiczna w Piasecznie
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Biblioteka Publiczna w Suwałkach
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim
W KMO realizowane będą autorskie projekty międzykulturowe, a Strefy SOWA poprowadzą warsztaty familijne dla dzieci i ich opiekunów.
Dla laureatów naszych konkursów zorganizujemy także warsztaty międzykulturowe online, ułatwiające pracę w zróżnicowanych kulturowo społecznościach. Dołączą do nich także przedstawiciele Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności mającą swoją siedzibę w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia (Park Wielokulturowy Stara Kopalnia) w Wałbrzychu.
Warsztaty poprowadzą trenerzy Fundacji Szkoła z Klasą (partner programu).
18.11.2022
Ukraińskie rodziny, które uciekły przed wojną do Polski, mieszkają w naszym kraju już prawie rok. W tym czasie część z nich poznała język polski, pracuje, a dzieci chodzą do szkoły. Zdarza się jednak, co całkowicie normalne, że bywają zdezorientowani. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy międzykulturowy program „Razem dla lepszej przyszłości”. Właśnie startuje jego pilotaż, realizowany dzięki wsparciu Fundacji Deloitte.
Chcemy pomóc polskim i ukraińskim dzieciom oraz ich rodzinom w integracji. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że eksperymentowanie ma potencjał nie mniejszy niż wspólne przyrządzanie posiłków – jest okazją do nawiązywania przyjaźni, poznawania nawzajem swoich języków i kultur. Nauka stoi ponad barierami. Zjawiska są uniwersalne, a ich badanie – intuicyjne. Chcemy wykorzystać tę wiedzę. Posłużymy się także naszymi autorskimi formatami aktywności opartych na eksperymentowaniu, konstruowaniu, obserwowaniu. Program będzie realizowany w 2023 roku i planujemy jego kontynuację na kolejne lata. Pilotaż rozpocznie się jeszcze przed końcem bieżącego roku.
Program ma charakter ogólnopolski. Będziemy go realizować wspólnie z partnerami, którym tak jak nam zależy na integracji międzykulturowej w lokalnych środowiskach. Działania obejmą sieć Klubów Młodego Odkrywcy oraz Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Zajęcia będą bezpłatne.
Pilotaż zaczynamy od warsztatów z zakresu integracji międzykulturowej oraz szkoleń dla edukatorów ze Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Działania te będą kontynuowane w przyszłym roku.
Równocześnie odbywać się będzie konkurs skierowany do sieci KMO. Chcemy wyłonić działania mające największy potencjał. Szukamy projektów, które zaciekawiają nauką, wspierają rozwój i doskonalą kompetencje społeczne.