18.09.2023
Harmonogram Konkursu dla opiekunów KMO z Górnego Śląska uległ zmianie. Poniżej publikujemy zmienione terminy:
Przyjmowanie Zgłoszeń do Konkursu: do 27.09.2023, godz. 23.59
Ogłoszenie Laureatów Konkursu: 09.10.2023
Przekazanie wybranym 20 Laureatom Konkursu nagród finansowych (określonych w § 7 ust. 1 Regulaminu) na konto bankowe wskazane w Zgłoszeniu: do 17.10.2023
Realizacja zaproponowanych w Zgłoszeniu Projektów: 18.10.2023–20.03.2024
Harmonogram Konkursu dla opiekunów KMO z Mazowsza uległ zmianie. Poniżej publikujemy zmienione terminy:
Przyjmowanie Zgłoszeń do Konkursu: do 27.09.2023, godz. 23.59
Ogłoszenie Laureatów Etapu I Konkursu: 09.10.2023
Przekazanie wybranym 35 Laureatom I Etapu Konkursu nagród finansowych (określonych w § 7 ust. 1 Regulaminu) na konto bankowe wskazane w Zgłoszeniu: do 17.10.2023
Realizacja zaproponowanych w Zgłoszeniu Projektów: 18.10.2023–20.02.202
11.09.2023
Konkursy dla opiekunów KMO na działania włączające uczniów z Ukrainy w aktywności Klubów Młodego Odkrywcy na Górnym Śląsku oraz Mazowszu.
Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych zostaje wydłużony do 27.09.2023, do godz. 23:59.
Informację dotyczącą planowanego terminu ogłoszenia laureatów konkursów podamy w krótce.
21.08.2023
Prowadzisz Klub Młodego Odkrywcy (KMO) na Mazowszu lub Śląsku? Chcesz, by dołączyły do Was dzieci z Ukrainy? Pomyśl o zajęciach wspierających integrację i weź udział w konkursie. Wystarczy opisać swój pomysł i wypełnić formularz. Autorzy 35 najciekawszych projektów z woj. mazowieckiego i 20 ze śląskiego otrzymają fundusze na ich realizację oraz wsparcie merytoryczne z zakresu integracji międzykulturowej. Konkurs odbywa się w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości”, w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.
Na zgłoszenia czekamy do 17 września.
Wyniki ogłosimy 25 września.
10.08.2023
Do naszego programu „Razem dla lepszej przyszłości”, ułatwiającego integrację polskich i ukraińskich dzieci, dołączył nowy partner. Dzięki wsparciu United Nations Global Compact Network Poland (UNGC NP), 55 Klubów Młodego Odkrywcy (KMO) otrzyma środki finansowe na realizację autorskich projektów międzykulturowych. Do konkursu zaprosimy opiekunów KMO ze Śląska i Mazowsza. O jego terminie i zasadach udziału poinformujemy wkrótce. UNCG skupia firmy, które współpracują z Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz tworzą strategie i działania w oparciu o jej polityki, w szczególności o Cele Zrównoważonego Rozwoju i Dziesięć Zasad UNGC dotyczących praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Inicjatywa obejmuje ponad 160 krajów i ponad 20 tys. członków. UNGC NP jest biurem krajowym oraz lokalnym punktem kontaktowym i informacyjnym. Koordynuje też współpracę z agendami i programami ONZ, które nie mają w Polsce swojej siedziby.
28.07.2023
W pilotażu programu „Razem dla lepszej przyszłości”, ułatwiającego integrację polskich i ukraińskich dzieci, udział wzięło blisko 3 000 osób. Teraz również Ty możesz dowiedzieć się, jak budować międzykulturową społeczność, łączącą osoby o zróżnicowanym pochodzeniu kulturowym, etnicznym, narodowym, rasowym.
Z myślą o wszystkich osobach, które chciałyby pozyskać i zintegrować wiedzę o pracy z wielokulturowymi grupami dzieci i młodzieży, stworzyliśmy poradnik „Od wielokulturowej do międzykulturowej klasy”. To kompendium wiedzy, w którym znajdziesz koncepcje naukowe, objaśnienia zjawisk, a także przykłady z życia szkoły. Autorką publikacji jest Dominika Cieślikowska, ekspertka współpracująca z Fundacją Szkoła z Klasą.
Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie naszym partnerom – Fundacji Deloitte i Fundacji Szkoła z Klasą.
1.07.2023
2840 osób wzięło udział w pilotażu programu „Razem dla lepszej przyszłości”! Cieszymy się bardzo, że tak wielu chętnych zaangażowało się w działania ułatwiające integrację ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin.
3 placówki SOWA (laureatki naszego konkursu) przeprowadziły warsztaty familijne dla 407 osób (102 narodowości ukraińskiej). Zajęcia spodobały się nie tylko uczestnikom, ale także prowadzącym tak bardzo, że weszły do stałego programu ich instytucji.
