Razem dla lepszej przyszłości

Od napaści Rosji na Ukrainę, nowy dom w Polsce znalazły miliony uchodźców. Większość z nich nauczyła się już języka polskiego, dorośli pracują, dzieci chodzą do szkoły. Czasami jednak wciąż bywają zdezorientowani. To normalny etap procesu integracji. Aby ułatwić jego przejście, przygotowaliśmy międzykulturowy program „Razem dla lepszej przyszłości”. Pomaga on polskim i ukraińskim dzieciom oraz ich rodzinom poznać swoje języki i kultury podczas wspólnych zajęć opartych na eksperymentowaniu i konstruowaniu.

Logotypy partnerów programu

Miłość i niechęć, sukcesy i porażki, radości i rozczarowania, dobre i niedobre decyzje. Osobiste doświadczenia i przeżycia kształtują nasze człowieczeństwo. Pozwalają więcej się dowiedzieć o sobie samych, stać się mądrzejszymi, silniejszymi, bardziej wytrzymałymi. Nie wszystko jednak jest wyzwaniem, które może „wyjść nam na dobre”. Niektórych sytuacji nie powinien doświadczać nikt. Jeden z najbardziej ekstremalnych przykładów to wojna. Jak mówi Anna, która przyjechała z obwodu Sumskiego, mama trójki dzieci: „Wojna obnaża to, czego wolelibyśmy nigdy nie sprawdzać. Pokazuje, jak silne mogą być strach i nienawiść, jak wielcy i malutcy potrafimy być w tym samym czasie. Nawet jeśli uda ci się oswoić traumatyczną sytuację, w obliczu bólu i strachu swoich dzieci stajesz się bezsilna. Jak najszybciej, bez żadnego planu, starasz się je wywieźć jak najdalej – z własnego domu, miasta, kraju. I nagle, podczas tej desperackiej ucieczki, przytrafia Ci się coś zadziwiającego. Spotykasz Polaków, którzy łapią cię w mocny uścisk i powtarzają jak mantrę: wszystko w porządku, teraz już jesteś bezpieczna. Kiedy w końcu w to uwierzysz, zaczynasz przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości. Wciąż jednak martwisz się o dzieci. Jak one się odnajdą, czy poznają nowych przyjaciół, polubią nową szkołę, poradzą sobie z językiem. Bo jeśli im się uda, to ty także będziesz szczęśliwa. Wszystkie inicjatywy, które pomagają im oswoić niepewność i odzyskać radość są niezwykle cenne”.

dekoracja

Dzieci, które przyjechały z Ukrainy, mogą kontynuować edukację w polskich szkołach, a także uczyć się zdalnie w systemie zorganizowanym przez ukraińskie ministerstwo oświaty i nauki. Każdy z tych wyborów jest dużym wyzwaniem, a próby poradzenia sobie z trudną sytuacją mogą prowadzić do zamknięcia się w sobie. Jak do tego nie dopuścić i pomóc dzieciom oraz ich rodzinom w integracji? To obecnie najpilniejsza potrzeba społeczna. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że nauka stoi ponad barierami językowymi i kulturowymi. Zjawiska są uniwersalne, a eksperymentowanie, konstruowanie, obserwacje – intuicyjne. Jeśli podejmuje się takie działania wspólnie, dodatkowo zyskują moc budowania więzi i poznawania się nawzajem. Wiedzeni tą myślą opracowaliśmy ogólnopolski program „Razem dla lepszej przyszłości”, ułatwiający integrację ukraińskich dzieci z polskimi rówieśnikami, a zarazem zwiększający ich szanse edukacyjne, kompetencje i poczucie sprawczości. Wykorzystujemy stworzone przez nas i sprawdzone formaty różnorodnych aktywności. Zajęcia są prowadzone dla mieszanych, polsko-ukraińskich grup. Zapraszamy również dzieci i młodzież innych narodowości do udziału w naszym programie.

Projekt realizujemy wspólnie z partnerami, którym tak jak nam zależy na integracji międzykulturowej w lokalnych środowiskach.

Zajęcia są nieodpłatne dla wszystkich uczestników.

Dzięki wsparciu finansowemu darczyńców, działania obejmują sieć Klubów Młodego Odkrywcy oraz Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2023 roku udostępniliśmy bezpłatne wejście na Wystawy i do Planetarium Centrum Nauki Kopernik ponad 1400 osobom (grupy ukraińskie oraz polsko-ukraińskie).