Z działań prowadzonych przez siedmiu partnerów regionalnych Klubów Młodego Odkrywcy skorzystały 2433 osoby (348 narodowości ukraińskiej). Wspólnie eksperymentowano na piknikach naukowych, warsztatach, podczas zajęć w laboratoriach. Powstały także nowe kluby!
136 lokalnych edukatorów wzięło udział w szkoleniach poświęconych integracji międzykulturowej.
Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby pozyskać i zintegrować wiedzę o pracy z wielokulturowymi grupami dzieci i młodzieży, stworzyliśmy tematyczny przewodnik. Wkrótce opublikujemy go na naszej stronie.
Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie naszym partnerom – FundacjaDeloitte i Fundacja Szkoła z Klasą.



17.01.2023
„Razem” z Fundacją ING Dzieciom.
Do grona partnerów programu „Razem dla lepszej przyszłości” dołączyła Fundacja ING Dzieciom. Bardzo się z tego cieszymy.
Dzięki wsparciu Fundacji Deloitte udało nam się uruchomić pilotaż programu i rozpocząć prowadzenie warsztatów, ułatwiających pracę w zróżnicowanych kulturowo społecznościach. Wkład Fundacji ING Dzieciom pozwoli nam kontynuować działania warsztatowe oraz umożliwi dzieciom i młodzieży z Ukrainy bezpłatną wizytę w Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium.
8.12.2022
Z radością informujemy, że sieć Klubów Młodego Odkrywcy (KMO) oraz Strefy SOWA dołączyły do programu „Razem dla lepszej przyszłości”, pomagającego w integracji ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin.
Wraz z Fundacją Deloitte (partnerem programu) szukaliśmy działań opartych na konstruowaniu, eksperymentowaniu i obserwacjach, mających potencjał integracyjny.
W dedykowanych im konkursach Laureatami zostali:
Partnerzy regionalni KMO:
- Uniwersytet w Białymstoku
- Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
- Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
- Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu
- Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej
- Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli
SOWA:
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Biblioteka Publiczna w Piasecznie
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Biblioteka Publiczna w Suwałkach
- Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim
W KMO realizowane będą autorskie projekty międzykulturowe, a Strefy SOWA poprowadzą warsztaty familijne dla dzieci i ich opiekunów.
Dla laureatów naszych konkursów zorganizujemy także warsztaty międzykulturowe online, ułatwiające pracę w zróżnicowanych kulturowo społecznościach. Dołączą do nich także przedstawiciele Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności mającą swoją siedzibę w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia (Park Wielokulturowy Stara Kopalnia) w Wałbrzychu.
Warsztaty poprowadzą trenerzy Fundacji Szkoła z Klasą (partner programu).
18.11.2022
Ukraińskie rodziny, które uciekły przed wojną do Polski, mieszkają w naszym kraju już prawie rok. W tym czasie część z nich poznała język polski, pracuje, a dzieci chodzą do szkoły. Zdarza się jednak, co całkowicie normalne, że bywają zdezorientowani. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy międzykulturowy program „Razem dla lepszej przyszłości”. Właśnie startuje jego pilotaż, realizowany dzięki wsparciu Fundacji Deloitte.
Chcemy pomóc polskim i ukraińskim dzieciom oraz ich rodzinom w integracji. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że eksperymentowanie ma potencjał nie mniejszy niż wspólne przyrządzanie posiłków – jest okazją do nawiązywania przyjaźni, poznawania nawzajem swoich języków i kultur. Nauka stoi ponad barierami. Zjawiska są uniwersalne, a ich badanie – intuicyjne. Chcemy wykorzystać tę wiedzę. Posłużymy się także naszymi autorskimi formatami aktywności opartych na eksperymentowaniu, konstruowaniu, obserwowaniu. Program będzie realizowany w 2023 roku i planujemy jego kontynuację na kolejne lata. Pilotaż rozpocznie się jeszcze przed końcem bieżącego roku.
Program ma charakter ogólnopolski. Będziemy go realizować wspólnie z partnerami, którym tak jak nam zależy na integracji międzykulturowej w lokalnych środowiskach. Działania obejmą sieć Klubów Młodego Odkrywcy oraz Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Zajęcia będą bezpłatne.
Pilotaż zaczynamy od warsztatów z zakresu integracji międzykulturowej oraz szkoleń dla edukatorów ze Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Działania te będą kontynuowane w przyszłym roku.
Równocześnie odbywać się będzie konkurs skierowany do sieci KMO. Chcemy wyłonić działania mające największy potencjał. Szukamy projektów, które zaciekawiają nauką, wspierają rozwój i doskonalą kompetencje społeczne.